Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Desatero proti bytovým zlodějům

  8:32
Básník Mácha tvrdil, že v květnu zve ku lásce hrdliččin hlas. Určitě netušil, že jednou bude patřit tento měsíc jiným ptáčkům - strakám v lidské podobě. Začíná prostě sezona bytových zlodějů. Těm nahrává hlavně lidská neopatrnost. Přitom připravit průměrného zloděje o šanci vykrást váš byt bývá většinou jednoduché - základem jsou bezpečnostní dveře a zabezpečená okna.

Statistika bytových krádeží je totiž jasná. Dveřmi a okny přichází kolem 90 procent pachatelů. Pořízením bezpečnostních dveří tak máte velikou šanci zabránit vykradení svého bytu. Pokud jde o okna a lodžie, pak ohroženy jsou hlavně byty v přízemí a v posledních patrech. U nich však odborníci mříže nedoporučují, radí raději lodžii zasklít nebo použít bezpečnostní fólie na skla.

Kritická místa ve vašem domě a bytě

- Hlavní vchod
- Poštovní schránka
- Sklepní šachta
- Okna a okenní rolety
- Dveře na balkon a terasu
- Garážová vrata, kůlna na nářadí
- Dveře a vrata do zahrady
- Střešní a sklepní okna

Šplhající zloděj totiž potřebuje oporu hlavně pro nohy, a tu mu mříže na rozdíl od rovných skel poskytují poměrně dobrou. V přízemí pak patří mříže do bytu, nikoliv ven. Rozbití skla, jež je nutno překonat, dělá hluk, který může upozornit sousedy. Nůžkové mříže - metr čtvereční přijde asi na tři tisíce korun - lze rozhrnout jako závěs ke stěně, aniž by v interiéru rušily, a uzamknout teprve při odchodu.

Mříže na lodžiích v přízemí jsou sice vysoce bezpečné, ale mohou paradoxně posloužit zlodějům jako žebřík do vyššího podlaží. I tady lze zvolit zasklení. Že se ochrana domu vyplatí, dokazují nejlépe čísla o vloupání. Z nich vyplývá, že pravděpodobnost vykradení komplexně zabezpečeného domu je 1300krát nižší než nezabezpečeného!

Kritériem není majetek, ale dostupnost
Když zlodějům cestu hodně ztížíte, třeba bezpečnostními dveřmi, půjdou s největší pravděpodobností jinam. "Zloději si život nekomplikují. Shodně vypovídají, že si jediným kopnutím ověří, zda mají před sebou bezpečnostní dveře a pokud ano, jdou raději dál," popisuje praktiky dnešních bytových zlodějů Ivan Pavlíček z firmy NEXT, která je největší a nejstarší tuzemskou firmou specializující se na zabezpečovací techniku.

Neutěšujte se, že nemáte na vizitce titul a všichni v domě vědí, že máte jen dvacet let starou škodovku a místo úspor dluhy. Všude lze něco ukrást, a pokud ne, zloději si svůj vztek vybijí tím, že zničí alespoň část bytu, případně celý. Dnešní bytaři se zpravidla neřídí žádnou logikou, nestudují předem vaše majetkové poměry, nezajímají je ani přeplněné schránky. "Většina zlodějů jde tam, kde je cesta nejsnadnější. Kradou hlavně peníze a pak věci, jež snadno prodají v zastavárně ještě týž den," vysvětluje policejní rada Petr Dušek ze Správy hlavního města Prahy Policie České republiky.

I díky tomuto "spotřebnímu" přístupu se objasněnost bytových krádeží pohybuje jen kolem 20 až 25 procent. "Typický" bytový zloděj potřebuje peníze na herní automaty, alkohol, drogy či prostitutku. A protože jen v Praze je kolem 1500 zastaváren, často s celonočním provozem, nečekejte, že se vaše starožitné hodinky, videokamera nebo i staré rádio najdou.

Hrubá síla funguje nejčastěji
Policejní statistiky uvádějí, že ve více než 90 procentech vystačí bytař s hrubou silou. Papundeklové dveře, které se používaly jako typové v panelových domech, vykopne bagančetem i průměrný silák. Přesto jich najdete v domech ještě velmi mnoho. Řada zákazníků - prodejci uvádějí kolem 20 procent - si přesto přichází koupit bezpečnostní dveře až po vykradení, dalších 30 procent k tomu přiměje až smutný osud souseda. Jenže výběr vhodných dveří není tak jednoduchý.

