S Geckem se mytí oken stává bezpečnějším a pohodlnějším.

S Geckem se mytí oken stává bezpečnějším a pohodlnějším. | foto: Lucie Kubátová

Létající čistička vzduchu a čistič oken, který leze jako ještěrka

  • 10
Mezi 57 nejlepšími nápady soutěže mladých designérů z celého světa jsou i dva české: létající čistička vzduchu a čistič oken, jehož konstrukce byla inspirována prsty gekona. Můžete pro ně hlasovat on-line do neděle 16. června.

Desátý ročník soutěže Electrolux Design Laboratory představuje patrně nejvýznamnější světovou soutěž pro mladé designéry. Ze stovek přihlášených bylo vybráno 57 nejlepších návrhů, do 16. června lze hlasovat pro postupující do druhého kola.

Dva koncepty, které získají nejvíce hlasů, postupují do druhého kola automaticky, dalších dvacet nejlepších vybere odborná porota. Ve hře o hlavní cenu je i dvojice českých studentů se svými návrhy: čističkou vzduchu AirBee a čističem oken Gecko. Váš hlas jim může pomoci: české stránky jsou šesté nejnavštěvovanější v rámci všech zúčastněných zemí!

Letošní téma bylo "Inspirováno životem ve městě", soutěžící se zaměřili na oblasti společenského vaření, přirozeného ovzduší a snadného úklidu.

Čistička vzduchu AirBee

České trumfy

Lucie Kubátová a Jiří Krišica bojují za Českou republiku o postup do druhého kola a tedy možnost pokračovat v soutěži o hlavní cenu 5 000 eur a šestiměsíční placenou stáž v designérském centru společnosti Electrolux.

Hlasování on-line

Do neděle 16. června může zde veřejnost hlasovat on-line pro nejlepší návrhy v soutěži Electrolux Design Laboratory.

Lucie Kubátová, studentka Českého vysokého učení technického v Praze, obor design, přišla s konceptem Gecko, robotickým čističem oken, který je inspirován prsty gekona (gekon je noční živočich podobný ještěrce, na prstech má speciální polštářky, které fungují jako přísavky, díky nimž bez problémů šplhá po skle i jiných hladkých površích). S Geckem se mytí oken stává bezpečnějším a pohodlnějším.

S Geckem se mytí oken stává bezpečnějším a pohodlnějším.

"Miluji studium designu. Často pozoruji věci, které se dějí okolo mě, a hledám inspiraci. Nejvíc mě zajímá příroda, je plná fascinujících věcí. Ráda bych designem usnadnila lidem jejich život," sděluje své pocity Lucie Kubátová.

Jiří Krišica, také student ČVUT v Praze, obor průmyslový design, přišel s návrhem AirBee, létající čističkou vzduchu s inteligentní pamětí, která vytváří zóny čerstvého, zdravého vzduchu. Má scanner, který jí umožňuje orientaci a pohyb v prostoru. Lze ji využít uvnitř budov i mimo ně.

Čistička vzduchu AirBee má scanner, který jí umožňuje orientaci a pohyb v prostoru.

Co lze získat v soutěži

Poté, co budou vybráni talentovaní finalisté, získá student s nejvyšším počtem hlasů Cenu veřejnosti a finanční odměnu ve výši 1 000 eur.

První cenu určí odborná porota, která vybere studenta, jenž vytvořil převratné designové řešení budoucnosti. Vítěz získá odměnu 5 000 eur a šestiměsíční placenou stáž v designérském centru Electroluxu, druhou cenou je 3 000 eur, třetí 2 000 eur.

Mezi trendy letošního ročníku soutěže patří zejména nástup 3D tiskové technologie, doplňků v podobě nositelných přístrojů a chytrých technologií ve společenském vaření. Nejlepších 57 projektů vybrali profesionálové ze společnosti Electrolux z oblasti designu z více jak stovky projektů, dalších pět konceptů postoupilo automaticky na základně on-linového hlasování.

Do druhého kola bude vybráno už jen 20 nejlepších. Do finále, které se uskuteční na podzim ve Stockholmu, postoupí nejlepších osm projektů.

Před několika lety získali ve stejné soutěži druhé místo Jan Čapek a Kryštof Nosál se svou pračkou pro muže. Dnes patří oba mezi nejlepší české designéry, Jan Čapek se prosadil právě v designérském centru Electroluxu v Itálii.

Jeho plastové lahve pro značku Mattoni zná každý Čech, milovníci piva oceňují jeho skleněné půllitry. Kryštof Nosál je známý zejména návrhy van a umyvadel pro značku Ravak. Před čtyřmi roky se pak do finále soutěže probojoval Martin Miklica se svým skleníkem pro Mars.