Designéra Michala Froňka zlobí venkovní restaurace

Designér Froněk dává plus obchodu Scott, minus předzahrádkám

Designéra Michala Froňka štve, že pražské Staré Město přišlo o chodníky. Proč by do historického centra Prahy nejraději poslal estetickou policii a který futuristický interiér mu udělal v poslední době největší radost? Čtěte, co Froňka rozčiluje a co ho naopak baví.

PLUS
Obchod pro firmu Scott, Praha 1
Až čas prověří kvalitu architektonického návrhu a u interiéru, díky rychle se měnícím nárokům na obchodní plochu, není často možné ani tento odstup pro hodnocení mít. Interiéry mívají často jepičí život.

Interiér obchodu firmy Scott

Jednou z výjimek, která je určitě hodná následování, je obchod firmy Scott s designovým sportovním vybavením (zvláště pak letošní kolekce kol stojí opravdu za vidění a svezení).

Architekti studia pha Jan Šesták a Marek Deyl již před čtyřmi lety vnesli do zaklenutých prostor dvou domů jednotný futuristický interiér "vymodelovaný" z materiálu Barrisol.

Kolemjdoucího zaujmou vejcovité prosvícené boxy v původních okenních rámech. Vnitřní prostor je rozčleněn do dvou částí, které autoři nazývají "hardware a software", na podlaze barrisolové skulptury je hliníkový plech a na prosvícených stěnách jsou subtilní kovové police.

Jestli se ptáte, tak to pro mne není esteticky jediný správný postup navrhování interiéru, ale rozhodně však jedna z možných cest.

MINUS
Venkovní restaurace na rohu Jilské a Jalovcové ulice na Starém Městě, Praha 1

Při procházce historickými centry měst už často ani nevnímáme, jak na nás z nevkusných obchodů pro turisty útočí ještě nevkusnější zboží. Jejich design nepodléhá bohužel kontrole estetické policie.

Venkovní restaurace na rohu Jilské a Jalovcové ulice na Starém Městě na Praze 1

Co ale určitě nelze přehlédnout, to je vysemenění venkovních restaurací přímo do cesty chodcům. Zajímavý marketingový trik, ale poněkud překáží v chůzi.

Malé trojúhelníkové prostranství na rohu Jilské a Jalovcové je zaplněno do posledního centimetru hmotným nábytkem a sálavými topidly. Přes komerční kulisu nelze vnímat prostor, natož detaily jednotlivých domů.Takto si ochranu v památkové zóně Unesco nepředstavuji.

Kdo je Michal Froněk

Známý designér Michal Froněk se narodil 8. 1. 1966 v Praze. Během studia (1988-1994) na pražské VŠUP (ateliér Architektura a design) založil v roce 1990 designérskou skupinu OLGOJ CHORCHOJ na Letní dílně Vitra Design Muzea ve Weilu a/R s Janem Němečkem. V roce 1993 založil společnost Artěl s.r.o., která se zabývá produkcí českého designu 20. století. Od roku 1999 vede s Janem Němečkem ateliér Designu produktů na Pražské VŠUP.

Michal Froněk se věnuje návrhům bytových i komerčních interiérů, architektuře, designu nábytku a užitkových předmětů.

Slavné výrobky: kolekce váz Twin Wall, sklenice pro Pilsner Urquell nebo set MR. EGG pro sklárny Květná.

Všechny články zde