Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Desatero proti bytovým zlodějům

  8:32aktualizováno  8:32
Básník Mácha tvrdil, že v květnu zve ku lásce hrdliččin hlas. Určitě netušil, že jednou bude patřit tento měsíc jiným ptáčkům - strakám v lidské podobě. Začíná prostě sezona bytových zlodějů. Těm nahrává hlavně lidská neopatrnost. Přitom připravit průměrného zloděje o šanci vykrást váš byt bývá většinou jednoduché - základem jsou bezpečnostní dveře a zabezpečená okna.

Statistika bytových krádeží je totiž jasná. Dveřmi a okny přichází kolem 90 procent pachatelů. Pořízením bezpečnostních dveří tak máte velikou šanci zabránit vykradení svého bytu. Pokud jde o okna a lodžie, pak ohroženy jsou hlavně byty v přízemí a v posledních patrech. U nich však odborníci mříže nedoporučují, radí raději lodžii zasklít nebo použít bezpečnostní fólie na skla.

Kritická místa ve vašem domě a bytě

- Hlavní vchod
- Poštovní schránka
- Sklepní šachta
- Okna a okenní rolety
- Dveře na balkon a terasu
- Garážová vrata, kůlna na nářadí
- Dveře a vrata do zahrady
- Střešní a sklepní okna

Šplhající zloděj totiž potřebuje oporu hlavně pro nohy, a tu mu mříže na rozdíl od rovných skel poskytují poměrně dobrou. V přízemí pak patří mříže do bytu, nikoliv ven. Rozbití skla, jež je nutno překonat, dělá hluk, který může upozornit sousedy. Nůžkové mříže - metr čtvereční přijde asi na tři tisíce korun - lze rozhrnout jako závěs ke stěně, aniž by v interiéru rušily, a uzamknout teprve při odchodu.

Mříže na lodžiích v přízemí jsou sice vysoce bezpečné, ale mohou paradoxně posloužit zlodějům jako žebřík do vyššího podlaží. I tady lze zvolit zasklení. Že se ochrana domu vyplatí, dokazují nejlépe čísla o vloupání. Z nich vyplývá, že pravděpodobnost vykradení komplexně zabezpečeného domu je 1300krát nižší než nezabezpečeného!

Kritériem není majetek, ale dostupnost
Když zlodějům cestu hodně ztížíte, třeba bezpečnostními dveřmi, půjdou s největší pravděpodobností jinam. "Zloději si život nekomplikují. Shodně vypovídají, že si jediným kopnutím ověří, zda mají před sebou bezpečnostní dveře a pokud ano, jdou raději dál," popisuje praktiky dnešních bytových zlodějů Ivan Pavlíček z firmy NEXT, která je největší a nejstarší tuzemskou firmou specializující se na zabezpečovací techniku.

Neutěšujte se, že nemáte na vizitce titul a všichni v domě vědí, že máte jen dvacet let starou škodovku a místo úspor dluhy. Všude lze něco ukrást, a pokud ne, zloději si svůj vztek vybijí tím, že zničí alespoň část bytu, případně celý. Dnešní bytaři se zpravidla neřídí žádnou logikou, nestudují předem vaše majetkové poměry, nezajímají je ani přeplněné schránky. "Většina zlodějů jde tam, kde je cesta nejsnadnější. Kradou hlavně peníze a pak věci, jež snadno prodají v zastavárně ještě týž den," vysvětluje policejní rada Petr Dušek ze Správy hlavního města Prahy Policie České republiky.

I díky tomuto "spotřebnímu" přístupu se objasněnost bytových krádeží pohybuje jen kolem 20 až 25 procent. "Typický" bytový zloděj potřebuje peníze na herní automaty, alkohol, drogy či prostitutku. A protože jen v Praze je kolem 1500 zastaváren, často s celonočním provozem, nečekejte, že se vaše starožitné hodinky, videokamera nebo i staré rádio najdou.

Hrubá síla funguje nejčastěji
Policejní statistiky uvádějí, že ve více než 90 procentech vystačí bytař s hrubou silou. Papundeklové dveře, které se používaly jako typové v panelových domech, vykopne bagančetem i průměrný silák. Přesto jich najdete v domech ještě velmi mnoho. Řada zákazníků - prodejci uvádějí kolem 20 procent - si přesto přichází koupit bezpečnostní dveře až po vykradení, dalších 30 procent k tomu přiměje až smutný osud souseda. Jenže výběr vhodných dveří není tak jednoduchý.

