Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak řeší chaos v koupelně mladý designér či hausbót na vodu i do hor

  1:00
"Když přemýšlím, mám nohy na stole. Tak jsem vytvořil křeslo, na kterém lze sedět i ležet," prozrazuje mladý designér Filip Albrecht svou inspiraci. Podobně nečekaných podnětů můžete na letošním Designbloku najít celou řadu.
Koupelnový set Bath Gallery tvoří umyvadlo a volně stojící vana, zvýšené lemy...

Koupelnový set Bath Gallery tvoří umyvadlo a volně stojící vana, zvýšené lemy brání pádu předmětů dolů. | foto: Ravak

Filip Albrecht předvádí na Designbloku na nákladovém nádraží Žižkov úplnou novinku, křeslo Callop, které navrhl pro značku Polstrin Design. Počítá ještě s úpravou podnoží z broušeného hliníku, které by mělo dostat jemnější tvar. Skořepinu ze sklolaminátu kryje pěna potažená elastickou látkou, na níž se ukázala zručnost čalouníků.

"Rád se při práci na počítači 'zastavím', abych mohl přemýšlet. Pak se nejraději na židli co nejvíce zakloním a nohy dám na stůl, proto jsem tomu přizpůsobil i koncept křesla," prozrazuje designér.

Křeslo Callop má asymetrické podnoží , které zabezpečuje stabilitu v každé poloze.

Původně byl název křesla, jež tvarem připomíná trochu lasturu, Scaloop. Jenže pak se někde první písmene ztratilo... Filip Albrecht počítá, že by se mohlo vyrábět několik velikostí, aby křeslo odpovídalo výšce postavy a uživatel se v něm cítil co nejlépe. Posun z jedné pozice do druhé je velmi jednoduchý, lze jej nastavit i v různých mezistupních.

Více o akci Designblok, která potrvá do 13. října 2013, zde.

Koupelna s detaily

Studio Nosal design připravilo zase pro Designblok autorskou novinku, koupelnový set Bath Gallery, který tvoří umyvadlo a volně stojící vana, obojí vyrobené z minerální pryskyřice s povrchem gel coat. Návrh pro firmu Ravak Kryštof Nosál pojal tak, aby jednotlivé prvky do sebe vzájemně "zapadaly".

"Jde o symbiózu mezi jednotlivými prvky kolekce. Snažil jsem se, aby z ní byla cítit harmonie, aby každý předmět měl své místo. Nekupujete si jen umyvadlo, ke kterému musíte hledat doplňky. Kupujete si celek, který už nic nebude narušovat," popisuje Kryštof Nosál.

Dno umyvadla lze zvolit z pěti volitelných barev, je vyrobené z pevné mramorové hmoty Corralit.

Důvod (či inspirace?) tohoto přísně logického uspořádání má velmi "rozumové" vysvětlení. Mladý designér přiznal, že ve vlastní koupelně má trochu chaos, takže chtěl pomoci i ostatním, kteří jsou na tom stejně. Protože bydlí v pronajatém bytě, nemá příliš chuti výrazně vstupovat do uspořádání své koupelny.

Praktický základ produktů tvoří široká odkládací plocha se zvýšeným lemem kolem celého umyvadla a vany, která zabraňuje pádu věcí. Součástí setu je i snadno vyměnitelné dno umyvadla v pěti volitelných barvách vyrobené z pevné mramorové hmoty Corralit a doplňky (dóza a mýdelník) z perspexu, které přesně padnou do rohů umyvadla. Mají zde své jasně definované místo.

"Kryštof novou kolekci navrhl hlavně pro lidi, kteří ocení neotřelý přístup a jsou schopni ji esteticky vnímat. Dostal volné ruce, součástí našeho zadání nebylo žádné omezení, mohl si vymyslet prakticky cokoli. Nechtěli jsme po něm, aby bral ohledy na všeobecný vkus," dodává k tomu Patrik Kreysa z firmy Ravaku.

Věčné ikony

Designéři studia deFORM Václav Mlynář a Jakub Pollág si pohráli s "věčností". Sedm historických nábytkových objektů "zrevitalizovali" pomocí takřka nezničitelného materiál Corian.

U nábytku z 30. až 60. let minulého století, který se již zařadil mezi české nábytkářské ikony, vyměnili nejvíce exponované částí nábytku za moderní materiál.

Nábytkářské ikony dostaly područky či stolové desky z corianu.

"Celý koncept jsme postavili na kontrastu daných materiálů. Připadá nám skvělé postavit vedle sebe dřevo, které je tak trochu nevyzpytatelné, může být pokaždé trochu jiné a má silný charakter, a corian, který je vždy perfektní," vysvětlují mladí designéři.

Když se vanou prochází jako potůčkem

Designblok bývá také místem, kde se představují nejúspěšnější designérské práce z různých soutěží. Nemohli zde tak chybět ani Matyáš Kočnar a Matěj Varga, vítězové druhého ročníku mezinárodní studentské soutěže Axor H2O story.

