Deset triků, jak si zvětšit malý byt

  • 14
Velká sedací souprava, manželská postel, jídelní stůl, konferenční stolek, spousta skříní, to vše na hrozně malém prostoru. Málem se tam nedá ani pohnout. Ale postačí několik triků, díky nimž se byt zvětší - opticky i prakticky.
V malém bytě je spousta problémů. Především je málo místa na nábytek. A když se tam nastěhuje všechno potřebné, zjistí se obvykle, že zase nezbývá prostor pro bydlící. To se dá dnes již bez větších problémů vyřešit. Pokoj sice nafouknout nejde, ale může tak aspoň vypadat. Nejdůležitější je, aby veškeré zařízení bylo co nejfunkčnější a přitom zabíralo co nejméně místa. Ideální je, když jeden kus nábytku poslouží více účelům.

1. Barvy
Při zařizovaní každého bytu by se mělo začít od podlah, stěn a stropů. Do malého prostoru patří určitě světlé, pastelové barvy. "Podlaha by měla být vždy o něco tmavší než stěny a v celém bytě stejná. Vytvoří tak totiž jednu velkou plochu, která malý byt opticky zvětší," radí architekt Patrik Tichý a dodává: "A na strop přijde nejsvětlejší barva. Tak je to totiž i v přírodě - od tmavé země po světlé nebe." Tam, kde jsou nižší stropy, pomohou k optickému zvýšení místnosti svislé pruhy na stěnách na tapetách nebo přímo na malbě.

2. Světla
Díky několikerému bodovému osvětlení, například u obrazů, či naopak u podlahy, může i malý prostor vypadat pokaždé úplně jinak a navodí vždy jinou atmosféru. Dobrým tipem jsou i stmívače světla.

3. Zrcadla
Zrcadla opticky zvětšují jakýkoli prostor. Hodí se například na dveře vestavěných skříní, klidně na celou jejich plochu. Pozor: neumisťovat zrcadla přímo proti vchodu do místnosti, to může vést k dezorientaci.

4. Topení
I na takové věci, jako je topení, se dá ušetřit místo. Stačí běžné široké radiátory nahradit deskovými. "A v koupelně také topnými žebříky, které navíc poslouží i na sušení mokrých ručníků," doplňuje Václav Ulrych z firmy Ročeň, která se koupelnami, především však dlažbou a obklady, zabývá již více než deset let. Ještě úspornější variantou je podlahové vytápění. To v případě, kdy je možné zvýšit podlahu. Ale rozhodně se nehodí pod dřevěnou podlahu.

5. Úložné prostory
Nejvíce místa pro ukládaní věcí lze získat vestavěnými skříněmi na míru. Ty by měly být řešeny od podlahy až ke stropu, ode zdi ke zdi. A v nich lze využít například takzvaného drátěného programu, což je maximální vyplnění prostoru pomocí drátěných držáků, věšáků, výsuvných košíků a poliček, zabudovaných přesně podle potřeby. Do podkroví se hodí zešikmené vestavěné skříně či police. Využít je možno i různých výklenků, prakticky každého kouta.

6. Paravány a závěsy
Nejsnadněji se místnost rozdělí závěsy, velmi často z průsvitné látky. Ty prostor nejen v případě potřeby rozdělí, ale také provzdušní. Další možností jsou různé paravány, jež lze snadno přesunout a vytvořit si místo tam, kde je momentálně nejvíc zapotřebí. Pomůže také mobilní nábytek na kolečkách, ale ten už není příliš moderní. Méně známým a neobvyklým řešením je otočná příčka.

7. Skříně, stoly, židle
Jedním z tipů, především pro jídelní kout, je nábytek, který se dá skládat, například sklápěcí stůl připevněný na zeď, rozkládací stůl nebo skládací židle. "Židlí může být i více, protože se dají pověsit na stěnu a sundat, jen když přijde návštěva," říká architekt Patrik Tichý.