Na internetových stránkách ministerstva vnitra sice najdete seznam certifikovaných výrobků, ale to nemusí stačit. "Co je platné, když výrobce získá příslušný certifikát, ale jeho výrobek instaluje firma, která namontuje dveře ledabyle?" upozorňuje Ivan Pavlíček. "Na výrobku totiž moc ušetřit nelze, a tak se šetří na montáži, třeba místo osmi kotev se použijí jen čtyři a ještě slabé."

Stejný názor má i Tomáš Koníček z odboru prevence kriminality Ministerstva vnitra České republiky: "Certifikované by měly být i služby, ale pojišťovny se zatím spokojují jen s certifikací výrobků, a to je špatně. Lidé by si měli pečlivě prověřit nejen atesty produktů, ale také firmy, jimž se svěří do rukou." Šest kategorií, do nichž se bezpečnostní dveře dělí, tak nemusí o kvalitě konečného zabezpečení příliš vypovídat. Nicméně produkty, které jsou řazeny do prvních dvou, si rozhodně nepořizujte, ty "otevřete šroubovákem", jak potvrzuje Ivan Pavlíček.

Než se rozhodnete, které dveře budou nejvhodnější, pamatujte si, že musíte mít i odpovídající zárubeň, aby ji nebylo možné roztrhnout nebo roztáhnout heverem. Bezpečná zárubeň musí být vždy ocelová, zesílená bezpečnostním rámem, nebo je nezbytné nalít do obou svislic beton.. A bezpečnostní dveře? Často se používají dveře přídavné, které se montují na vnitřní stranu původních. Mají konstrukci z ocelového rámu a jsou opancéřované dvou- až čtyřmilimetrovým plechem.

Ceny kvalitních dveří včetně bezpečnostních zámků, vložky montáže a dopravy začínají většinou od 14 tisíc a výš. Nové bezpečnostní pancéřované dveře, doplněné případně i speciálními dvojitými bezpečnostními zárubněmi, jež tvoří silné ocelové profily, jsou v porovnání s přídavnými s hmotností kolem 40 kilogramů výrazně masivnější a těžší, mívají kolem 60 až 100 kilogramů.

Výjimky potvrzují pravidlo
Samozřejmě existují i výjimky, kdy jde zloděj najisto. "Maminka měla sbalené a připravené věci na stěhování, včetně starožitností, které se v rodině dědily již desítky let. Po náročném balení si odjela odpočinout na víkend na chalupu. Po návratu byly nejcennější věci pryč. Zloději se bezpečnostním dveřím vyhnuli, vyšplhali do třetího patra po balkonech a hromosvodu a pak už jim stačilo jen vymáčknout sklo v balkonových dveřích a cennosti spustit po provaze dolů," vzpomíná trpce Kamila Procházková z Prahy.

Její případ patří mezi oněch přibližně deset procent případů, kdy se zloděj na krádež předem pečlivě připraví nebo dostane přímo tip. Tady může být útěchou jen dobrá pojistka. Ale pozor! Mít dobrou pojistnou smlouvu pro případ vloupání znamená mít věci pojištěné na "novou hodnotu", kterou některé pojišťovny nabízejí. Jinak s překvapením zjistíte, o kolik se díky amortizaci sníží plnění. Pojistnou částku se také vyplatí průběžně navyšovat, abyste v případě krádeže nebyli takzvaně podpojištěni. Platit deset či pět let stejnou pojistku by znamenalo, že jste si za tu dobu nic nepořídili - alespoň tak to pojišťovny vnímají. Pro starožitnosti a drahou elektroniku se doporučuje uzavřít takzvaná doplňková pojištění.

Tip pro vás
Výraz vymezovač štěrbiny pootevřených dveří zní sice dost divně, ale jde o praktickou pomůcku. Skrývá se za ním krabicový zámek s řetízkem nebo výsuvný zámek s kovovým "vymezovačem", který funguje jako závora na dveřích, již můžete podle potřeby "povolit" či "utáhnout". Tyto zámky stojí asi 400 až 800 korun. U kvalitních bezpečnostních dveří je bezpečnostní páka součástí konstrukce dveří. Funkci "hlídače" u dveří plní i takzvaný dveřní zastavovač za pár desítek korun. Jde o klín, který se přidává na dveře. V případě násilného vniknutí stačí nohou posunout klín mezi podlahu a dveře. Čím by byl tlak zvenčí silnější, tím bude blokace větší.

