Deset novinek pro lepší bydlení

aktualizováno 
Máte - li v úmyslu s příchodem jara odstartovat vylepšování svého bytu, pak právě nyní je ten pravý čas začít s přípravami. Středem zájmu MF DNES byly nejen žhavé novinky, ale i vše osvědčené, co současný trh pro rekonstrukce a vybavení bytů nabízí a co by jako dobrý tip mohlo posloužit i vám.
1. Pastelové barvy umělého nábytku

Pokud se rozhodujete, jak si vybavit byt, a nechcete se uchýlit k běžným možnostem, které nabízí tuzemský trh, zkuste plastový nábytek. Kolekce Upgrade firmy Softline využívá plastový materiál v netradičním zpracování: jako možnost užití v interiéru, ale třeba i na terase nebo zahradě.

Do kolekce Upgrade patří například pět modelů barové židle s nastavitelnou výškou a odpruženým dosedem. Skvěle se hodí do barů, restaurací nebo tam, kde se rozhodnete mít opravdu zajímavý design. Na zahradě nemusí zářit jen rozkvetlé květy, ale i lehké lavice, křesla a stoly v pastelových barvách. Lehce se udržují a nevadí jim jakékoli počasí.

2. Sklo se dere do koupelen

Jedno z nejobtížnějších rozhodování při modernizaci koupelny se týká obkladů a dlažby. Tentokrát ne z důvodu nedostatku sortimentu, ale právě naopak. Expozice osmi vzorových koupelen na letňanském For Habitat jen potvrdila současný trend: možné je všechno, co je technicky proveditelné.

Záleží jen na vkusu uživatele, bohatosti jeho kapsy a řemeslné preciznosti provedené práce. Pokud ovšem chcete sáhnout po něčem výjimečném, co i ve světě představuje nový počin v designu, pak jsou to skleněné dlaždice. Na veletrhu se jako novinka představil český typ LIVE TILE, který je spojením originální technologie s tradiční sklářskou řemeslností.

Široká paleta barev a rozměrů vytváří skvělé možnosti pro netradiční úpravu interiérů a konkrétně do koupelen otvírá dveře pro jeden staronový prvek - mozaiky. Dostane-li se tento vysoce kvalitní a efektní materiál do rukou tvořivých návrhářů a obkladačů, kteří dokážou malé barevné kostičky kombinovat s velkoplošnými obklady, lze byt obohatit o něco, co přináší užitek i krásu.

3. Nové dveře za méně peněz

Laminátové plovoucí podlahy se pro svou praktičnost a poměrně nízkou cenu staly v našich domácnostech samozřejmým pojmem. Ne tak tomu bylo až dosud u dveří, kde vládla dražší přírodní dýha nebo masiv (celodřevěné). I zde však již dochází k obratu, výrobci letos představili novou modelovou řadu z fólie napodobující vedle buku a dubu i módní třešeň. Povrch takových dveří vyniká efektním vzhledem, vysokou trvanlivostí a snadnou údržbou.

Podle Jaroslava Lišky z obchodní a montážní firmy Koral toto dokompletování sortimentu vychází vstříc právě těm rodinám, které si potřebují pořídit nové, a přesto hezké dveře s menšími finančními náklady. Pro srovnání uvedl tento příklad: zatímco dýhované dveře Sapeli model Miláno 20 stojí 4250 korun, obdobný typ s povrchovou úpravou fólie Exklusiv 20 je možno pořídit o 1400 korun laciněji.

4. Omítka může být i z textilu

S příchodem jara nastává čas tradičního malování bytu a upravování stěn. Vyskytnou se však místa, kde se pravidelně objevují praskliny, nerovnosti a kde má malířské náčiní krátké nohy. Nemáte-li v úmyslu použít radikálnější řešení například pomocí tapet, sádrokartonu nebo panelů - nabízí se jedna z dalších novinek: zcela přírodní a velmi dekorativní materiál v podobě textilní omítky.

Pod názvem Fibredecor je dodáván v sáčcích v 35 různých barevných odstínech a po rozmíchání vodou se na stěnu velmi snadno nanáší válečkem. Vzniká nový netradiční povrch s exkluzivním vzhledem, který zakryje nerovnosti a má i dobré tepelně izolační vlastnosti. Takto lze upravovat omítky, panely, umakart, dřevotřísku i kov.