Matyáš Kočnar, vítěz hlasování odborné poroty, mohl představit svůj soutěžní projekt na prestižní akci Designblok 2013 v Praze.  Oba se pak zúčastní týdenní stáže v německém centru vývoje a výroby nových produktů značky Axor (Matěj Varga zvítězil v hlasování veřejnosti). Úlohou studentů bylo zpracovat téma vody v designu a designu ve vodě.

Vizualizace: Soutěž Axor H2O story pořádanou firmou Hansgrohe a určenou především studentům oborů architektura, pozemní stavitelství, design a výtvarné umění, vyhrál Matyáš Kočnar. Svůj projekt mohl představit na Designbloku.

Matyáš Kočnar se při svém návrhu koupelny nechal inspirovat Kampou. Návrh vany v sobě spojuje tři funkce: umožňuje ranní probuzení procházkou po vodním chodníku ve studené vodě (třeba při čištění zubů, abyste nemuseli nudně stát u umyvadla, vysvětluje autor), denní hygienu ve sprše s dřevěným roštem a valouny a také koupel. Dno vany totiž tvoří gumotextilie, ve střední části se tak hydraulickým prohloubením může vytvořit hluboká vana.

Oba vítězné návrhy byly představeny (kromě „vagonu“ v Superstudiu na Nákladovém nádraží Žižkov) na unikátním designovém objektu, které momentálně funguje jako „výstavní „hausbót“ na Vltavě (více zde).

Autory mobilního objektu, který může být umístěn na vodě stejně jako třeba na horách, jsou architekti z ateliéru SAD, Jerry Koza a Adam Jirkal. Objekt hausbótu tvoří dvě samostatné částí. Ponton, na kterém jsou umístěny moduly užitné části, zajišťuje stabilitu a mobilitu v případě tažení lodí.

Vizualiazce - pohled na hausbót z nadhledu

Vizualizace - objekt architektů Jerryho Kozy a Adama Jirkala

Celý jednopodlažní objekt je bezbariérový, má obdélníkový tvar s pultovou střechou. Tvoří jej tři až šest modulů, vyrobené z kompozitového sendviče, který tvoří několik vrstev laminátu a tepelné izolace.

Segmenty mají tvar písmene „C“ v průřezu, je tedy spojena podlaha, boční stěna a strop. Vnitřní prostor rozdělují sádrokartonové příčky. Jako obklad stěn, stropů a podlah použili architekti modřínové dřevo. V objektu jsou rozvody vody, kanalizace, elektřiny (silnoproud a slaboproud), ventilátory, čidla i světla. V podlaze jsou zapuštěny elektrické konvektory, které vytápějí místnosti.

Autor:
  • Nejčtenější

Herečka Vrzalová má v Praze krásný podkrovní byt s výhledem na Petřín

10. dubna 2024

V podkroví činžovního domu našla svůj domov herečka Aneta Vrzalová. Dvoupodlažní byt obývá s malým...

Jak bydlí Simona Krainová: bytu v podkroví vévodí fotografie majitelky

12. dubna 2024

Architekt či designér by při navrhování interiéru měl důsledně respektovat styl a potřeby klienta....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Český patriot zachránil barokní faru v Chudenicích. Chtěl pomoct své vlasti

15. dubna 2024

Zchátralá barokní fara v Chudenicích u Klatov měla štěstí v neštěstí, když na ni narazil český...

Polovinu chaty museli zbourat, zato teď je z ní skvělé místo pro relax

14. dubna 2024

Malá chata na samém konci jedné středočeské obce nedaleko Vraného nad Vltavou už něco pamatuje,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chaty v Česku, do kterých se okamžitě zamilujete. Jsou krásné a na prodej

12. dubna 2024

Češi jsou velkými milovníky chat a chataření. Nejoblíbenější jsou ty, které jsou obklopené...

Byt si šikovná žena proměnila i bez bourání, stačily jí dobré nápady

16. dubna 2024

Karolina je manažerkou v obchodě s interiérovým vybavením. Bez větších stavebních zásahů, s pomocí...

Máte zkušenosti s bydlením v zahraničí? Pošlete nám svůj příběh

16. dubna 2024

Bydlení v Česku s sebou nese plno nástrah: hádky se sousedy, trápení s řemeslníky, drahé energie,...

Byt v historickém domě se proměnil na moderní interiér plný umění

15. dubna 2024

Byt v klasicistním nárožním domě v Praze postaveném v roce 1837 architektem Janem Ripotou, který...

Český patriot zachránil barokní faru v Chudenicích. Chtěl pomoct své vlasti

15. dubna 2024

Zchátralá barokní fara v Chudenicích u Klatov měla štěstí v neštěstí, když na ni narazil český...

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Roman Šebrle ukázal novou lásku, s kolegyní z práce vyrazili do Málagy

Roman Šebrle (49) je po čase opět šťastně zadaný. Jeho partnerka se na Instagramu pochlubila společnou fotkou z...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...