Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Demolice slavného obchodního domu v Liberci se chýlí ke konci

  1:00
Obchodníci ji nenáviděli, odborníci ji naopak pokládali za jednu z prvních strukturalistických staveb v Evropě. Byla v učebnicích architektury a stala se ikonou Liberce. Do žlutočerné siluety obchodního domu Tesco, původního Ještědu od slavných architektů Hubáčka a Masáka, se teď však zakusují hydraulické drápy bagrů.
Tento dům byl i v učebnicích. Teď už bude jenom tam.

Tento dům byl i v učebnicích. Teď už bude jenom tam. | foto: Ota Bartovský MF DNES

Prach zahaluje celé dolní centrum, k zemi se řítí poslední bloky nadzemní části bouraného obchodního domu. I teď, po dvou týdnech bourání, se zastavují lidé, aby si vše ještě vyfotografovali. "Mrzí mě, že se Tesco bourá. Patří k mému dětství. Myslím, že se mělo zachovat, měla jsem ho ráda," říká Adéla Brožová, která tlačí kočárek.

K Tesku měli vztah i starší lidé. "Budovu jsem měla moc ráda, zažila jsem její stavbu. Do nového Fóra jsem ani nešla a nepůjdu tam," prohlásila zase Marie Hlavešová. Nadšení pro žlutou členitou stavbu nesdílejí zdaleka všichni. "Bourání mi nevadí, Tesco mi nijak k srdci nepřirostlo. Nakupování tu bylo obtížné," řekl další Liberečan, Jiří Havelka.

Demolice obchodního domu

Demolice unikátní stavby začala koncem března a právě je v polovině. Stále vyvolává emoce. Nedokázala ji odvrátit petice, ale ani ombudsman či volání odborníků po jejím zapsání do seznamu památek. Jak to?

Máj měl větší štěstí

Proděkan Fakulty umění a architektury liberecké Technické univerzity Jiří Suchomel má jasno. Převážily lobbistické tlaky a peníze. "Ministerstvo ignorovalo názor odborníků, kteří navrhovali zachování Teska a jeho prohlášení za kulturní památku," říká.

"Zcela jasně tam převážil politický tlak a ekonomické zájmy nad odbornými stanovisky." Právě on jako první podal před čtyřmi lety návrh na zanesení stavby do seznamu památek.

Také Filip Horatschke, další architekt, říká, že bourání Teska je pro Liberec obrovská škoda. "Bylo jedním z prvních příkladů strukturalismu v Evropě. Demolice vzbudila velký ohlas architektů v zahraničí, protože se o tom učili ve škole. Nikdo to rozhodnutí nechápal."

Demolice obchodního domu

I on byl jedním z iniciátorů petice na zachování obchodního domu, s kolegy sesbíral stovky podpisů. Marně. Ministerstvo stavbu za kulturní památku neprohlásilo. Na rozdíl třeba od pražského obchodního domu Máj, rovněž od architektů z libereckého ateliéru SIAL, založeného autorem ještědské televizní věže Hubáčkem.

Máj ministerstvo prohlásilo kulturní památkou v roce 2006. Nedlouho poté, co vlastník požádal o demoliční výměr pro stavbu. Tesco takové štěstí nemělo, developer měl v kapse povolení bourat už od roku 2006.

Majitel má prostě plány

Ztrácí se před očima

První pavilon obchodního domu Ještěd v Liberci byl dán do provozu v roce 1978, další dva v roce 1979. Projekt byl zadán v 60. letech. Bourání nyní rozdělilo laickou i odbornou veřejnost.

Jaký byl vývoj posledních marných snah o záchranu liberecké stavby, jež budí emoce? O zachování Teska bojovali architekti od února 2005.

Tehdy architekti Rostislav Švácha a Jiří Suchomel navrhují obchodní středisko Ještěd prohlásit za kulturní památku.

Majitel stavby, řetězec Tesco a holandská developerská společnost Multi Development, má totiž úplně jiné plány.

Obchodní dům prý nevyhovuje požadavkům moderního prodeje, zákazníci musí přecházet mezi jednotlivými budovami, stavba se dá obtížně zásobovat zbožím a je náročná na provoz.

Demolice obchodního domu

"Ještěd vlastně tvořily tři oddělené budovy o třech podlažích, což způsobovalo potíže při doplňování zboží, ale i samotným zákazníkům při nákupech," řekl před časem Bohumil Ženatý, ředitel dřívějšího obchodního domu Tesco.

To se po dostavbě první etapy libereckého dolního centra proměnilo v obchodní dům My Liberec. Majitel měl vizi: postavit v dolním centru nový obchodní komplex. Co se starou budovou? Jednoduché řešení: zbourat!

Ministerstvo kultury se zabývalo obchodním domem celkem dvakrát. Poprvé zamítlo návrh na zapsání budovy na seznam památek už v roce 2005. Podruhé podal návrh Jiří Křížek, pracovník Národního památkového ústavu v Liberci, ale jako soukromá osoba.

Tento odborník tehdy mimo jiné upozorňoval ministerstvo na fakt, že rozhoduje o bytí a nebytí podobně významné stavby, jako je pražský Máj. U toho ministerstvo usoudilo, že ho vezme pod ochranu a nepřisoudí mu stejný osud, jaký čekal na Tesco.