10 otázek, na které byste si měli odpovědět

1.
Bydlíte v rizikové lokalitě?
2. Máte byt v přízemí, nebo v posledním patře?
3. Máte zabezpečené dveře, okna, ale třeba i sklepní či střešní okna, a co garáž?
4. Jsou vaše majetkové poměry v okolí všeobecně známy?
5. Jezdíte často pryč?
6. Máte uzavřenu dobrou smlouvu včetně doplňkových pojištění?
7. Máte pečlivě uloženy cennosti a doklady včetně fotodokumentace k cenným věcem, zejména starožitnostem či šperkům?
8. Vlastníte trezor?
9. Jak máte zabezpečen dům či byt v době dovolené?
10. Máte elektronické zabezpečení?

10 RAD, JAK SE VYHNOUT VYKRADENÍ

1. Pořiďte si bezpečnostní dveře nejméně 3. či 4. kategorie a kvalitní vložku stejné úrovně

2. Dbejte na zabezpečení oken, i těch zdánlivě malých a nedostupných

3. V bytových domech žádejte sousedy o celodenní uzamykání hlavních dveří a dobré osvětlení všech prostor jak v domě, tak před domem

4. Vyhněte se ve svém okolí informacím o svém majetku

5. Do bytu vpouštějte v rámci možností co nejmenší počet řemeslníků či cizích lidí

6. Než někoho vpustíte, přesvědčete se kukátkem, kdo zvoní, používejte řetízek či tzv. dveřní zastavovač, který brání otevření, nechte si předložit průkaz

7. Udržujte dobré sousedské vztahy, všímavý soused je nejlepší hlídač

8. Kombinujte mechanické zabezpečení s elektronickým

9. Nepoužívejte při odjezdu na dovolenou objednaný vůz taxislužby

10. Během dovolené si cenné předměty - šperky, peníze apod. - uložte raději do bezpečnostní schránky v bance a za

11. Nezapomeňte na kvalitní pojistnou smlouvu!


Dveřmi a okny přichází kolem 90 procent pachatelů

Autor:Nejčtenější

Byt pro mladého muže, který nemá čas na uklízení a nesnáší dekorace

Chladnější dojem ze šedé kuchyňské linky či některých šedě natřených stěn...

Dvoupokojový byt v druhém bratislavském obvodu splňuje všechny praktické požadavky pracovně vytíženého majitele a díky...

Proměna bytu po odchodu synů: majitelku inspiroval klid islandské sopky

Atypický jídelní stůl (160×200 cm) je vyrobený z lamina podle autorského návrhu...

Vztah k tomuto bytu se zrodil už ve chvílích první prohlídky, kdy rodina zvažovala jeho koupi. A to přesto, že byt...Nad řekou si postavili dům, který vypadá jako loď. Povodní se nebojí

Architekt Jiří Pilka navrhl stavbu na pilotách. Záměrně použil stylové prvky,...

Vysoký dům připomíná zaoceánskou loď, a není to náhoda. Manželé Klára a Radek Křížovi milují moře i svou řeku, na...

Toužili po domku ve větvích. Teď mají unikát, který se všemu vymyká

Organické tvary okolní přírody trumfla čistá geometrie.

Snili o bydlení na stromě, kde by v zelené koruně poslouchali šumění listů. Oslovili architekty z kanceláře Malan...

Rodinný dům ve svahu je otevřený světlu i díky terasám a spoustě skla

Téměř všechny pokoje mají možnost přímého nebo bočního výstupu na terasy domu,...

Majitelé s bydlením v rodinném domě již měli zkušenost, ale starý dům jim už z mnoha důvodů nevyhovoval. A tak hledali...

Další z rubriky

Žili skromně, spořili a přemýšleli. Nyní mají za Prahou senzační dům

Na útulnou krytou terasu zasvítí letní slunce až po třetí hodině. Do té doby je...

Nejdřív koupili parcelu, pak si na ní postavili zahradní domek velký 32 metrů čtverečních, dva roky v něm žili, spořili...

Šest nových roubenek, kterými si majitelé splnili sen o životě v horách

V Orlických horách, na Šumavě, v Českém ráji i v Beskydech stojí nové roubené...

V Orlických horách, na Šumavě i v Beskydech stojí nové roubené chalupy. Jejich majitelé milují přírodu, rádi sportují a...

Dali výpověď a odešli na samotu. Bydlí ve 12 metrů vysoké strážní věži

Věž z roku 2010 obklopuje pozemek s lesem a loukami o rozloze 65 hektarů....

Dabney Tompkins a Alan Colley si splnili sen. V americkém Oregonu si postavili dům v podobě strážní požární věže. Ze...Najdete na iDNES.cz