Na internetových stránkách ministerstva vnitra sice najdete seznam certifikovaných výrobků, ale to nemusí stačit. "Co je platné, když výrobce získá příslušný certifikát, ale jeho výrobek instaluje firma, která namontuje dveře ledabyle?" upozorňuje Ivan Pavlíček. "Na výrobku totiž moc ušetřit nelze, a tak se šetří na montáži, třeba místo osmi kotev se použijí jen čtyři a ještě slabé."

Stejný názor má i Tomáš Koníček z odboru prevence kriminality Ministerstva vnitra České republiky: "Certifikované by měly být i služby, ale pojišťovny se zatím spokojují jen s certifikací výrobků, a to je špatně. Lidé by si měli pečlivě prověřit nejen atesty produktů, ale také firmy, jimž se svěří do rukou." Šest kategorií, do nichž se bezpečnostní dveře dělí, tak nemusí o kvalitě konečného zabezpečení příliš vypovídat. Nicméně produkty, které jsou řazeny do prvních dvou, si rozhodně nepořizujte, ty "otevřete šroubovákem", jak potvrzuje Ivan Pavlíček.

Než se rozhodnete, které dveře budou nejvhodnější, pamatujte si, že musíte mít i odpovídající zárubeň, aby ji nebylo možné roztrhnout nebo roztáhnout heverem. Bezpečná zárubeň musí být vždy ocelová, zesílená bezpečnostním rámem, nebo je nezbytné nalít do obou svislic beton.. A bezpečnostní dveře? Často se používají dveře přídavné, které se montují na vnitřní stranu původních. Mají konstrukci z ocelového rámu a jsou opancéřované dvou- až čtyřmilimetrovým plechem.

Ceny kvalitních dveří včetně bezpečnostních zámků, vložky montáže a dopravy začínají většinou od 14 tisíc a výš. Nové bezpečnostní pancéřované dveře, doplněné případně i speciálními dvojitými bezpečnostními zárubněmi, jež tvoří silné ocelové profily, jsou v porovnání s přídavnými s hmotností kolem 40 kilogramů výrazně masivnější a těžší, mívají kolem 60 až 100 kilogramů.

Výjimky potvrzují pravidlo
Samozřejmě existují i výjimky, kdy jde zloděj najisto. "Maminka měla sbalené a připravené věci na stěhování, včetně starožitností, které se v rodině dědily již desítky let. Po náročném balení si odjela odpočinout na víkend na chalupu. Po návratu byly nejcennější věci pryč. Zloději se bezpečnostním dveřím vyhnuli, vyšplhali do třetího patra po balkonech a hromosvodu a pak už jim stačilo jen vymáčknout sklo v balkonových dveřích a cennosti spustit po provaze dolů," vzpomíná trpce Kamila Procházková z Prahy.

Její případ patří mezi oněch přibližně deset procent případů, kdy se zloděj na krádež předem pečlivě připraví nebo dostane přímo tip. Tady může být útěchou jen dobrá pojistka. Ale pozor! Mít dobrou pojistnou smlouvu pro případ vloupání znamená mít věci pojištěné na "novou hodnotu", kterou některé pojišťovny nabízejí. Jinak s překvapením zjistíte, o kolik se díky amortizaci sníží plnění. Pojistnou částku se také vyplatí průběžně navyšovat, abyste v případě krádeže nebyli takzvaně podpojištěni. Platit deset či pět let stejnou pojistku by znamenalo, že jste si za tu dobu nic nepořídili - alespoň tak to pojišťovny vnímají. Pro starožitnosti a drahou elektroniku se doporučuje uzavřít takzvaná doplňková pojištění.

Tip pro vás
Výraz vymezovač štěrbiny pootevřených dveří zní sice dost divně, ale jde o praktickou pomůcku. Skrývá se za ním krabicový zámek s řetízkem nebo výsuvný zámek s kovovým "vymezovačem", který funguje jako závora na dveřích, již můžete podle potřeby "povolit" či "utáhnout". Tyto zámky stojí asi 400 až 800 korun. U kvalitních bezpečnostních dveří je bezpečnostní páka součástí konstrukce dveří. Funkci "hlídače" u dveří plní i takzvaný dveřní zastavovač za pár desítek korun. Jde o klín, který se přidává na dveře. V případě násilného vniknutí stačí nohou posunout klín mezi podlahu a dveře. Čím by byl tlak zvenčí silnější, tím bude blokace větší.

