Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

David Vávra v Šumných stopách žasne nad stavbami Čechů v Japonsku

  1:00aktualizováno  1:00
Železobetonové konstrukce, dřevostavby i český folklor. To vše najdete v tvorbě Antonína Raymonda v Japonsku. Dokázal zde zrealizovat třeba 21 projektů za jediný rok. Řada z nich patří v zemi vycházející slunce dodnes k nejzajímavějším stavbám.

Antonín Raymond dokázal ze všeho vytěžit to nejlepší. Občas se nechal inspirovat i tím, co ho zaujalo u jiných architektů. Dokonce slavný Corbusier, kterého velmi obdivoval, mu vyčetl okopírování své práce.

"Plagiátorem není ten, kdo byl druhý, ale ten, který je horší. Tak to Raymond vnímal," vysvětluje David Vávra, průvodce cyklu Šumné stopy, jehož třetí díl je věnován kladenskému rodákovi (sobota 7. května ČT2 ve 20:00).

Raymond (1888–1976) si prostě vybíral to nejlepší, co objevil. Vše ovšem dokázal přetvořit tvůrčím způsobem a nikdy nezapomínal na funkčnost. Nejlépe je to vidět na projektech kostelů a škol, ty se staly v Japonsku takřka vzorem, podle něhož se tady dodnes staví. Často měla na jejich úspěchu velký podíl Raymondova žena Noémi, skvělá kreslířka, ilustrátorka a designérka nábytku.

"Ohýbal beton do křivek modliteb," popisuje třeba architekt Vávra jeho kostel sv. Anselma, kde si Raymond také geniálně pohrál se světlem. Kryptu v suterénu kostela pojal v duchu konstruktivismu.

Druhý ze tří dílů věnovaných kladenskému rodákovi ukáže nejzajímavější stavby postavené zejména po 2. světové válce. Architekt Raymond totiž opustil v roce 1948 svůj ateliér v New Yorku a vrátil se do Japonska, aby pomohl s obnovou země zničené válkou. Navrhl zde řadu sídel amerických firem, například Standard Oil nebo Reader's Digest.

Ve třetím díle Šumných stop čeká diváka vila Fusaichiro Inoue, Muzeum umění v Takasaki, Gunma Music Center (také v Takasaki), katolický kostel sv. Anselma v Tokiu, seminář Divine World, Univerzita Nanzan v Nagoji, Golf Club v Tokiu či New Studio v Karuizawě. A samozřejmě vtipný a zároveň zasvěcený komentář "žasnoucího" Davida Vávry.

Antonín Raymond

1888 Kladno–1976 USA, vl. Jménem Antonín Reimann
Absolvoval reálku a pak začal studovat architekturu v Praze. V roce 1910 odjel do USA. Začal pracovat v architektonické kanceláři Casse Gilberta. V roce 1914 se oženil s Noémi Pernissen. Ta později navrhovala interiéry a nábytek pro jeho stavby.

V roce 1919 odjel do Japonska, kde pracoval pro architekta Franka Llyoda Wrighta. Po zemětřesení v roce 1923 se podílel na obnově poničeného Tokia. V roce 1937 musel zemi opustit kvůli fašismu, po skončení 2. světové války se tam však vrátil a pomáhal s její obnovou.
Americkým občanem se stal poměrně záhy po svém příjezdu do USA, přesto za první světové války spolupracoval jako důstojník zpravodajské služby s Masarykovou skupinou, ve dvacátých letech byl honorárním konzulem Československa v Japonsku. Funkci vykonával zdarma, v roce 1928 byl oceněn Řádem bílého lva IV. stupně.

V letech 1938 až 1949 pracoval v USA. V New Yorku založil v roce 1945 ateliér společně s českým architektem Ladislavem Lelandem Radem (1909–1993) v roce 1945 nazvanou Raymond & L. L. Rado. Do Japonska se vrátil v roce 1948. Byl členem štábu generála MacArthura při poválečné obnově Japonska. V roce 1956 byl vyznamenán čestnou medailí od American Institute of Architects a v roce 1964 získal od japonské vlády řád Vycházejícího slunce. V Japonsku dodnes působí architektonická kancelář nesoucí jeho jméno.

Autor:Nejčtenější

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Byt pro mladého muže, který nemá čas na uklízení a nesnáší dekorace

Chladnější dojem ze šedé kuchyňské linky či některých šedě natřených stěn...

Dvoupokojový byt v druhém bratislavském obvodu splňuje všechny praktické požadavky pracovně vytíženého majitele a díky...Z bývalého zámku Schwarzenbergů budou byty. Památkáři se dohodli

Vizualizace: dvůr získá uvnitř parkovou úpravu, vrátí se do něj i kašna s vodou.

V Praze je spousta vhodných pozemků pro bytovou výstavbu, a to nikoli jen zelených ploch či parkovišť. Ty některé...

Z uličního „trpaslíka“ vznikl moderní dům, který oživila žlutá barva

Okno ve štítové stěně sousedního objektu muselo být zachováno, proto nebylo...

Dům se špatnou dispozicí i špatným stavem konstrukcí a nedostatkem obytného prostoru či dvojgaráž na zahradě, kam se...

Lubor s Helenou si navrhli bungalov, sedlovou střechu nařídili úředníci

Obě křídla domu se zřetelně odlišují různými materiály a barvou fasády,...

Lubor s Helenou se po prozkoumání cen bytů a starších domů v Praze a okolí rozhodli, že bude nejlepší postavit si...

Další z rubriky

Představy mladých o bydlení: záclony nemusí, zato obchod v domě ano

Takto si představují mladí ideální bydlení: záclony nejsou potřeba, kolo jako...

Za našich mladých let tohle nebývalo! Tak tuto větu lze slyšet často. Je pravdivá, zejména generace takzvaných...

Ve městech chybí zeleň, voda i selský rozum. Kdo za to může

Na Hradčanském náměstí se návštěvníci chladí u kropicího vozu. (31. července...

O několik stupňů dokážou zchladit fasádu domu rostliny, které se po ní pnou. I v Praze je podle architekta Petra Leška...

Vrací slávu českému autorskému textilu. Tkát dokážou jako málokdo

Linda Kaplanová a Klára Spišková se staly Objevem roku 2017.

Klára Spišková a Linda Kaplanová se potkaly před lety v Ateliéru textilní tvorby na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v...Najdete na iDNES.cz