5. Schodiště má být i okrasou


Schodišti v bytě bylo dáno do vínku nelehké poslání. Dobře sloužit svému účelu a současně být okrasou části domu, v níž se nalézá. Proto při jeho zhotovování či renovaci tolik záleží nejen na volbě materiálu, ale i na jeho návaznosti na interiér. Jako novinka kompletního schodišťového programu, který odpovídá těmto požadavkům, se na For Habitatu představila keramická tažená dlažba Natucer.

Oproti klasické metodě její výroby pístovým lisováním jsou tyto dlaždice tvarovány tažením z plastového keramického těsta ve vakuovém šnekovém lisu a vypalovány za vysokých teplot. Výsledkem je mimořádně vysoká odolnost proti oděru a proti mrazu. Přitom speciální schodové dlaždice i tvarovky jsou řešeny tak, aby umožnily kompletní i elegantní obložení schodů a rovněž mohly navazovat na dlaždice použité k obložení okolních podlah a stěn. Snímek ukazuje jedno z možných řešení s použitím ozdobných dekorů.

6. Toaleta s bidetem v jednom

Stále se zvyšující potřeba hygieny vedla výrobce k představení další novinky - toaletní mísy s bidetem v jednom. Ne každý má doma tak velkou koupelnu, aby v ní mohl samostatný bidet umístit. Nový systém s názvem Magic Clean je možno namontovat na běžnou toaletu, a stejně tak kdykoliv odstranit. Zařízení je vybaveno elektronikou, umožňující nastavení množství a teploty čistící vody a sušícího vzduchu. Cena se pohybuje okolo třiceti tisíc korun.

7. Teak porušil vžitou tradici

Až dosud platilo, že jediný materiál, který se nehodí na podlahy do koupelen, je dřevo. A to jak v podobě parket, plovoucí podlahy z masivu, tak lamina. Důvod je jednoznačný: buď by taková podlaha rychle shnila, nebo se přímo rozpadla. Tahle zásada nyní už vzala za své, a to díky použití cizokrajného teakového dřeva. Takovou podlahu předvedla firma Zahradník Parket. Teakové dřevo má totiž samo o sobě vodoodpudivé vlastnosti a v daleké Barmě se už dávno osvědčilo jako ideální materiál na paluby jachet.

Na podlaze je příjemné pro přirozenou teplost i netradiční barvu. Pravá krása teakového dřeva prý vynikne však až tehdy, když je materiálu použito i k obkladům stěn nebo i pro obložení celé koupelnové vany. Přestože cena takovéto podlahy (s povrchovou úpravou) je kolem dvou a půl tisíce korun za metr čtvereční, podle informací vystavovatele se rychle stala hitem pro zájemce o netradiční a luxusnější úpravu koupelen.

8. Lázeň omladí nábytek

Pod heslem "Trápí vás staré nátěry - je tu louhování" připutoval na veletrh do Holešovic (na zkoušku a prý i nesměle) truhlář Pešta z Kamenného Mostu. O to víc byl překvapen, jaký zájem o jeho novou službu je. Stal se středem pozornosti těch, kteří doma vlastní kus starého dřevěného nábytku, nemohou se s ním rozloučit a rádi by mu vrátili jeho původní mladistvý vzhled. Hlavní překážkou pro renovaci obvykle bývá odstranění starých nátěrů. A právě na tuhle bolest se truhláři pana Pešty začali specializovat.

Pořídili si speciální kádě, v nichž přivezený nábytek - kredenc, truhlu, šatní skříň či židli nechávají v přesně ředěném roztoku louhovat. Dojde tím nejen k odstranění všech starých nátěrů, ale i k likvidaci různých škůdců, kteří se ve starém dřevě zabydleli. A pak už záleží na přání zákazníka, zda si objedná i zhotovení nového nátěru, nebo si ho udělá sám. A co takové louhování stojí? Pohled do ceníku prozradil, že šatní skříň kolem 800 Kč, kredenc 1700 Kč, truhla 500 Kč apod.

9. Samonosná střešní krytina

Výběr střešní krytiny je mnohdy tvrdým oříškem, neboť trh nabízí dnes již nepřeberné množství různých systémů a materiálů. Novinkou na trhu je samonosná střešní krytina Regola z ocelového pozinkovaného plechu ve tvaru francouzské tašky. Největší předností této krytiny je, že ji lze namontovat přímo na krov bez použití střešních latí. Tím šetří čas i peníze. Je také velmi lehká, a výrazně tak usnadňuje manipulaci. Cena za metr čtvereční se pohybuje kolem 300 Kč, avšak podle výrobců je konečná cena za celý střešní systém srovnatelná s jinými, běžnějšími materiály. Na únorovém veletrhu Střechy Praha byla tato expozice označena za nejlepší a získala ocenění Zlatá taška.

