Rodinný dům v Pasadeně je postavený v takzvaném Craftsman stylu, dnes se o něj...

Rodinný dům v Pasadeně je postavený v takzvaném Craftsman stylu, dnes se o něj starají studenti architektury. Má několik teras, klimatizaci nepotřebuje. | foto: Ája Bufka

Dům plný dřeva a verand ochlazuje vítr, klimatizaci nepotřebuje

  • 11
Hollywoodské celebrity milují architekturu. Barbra Streisandová je vášnivá ctitelka art deco, Cher neogotiky a Brad Pitt si vlastnoručně zrestauroval dům ve stylu amerického Craftsman stylu. Nejslavnější stavbu v tomto stylu si ale nechal postavit David B. Gamble, spoluzakladatel firmy Procter&Gamble.

Dům se po svém majiteli jmenuje Gamble House a vznikl v letech 1908 až 1909 v Pasadeně. Za kalifornskou historickou památku byl prohlášený v roce 1977. Navrhli jej včetně nábytku bratři Charles a Henry Greenoovi ve stylu, který má svůj původ v britském hnutí Arts and Crafts (Umění a řemesla).

Představuje filozofický a umělecký směr reagující na průmyslovou revoluci na přelomu 19. a 20. století. Když se dostal do Spojených států, blížila se viktoriánská éra ke konci.

Vstupní dveře zdobí motiv japonské černé borovice.

Umělecko-řemeslný styl se stal reformním hnutím, které podporovalo originalitu, jednoduchost, místní přírodní materiály a ruční výrobu. Vznikl tak typický dům pro tehdejší vyšší a rostoucí střední třídu, bungalov ve stylu Craftsman.

Gamble House je nejslavnějším představitelem této architektury, dokonce si zahrál mimo jiné v trilogii Zpátky do budoucnosti. Původně zimní rezidence se chlubí místnostmi, které zdobí různé druhy dřevin - teaku, javoru, dubu, cedru i mahagonu. Vznikly tak krásné kontrasty barev i povrchů.

Dřeviny se objevily (kromě nábytku) také na obložení stěn a propojení stropní konstrukce nad hlavním schodištěm. Jeden z dřevěných panelů ve vstupní hale tvoří ve skutečnosti tajné dveře vedoucí do kuchyně a další otevírá přístup do skryté šatny.

Přírodní materiály najdete všude

Pro všechny místnosti je typické dřevo a nízké stropy, jejich výše se pohybuje od dvou a čtvrt metru až po necelé tři metry. Většina pokojů byla uspořádaná kolem centrální haly.

Trojité vchodové dveře a průčelí jsou opatřeny japonským motivem černé borovice ve vícevrstvém uměleckém skle, které zdůrazňuje asijský vliv zastoupený v celém domě. Panely eliminují potřebu těžkých okenních závěsů a zdůrazňují přirozené světlo.

S příchodem elektřiny počátkem 20. století si však mnoho majitelů domů, včetně Davida, stěžovalo, že osvětlení je příliš „drsné“. Manželka Mary je změkčila tím, že postavila lampy Tiffany na tmavý nábytek a nechala otočit závěsná svítidla nahoru, aby se světlo odráželo od stropu.

Terasy, kam se podíváš

Třípatrová budova má dvoupodlažní verandy a volně stojící terasy vpředu a vzadu. Byly používané k zábavě i spaní pod širým nebem. Nejvyšší patro naplánovali architekti jako velkou místnost pro kulečník a zábavu.

Hlavní terasa za zadní fasádou rezidence má vzorovanou cihlovou dlažbu, cesta k ní zdobí balvany z nedaleké řeky Arroyo Seco. Vzhled pozemku byl tak nenásilně integrovaný do okolní krajiny. Architektura domu je nadčasová a odráží přírodní prostředí. Skvěle ručně zpracované dřevo dodává interiérům eleganci a teplo.

Novinka tehdejší architektury - obývací poikoj

Sídlo na předměstí Los Angeles má čtyři ložnice s širokými, chráněnými verandami a terasami s hlubokými střešními převisy umožňující spaní v přírodě. Místo formálního salónu se v té době objevila nová koncepce: obývací pokoj.

Bratři Greenové při navrhování počítali i s proměnlivostí větru. Denní a noční směry větru jsou jasně vyznačeny na původních plánech budovy. Desetiletí před příchodem klimatizace tak byl dům přirozeně ochlazován.

Sofistikované řešení umožnilo cirkulaci čerstvého a studeného vzduchu z místností na severní straně budovy. Dešťová voda zachycená ze střešních odtoků pomáhala naplnit rybníček fontány na terase a zavodnit zahradu.

Ložnice majitelů s přímým vstupem do koupelny

Není pochyb o tom, že šlo o nadčasový přístup ke stavbě rodinných domů. Pohled na historickou architekturu ukazuje, že přírodní energie dokázali architekti využívat už v minulém století. Jejich zkušenosti spolu se studiem starších budov jsou dnes neocenitelné.

V roce 1966 byl rodinný dům Gambleů s plochou 753 m2 věnován městu Pasadena a po vzájemné dohodě se o jeho provoz a údržbu starají studenti fakulty architektury USC.

Dům, který najdete v Pasadeně nedaleko slavného stadionu Rose Bowl, je přístupný veřejnosti k prohlídkám na adrese: 4 Westmoreland Place,  Pasadena CA 91103. 

,