10 otázek, na které byste si měli odpovědět

1.
Bydlíte v rizikové lokalitě?
2. Máte byt v přízemí, nebo v posledním patře?
3. Máte zabezpečené dveře, okna, ale třeba i sklepní či střešní okna, a co garáž?
4. Jsou vaše majetkové poměry v okolí všeobecně známy?
5. Jezdíte často pryč?
6. Máte uzavřenu dobrou smlouvu včetně doplňkových pojištění?
7. Máte pečlivě uloženy cennosti a doklady včetně fotodokumentace k cenným věcem, zejména starožitnostem či šperkům?
8. Vlastníte trezor?
9. Jak máte zabezpečen dům či byt v době dovolené?
10. Máte elektronické zabezpečení?

10 RAD, JAK SE VYHNOUT VYKRADENÍ

1. Pořiďte si bezpečnostní dveře nejméně 3. či 4. kategorie a kvalitní vložku stejné úrovně

2. Dbejte na zabezpečení oken, i těch zdánlivě malých a nedostupných

3. V bytových domech žádejte sousedy o celodenní uzamykání hlavních dveří a dobré osvětlení všech prostor jak v domě, tak před domem

4. Vyhněte se ve svém okolí informacím o svém majetku

5. Do bytu vpouštějte v rámci možností co nejmenší počet řemeslníků či cizích lidí

6. Než někoho vpustíte, přesvědčete se kukátkem, kdo zvoní, používejte řetízek či tzv. dveřní zastavovač, který brání otevření, nechte si předložit průkaz

7. Udržujte dobré sousedské vztahy, všímavý soused je nejlepší hlídač

8. Kombinujte mechanické zabezpečení s elektronickým

9. Nepoužívejte při odjezdu na dovolenou objednaný vůz taxislužby

10. Během dovolené si cenné předměty - šperky, peníze apod. - uložte raději do bezpečnostní schránky v bance a za

11. Nezapomeňte na kvalitní pojistnou smlouvu!


Dveřmi a okny přichází kolem 90 procent pachatelů

Autor:
  • Nejčtenější

Dům si rodina postavila na místě dvou úzkých zahrádek. Byl to skvělý nápad

25. dubna 2024

Na konci městečka pár kilometrů jižně od Brna vyrostl na místě dvou úzkých zahrádek nenápadný dům....

Zpěvák Osička proměnil dům na Slovácku ve vyhledávanou hospodu s ubytováním

24. dubna 2024

V samém srdci jihomoravského Lanžhotu patří jedno ze stavení do rodiny zpěváka Břetislava Osičky....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V zážitkovém domě se můžete kochat uměním, a dokonce si do něj sednout

22. dubna 2024

Netradiční rodinný dům na vás dýchne svou osobitostí. Vládne zde bračský vápenec, kámen, který...

Montovaná chata se převlékla zvenčí i uvnitř do skandinávského stylu

21. dubna 2024

Malou montovanou chatu sice majitelé před pár lety vylepšili o malou verandu, vše ostatní je však v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dům bez pergoly vypadal jako kšiltovka bez kšiltu, směje se fotograf Třeštík

23. dubna 2024

Cílem bylo, aby se v rodinném, na pohled neokázalém domě bydlelo stejně komfortně jako v pražském...

Dětský pokoj i hračky mohou podněcovat dětskou fantazii. Inspirujte se

27. dubna 2024

Už 16. edice Dětského festivalu mini v pražské Holešovické tržnici představí rovnou devadesátku...

Samoživitelka se rozhodla pro až šokující proměnu bytu v paneláku

27. dubna 2024

Byty v panelových domech dokážou občas získat díky zajímavým návrhům až nečekanou podobu. Někdy na...

Dům s interiéry, kde jsou bylinky na prvním místě, zve k odpočinku

26. dubna 2024

V krušnohorských Abertamech vznikl apartmánový dům, který nese poetický název Dům sedmnácti bylin....

V pražské Bubenči se žije čím dál lépe, říká zakladatelka festivalu Open House

26. dubna 2024

Proměnu pražské čtvrti diplomatů a starousedlíků z počátku 20. století sleduje Andrea Šenkyříková...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...