Místo jídelního stolu postačí i jednoduchý barový pult. Pokojový nábytek by rozhodně neměl dominovat. Někdy totiž platí známé pořekadlo, že méně je více. I zde je vhodné držet se světlých barev. "Tmavý nábytek totiž působí těžce a také stísněně," vysvětluje Tichý. "Dále platí pravidlo, že by měl být odlehčený, tedy nejlépe na nožičkách, poličky zavěšené." Pozadí lze oživit doplňky, jako jsou obrazy, vázy a další malé předměty.

8. Postele
Možnost mnoha variant se nabízí při řešení místa na spaní. Není nutné mít doma klasické manželské dvoulůžko a zároveň nadměrně velkou sedačku. Nejjednodušším řešením je rozkládací pohovka, která zastoupí obojí. Většinou má navíc úložný prostor. V nabídce obchodů jsou také sklápěcí postele, které se zvednou ke stěně a zakryjí posuvnými dveřmi, takže to dělá dojem skříně.

"Řešením jsou i pódia, pod kterými je klasická postel na kolečkách s lamelovým roštem. Na pódiu může být třeba pracovna," dává další tip Tichý. U bytů ve staré zástavbě, jež mají vysoké stropy, se nabízí i patro na spaní. To však není příliš vhodné, protože u stropu je vydýchanější vzduch a vyšší teplota. Řešením, a to především pro děti, je palanda, pod níž stojí například skříň nebo psací stolek.

9. Vybavení kuchyně
V kuchyni záleží na tom, zda se preferuje co nejvíce úložného místa nebo spíše opticky větší prostor. Podle toho padne volba u horních zavěšených skříněk buď na výšku až do stropu, nebo na nízké podlouhlé. Rozhodně se ve skříňkách získá více místa, využije-li se opět drátěný program. Hodně pomohou také nástěnné lišty nebo mřížky, na něž se zavěsí různé držáky, odkapávače, police a háčky. Sem se umístí všechny věci, které jsou často třeba při vaření.

Malou pracovní plochu lze snadno rozšířit vyklápěcí deskou, která překlene například volné místo pod oknem. Hodně prostoru se dá ušetřit i na spotřebičích. Místo klasické trouby poslouží mikrovlnná trouba nebo minitrouba, stejně tak místo čtyř plotýnek na varné desce postačí dvě. Také myčky se vyrábějí i v menších velikostech (45 centimetrů na šířku). Ta je však náročnější na provoz. "Vždy působí lépe, když jsou spotřebiče vestavěné a mají nábytkové dveře. Kuchyň je tak méně členitá," dodává architekt. Dalším tipem je kuchyňská linka bez soklu, na nožičkách. Ta působí opticky lehčeji a vzdušněji.

10. Vybavení koupelny
Nejvíce místa se v koupelně ušetří, pokud se vana nahradí sprchovým koutem. Existují i speciální koupelnové programy, jež nabízejí například natočenou mísu WC a umyvadlo. Ty se díky tvaru dají více zasunout.

Úložné prostory lze získat například skříňkou pod umyvadlem, zrcadlovou skříňkou nad umyvadlem či poličkami nad mísou WC. Obklady pomohou s optickým zvětšením prostoru. "Například malou koupelnu s vysokým stropem opticky zvětší obklady jen do poloviny či dvou třetin stěny," říká Václav Ulrych. "Obdélníkové kachličky obložené na šířku zase prostor opticky rozšíří."


Kolik je v České republice malých bytů?

Za malý byt lze považovat takový, jehož celková plocha je do 50 m2. Poměr poptávky po malých a velkých bytech činí, podle údajů z realitních kanceláři 70 % : 30 %

Kolik malých bytů je v České republice trvale obydlených (údaje ze sčítání lidu z roku 2001)

* Byt s obytnou plochou do 20 m2 228 292
* Byt s obytnou plochou 20 až 29,9 m2 424 733
* Byt s obytnou plochou 30 až 39,9 m2 751 845
CELKEM: 1 404 870

Celkový počet bytů v České republice 3 827 678
Z toho malých bytů 37 %

Zdroj: Český statistický úřad


Není nutné mít doma klasické manželské dvoulůžko a zároveň nadměrně velkou sedačku.