10. Kovaný rozkládací gauč

Kovaný nábytek je estetickým, stále oblíbenějším doplňkem interiéru. V našich domácnostech nebývá výjimkou kovaný konferenční stolek, svícen nebo stojan na květiny, ale i postel. Někteří dali přednost i kované pohovce. Avšak rozložit ji na lůžko v případě, když u nás hodlá návštěva zůstat na noc, nebylo možné. Na výstavě Pragointeriér takový gauč s názvem Romantic předvedli. V rozloženém stavu představuje plochu pro spaní o rozměrech 160 x 200 cm. Ocení ho zejména rodiny, jimž nedovoluje prostor v bytě umístění druhého lůžka pro hosty. Řemeslné zpracování tohoto, ale i ostatních výrobků můžete zhlédnout u příležitosti oficiálního představení nové kolekce nábytku pro rok 2003 firmy Iron Art, která se uskuteční 8. března od 9.00 do 18.00 hod. ve výstavní síni společnosti ve Vraclavi.

***

Novinky letošního jara

* řada umělohmotného nábytku do interiéru i exteriéru
* skleněné obklady do koupelny
* textilní omítka
* levnější úprava vnitřních dveří
* speciální keramická dlažba pro schodiště
* toaleta s bidetem v jednom
* dřevěná podlaha do koupelny
* nová metoda odstraňování starého laku z nábytku
* samonosná střešní krytina
* kovaná pohovka s možností rozložení na postel

barevná místnost

Autor:

Nejčtenější

Dům inspirovaný lidovou architekturou prošel i regulativy CHKO

Posuvné venkovní dřevěné žaluzie připomínají hospodářská stavení. Vhodně je...

Navrhnout dům pro chráněnou krajinnou oblast představuje většinou velký boj s místními regulativy. Na druhé straně však...

Dřevo jako stavební materiál Finové milují. Staví z něj i hotely

Zimní romantická atmosféra platí i pro srubové domy v moderním pojetí.

Skandinávci si své přírody nesmírně váží, umí ji však také využívat na stavbu rodinných domů i veřejných staveb. Platí...

Ze dvou malých bytů vznikl příjemný interiér s luxusní terasou

Majitelé toužili mít v interiéru hlavně hodně dřeva, které na ně působí...

Velkorysé bydlení na nejvyšším podlaží novostavby vzniklo spojením dvou menších bytů. Z jednoho se stala denní zóna s...

Praha neznámá. Poznejte čtvrť kriminálníků, bláznů a učenců

Kostel Nanebevzetí Panny Marie a svatého Karla Velikého na Karlově se stavěl od...

Scházela se tam pražská galerka, probouzeli se opilci, bohaté paničky tajně rodily nechtěné děti. Zveme vás na...

Dětský nábytek a hračky, které budou rodiče dětem někdy i závidět

Postýlky pro děti vyrábí malá rodinná firma na severu Čech.

Mini festival designu, který je svým sortimentem zaměřený na děti, se koná dvakrát ročně, vždy na jaře a na podzim, či...

Další z rubriky

Dům inspirovaný lidovou architekturou prošel i regulativy CHKO

Posuvné venkovní dřevěné žaluzie připomínají hospodářská stavení. Vhodně je...

Navrhnout dům pro chráněnou krajinnou oblast představuje většinou velký boj s místními regulativy. Na druhé straně však...

Stavba s největší vertikální zahradou ve střední Evropě je v Karlíně

Členitá fasáda se spoustou zeleně a rostlin napomáhá k dobrým akustickým...

Největší vertikální zahradou v České republice i střední Evropě se může pochlubit administrativní budova AFI Karlín...

Dům vypadá jako ježek, místo bodlin má sklopné panely z plechu a betonu

Všechny vnější panely ohnivzdorného domu jsou zavěšeny na kovovém rámu, takže...

Požáry, které teď zachvátily jižní i severní Kalifornii, patří k největším v její historii. S plameny bojují tisíce...

Prodej, rodinný dům, 250 m2, Golčův Jeníkov
Prodej, rodinný dům, 250 m2, Golčův Jeníkov

Nám. T. G. Masaryka, Golčův Jeníkov, okres Havlíčkův Brod
4 500 000 Kč

Najdete na iDNES.cz