Michala Froňka štvou diletantští majitelé barevných fasád

Designér Froněk přichází : O nevkusných fasádách a zastávce u Humpolce

  • 38
Server Bydleni.idnes.cz vám přináší novou rubriku Okénko designéra Michala Froňka, ve které bude zakladatel designérské skupiny Olgoj Chorchoj pravidelně komentovat a hodnotit plusy a minusy současné architektury a proměn světa kolem nás. Pojďte si přečíst, co Froňka štve a co ho naopak baví.

Designéra Michala Froňka štvou v současné době diletantští majitelé domů a jejich nekritické nadšení pro barevné fasády všeho druhu. Ale najdou se i parádní kousky. Tím je například netradičně řešená autobusová zastávka na tahu mezi Humpolcem a Pelhřimovem.

PLUS
Zastávka autobusu u firmy Hranipex
Již poměrně delší dobu sleduji počínání humpoleckého architekta Luďka Rýznera, který se pochopitelně nesoustředí pouze na návrhy staveb v okolí svého působiště. Mě ale zaujala jeho nejnovější realizace na hlavním silničním tahu mezi Humpolcem a Pelhřimovem.

Autobusová zastávka architekta Luďka Rýznera

Drobná architektura typu zastávky autobusu bývá často podceňována nebo řešena systémovým designem.V tomto případě ale došlo k výbornému spojení architektury výrobního závodu firmy Hranipex, který je také návrhem stejného architektonického týmu, s designem atypické zastávky.

Krabička u silnice působí poměrně masivně, ale přesto velmi lehce. Její vnější pavučinovitý plášť je zhotoven z perforovaného plechu, vnitřek s pultovou střechou je naopak robustní. Celkový dojem ještě podtrhuje výrazná grafika, která dotváří tuto skulpturální hmotu. Radikální, kvalitní ukázka, jak podobnou problematiku řešit.

MINUS
"Veselé domy"
Nechci zobecňovat problematiku estetiky nátěrů fasád, určitě najdeme i zajímavé příklady užití výrazné barevnosti domů. Ve většině případů se ale jedná o diletantský přístup typu "ten dům je můj a nikdo mi do toho nemá co mluvit" nebo omyl s neodhadnutím malého vzorku v obchodě s nátěrovými hmotami. Uvědomte si prosím, že dnešní stálobarevné materiály budou zářit jako majáky nevkusu naší krajinou ještě hodně dlouho.

Obrázek
Dům ve Zborovské ulici v Praze 5


Kdo je Michal Froněk


Známý designér Michal Froněk se narodil 8. 1. 1966 v Praze. Během studia (1988-1994) na pražské VŠUP (ateliér Architektura a design) založil v roce 1990 designérskou skupinu OLGOJ CHORCHOJ na Letní dílně Vitra Design Muzea ve Weilu a/R s Janem Němečkem. V roce 1993 založil společnost Artěl s.r.o., která se zabývá produkcí českého designu 20. století. Od roku 1999 vede s Janem Němečkem ateliér Designu produktů na Pražské VŠUP.

Michal Froněk se věnuje návrhům bytových i komerčních interiérů, architektuře, designu nábytku a užitkových předmětů.

Slavné výrobky: kolekce váz Twin Wall, sklenice pro Pilsner Urquell nebo set MR. EGG pro sklárny Květná.

S (ne)kritickým okénkem designéra Michala Froňka se budeme setkávat pravidelně každých čtrnáct dní.

Všechny články zde