Demolice obchodního domu

"Tesco představuje v českém prostředí ojedinělý příklad strukturalistické architektury. Je mimořádným příkladem toho, jak se i po politické a kulturní izolaci země podařilo udržet kontinuitu mezi českou a evropskou architekturou," uvedl tehdy Křížek.

Jeden ze zásadních úderů pečetících osud Teska budově zasadili liberečtí zastupitelé, když investorovi odsouhlasili prodej sousedních pozemků. Na nich později vyroste obchodní centrum Fórum Liberec. Ve druhé etapě, která právě běží, padne původní obchodní dům Tesco a na jeho troskách vyroste moderní nákupní komplex.

Že Tesku statut památky nepřísluší, rozhodli úředníci už v roce 2007. To, že se nakonec ministerstvo kultury rozhodlo vyslyšet argumenty majitele a obchodnímu domu památkovou ochranu nepřisoudilo, přičítají architekti vlivné stavební lobby.

Konečný ortel ministerstvo nad stavbou vyneslo paradoxně navzdory tomu, že odborná komise ministerstva doporučila žlutou stavbu za památku prohlásit.

Demolice obchodního domu

"Ministerstvo nejdřív uznalo, že by stavba měla být zařazena do seznamu památek, ale příslušný ovlivnitelný úředník asi zařídil, aby bylo všechno jinak. Sice nakonec po přezkoumání konstatovali, že to byla chyba, ale nikdo s tím už nic nedělal. Lobbování firmy, která tu potřebovala stavět, bylo v tomto případě jasné," míní architekt Horatschke.

"Tu logiku neumím komentovat, umím ji jen napadat. Nově organizovat dolní centrum šlo i při zachování Teska. Existovala celá škála způsobů, jak stavbu využít," míní architekt Suchomel.

V rychlém tempu

Proč vlastně nevzalo ministerstvo Tesco pod státní ochranu? Vzkázalo, že nechce prohlašovat nemovitosti za kulturní památky účelově. Takto reagovala mluvčí úřadu na kritiku ombudsmana Otakara Motejla.

Ten se totiž do "kauzy Tesco" také vložil. A našel řadu pochybení, kterých se ministerstvo při rozhodování o zařazení stavby mezi památky dopustilo. Například nikdo nevysvětlil, proč ministerstvo nerespektovalo názor své odborné komise, která navrhovala prohlásit obchodní dům památkou.

Architekt Masák: Ten důvod je zvláštní

Co prožívá autor odborníky oceňované budovy libereckého Teska, kterou před jeho zraky bourají bagry? 

Důvod, proč Tesco nedostalo status památky, ministerstvo mimo jiné vysvětlilo takto: "Stavba byla výrazem své doby, a i když je zajímavá, hodná pozornosti a zaslouží si respekt, nepatří do kategorie nemovitých památek," řekl Herman.

Společnost Tesco má demoliční výměr od roku 2006. Bagry začaly stavbu okusovat už před dvěma roky. Mizela venkovní schodiště a kus pláště. Teď se práší za kočárem. Tedy za Ještědem. Bourat je vlastně tak snadné.

Autor:
  • Nejčtenější

Parkoviště na sídlišti obsadily karavany, dodávky a teď tu zakotvila loď

19. dubna 2024

Premium Po zavedení placených zón u nás ve městě se majitelé aut rozhodli, že budou využívat naše sídlištní...

Roubený dům ve strmém svahu si vyžádal roky práce, zařizování a trpělivosti

18. dubna 2024

Sen o novém bydlení vznikl ve chvíli, kdy se děti rozlétly do světa a Petr s Janou zůstali v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Český patriot zachránil barokní faru v Chudenicích. Chtěl pomoct své vlasti

15. dubna 2024

Zchátralá barokní fara v Chudenicích u Klatov měla štěstí v neštěstí, když na ni narazil český...

Byt si šikovná žena proměnila i bez bourání, stačily jí dobré nápady

16. dubna 2024

Karolina je manažerkou v obchodě s interiérovým vybavením. Bez větších stavebních zásahů, s pomocí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zpěvačka Rezková bydlí v Letňanech. Překonala tragédii a život nevzdává

17. dubna 2024

Jako na houpačce žije svůj život zpěvačka Šárka Rezková, prožila několik lásek a jednu životní...

Obývací kuchyň od designéra majitelku překvapila. Je lepší než si vysnila

20. dubna 2024

Kateřina si s manželem pořídila byt 3+kk v novostavbě na pražském Barrandově. Než se do něj...

Při rekonstrukci mezonetu pamatovali na spotřebu energií, bourali i příčky

19. dubna 2024

Rekonstrukce bydlení je vždy velkým dobrodružstvím. To platí i o nedávné přestavbě dvoupodlažního...

Parkoviště na sídlišti obsadily karavany, dodávky a teď tu zakotvila loď

19. dubna 2024

Premium Po zavedení placených zón u nás ve městě se majitelé aut rozhodli, že budou využívat naše sídlištní...

Roubený dům ve strmém svahu si vyžádal roky práce, zařizování a trpělivosti

18. dubna 2024

Sen o novém bydlení vznikl ve chvíli, kdy se děti rozlétly do světa a Petr s Janou zůstali v...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...