Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Deset rad pro nákup obkladů a dlaždic

  8:54aktualizováno  8:54
Nákup keramických obkladů je pro většinu lidí příležitostnou událostí. Přitom tento výběr zásadně ovlivní naše bydlení v řadě případů i na celá desetiletí. Proto je dobré před vlastním nákupem vše důkladně promyslet. Podle čeho tedy vybírat?
1. KAM JSOU OBKLADY URČENY

Nejdůležitějšími kritérii jsou zejména design, kombinace různých prvků, užitné vlastnosti a vhodnost použití do určitých prostor.

2. PROHLÍDKA OBKLADŮ A VZORKŮ

Každá solidní firma ukáže zákazníkovi obklady aspoň ve vzorcích nebo lépe v podobě vzorových realizací na vlastní vzorkovně či prodejně. Nakupovat obklady jen podle katalogu bez prověření jejich vzhledu na skutečných vzorcích je velice ošidné a může skončit velkým zklamáním.

3. MOŽNOST DOKOUPENÍ

Při nákupu se doporučuje vždy zakoupit o 10 až 15 procent materiálu více na prořez a rezervu pro případné následné opravy obkladu. I tak je dobré vědět, zda lze po delší době materiál dokoupit. Z tohoto pohledu jsou rizikovější nákupy v rámci časově omezených "akcí".

4. OBCHODNÍ PODMÍNKY

Při nákupu je nutné znát obchodní podmínky - cenu, termín dodání, délku záruky, pravidla reklamace a podobně.

5. SERVIS, PORADENSTVÍ

Je lepší nakupovat tam, kde poskytují k nákupu i další servis dopravu zakoupeného zboží, grafický návrh obkladu, poradenství v technických otázkách, nabídku lepidel, spárovacích tmelů a dalších materiálů potřebných k obkládání.

6. BARVA STŘEPU

Jde o barevnost hmoty, ze které je střep obkladu vyroben. Technické parametry jsou o něco příznivější u bílého střepu než u červeného. To by nemělo vést k zatracování obkladů s červeným střepem, nicméně platí, že bílý střep je známkou kvality.

7. NASÁKAVOST MATERIÁLU

Nasákavost ovlivňuje mrazuvzdornost výrobků. U obkladaček pro interiéry není mrazuvzdornost nutná a nasákavost bývá více než 10 procent. U dlaždic je mrazuvzdorné provedení naopak žádoucí. Běžné mrazuvzdorné glazované dlaždice by měly mít nasákavost maximálně 3 procenta, ale doporučuje se 1,5 procenta a méně. Jistotou jsou z tohoto pohledu slinuté dlaždice s nasákavostí nižší než 0,1 procenta, vhodné především pro venkovní použití.

8. POVRCHOVÁ ÚPRAVA

Je důležitá u podlahových dlaždic. Odolnost proti otěru je rozdělena do 5 stupňů. Pro běžné domácí prostory (kuchyně, koupelny, stupeň 3.

9. BAREVNÝ ODSTÍN A ROZMĚR

Každý výrobce na kartonu se zbožím značí číselným nebo znakovým kódem barevný odstín daného výrobku a jeho přesný rozměr (kalibr). Pro jeden prostor (místnost, koupelnu, podlahu) je dobré použít materiál stejného odstínu a rozměru.

10. ZEMĚ PŮVODU

Dnes již neplatí, že co je z dovozu, je lepší. Vždy je dobré věnovat kontrole parametrů obkladů či dlaždic zvýšenou pozornost.

Zdroj: RAKO


Barevný obklad a dlažba zvýrazněné dekorem s rybičkami koupelnu rozveseluje a návštěvníkovi dává tušit, že toto místo patří dětem.

Autor:


Témata: Bydlení , Reklamace

Nejčtenější

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...Český architekt zvládl na výbornou rekonstrukci domu na Sardinii

Pro úpravy v exteriéru i interiéru použil Martin Frank šedý kámen, typický pro...

Stavba na skalnatém útesu nad mořem na Sardinii byla postavená už na přelomu padesátých a šedesátých let jako dvojdům....

Oceněná kuchyň, z níž sálá pohoda francouzského venkova

Bílá barva vyšla majitelům jako jednoznačně nejlepší řešení, je nadčasová.

V interiéru nového rodinného domu kousek od Nitry se mladému páru podařilo vytvořit velmi příjemnou atmosféru. Z jejich...

Z bývalého zámku Schwarzenbergů budou byty. Památkáři se dohodli

Vizualizace: dvůr získá uvnitř parkovou úpravu, vrátí se do něj i kašna s vodou.

V Praze je spousta vhodných pozemků pro bytovou výstavbu, a to nikoli jen zelených ploch či parkovišť. Ty některé...

Další z rubriky

Majitelé měli v koupelně jasno: přáli si velkou vanu, ale také pisoár

Velká koupelna si mohla dovolit i velkou vanu.

Mladí manželé se dvěma dětmi si postavili dům v zahrádkářské oblasti s nádherným výhledem do lesa a úžasnou zahradou,...

Když si majitel sám zrekonstruuje koupelnu, dohlédne si na kvalitu

Koupelna po rekonstrukci: sprchový kout s odtokem do stěny, velké umyvadlo s...

Kámen patří k nejstarším přírodním materiálům spojeným s koupelí, v interiéru působí luxusně. Tmavě šedý keramický...

Peníze se občas splachují do záchodu. Přesněji v něm mizí

Prasklou vodovodní hadičkou vyteče za 1,5 h klidně 500 litrů vody. Pokud nejste...

Pitné vody neustále ubývá, přitom až 70 procent se využije pouze na splachování WC a v koupelně. Dne 22. března se...Najdete na iDNES.cz