Podoba Copa Centra při pohledu do Spálené ulice

Podoba Copa Centra při pohledu do Spálené ulice | foto:  Radek Cihla, MAFRA

S ostudou Prahy je konec. Na Národní vyroste centrum s pasáží a parčík

  • 103
Okolí stanice metra Národní třída je už roky ostudou města. Špína a zničené chodníky dráždí tisíce lidí, kteří tudy denně procházejí. Za dva roky bude vše jinak, vznikne tu velký komplex s obchodní pasáží.

Multifunkční komplex Copa Centrum podnikatele Sebastiana Pawlowského měl stát nad stanicí metra Národní třída už na konci roku 2010. Z různých důvodů se však stavba výrazně zpozdila, a tak se začíná až teď. Hotovo má být za dva roky.

Dříve nepříliš vábné průchody mezi již strženými prodejními stánky nahradí obchodní pasáž. Dnes nevyužitá tmavá zákoutí zmizí a místo nich tu budou prosklené stěny.

Copa Centrum na Národní

Takhle si to představují inženýři ze studia Cígler Marani Architekti. "Kolmo na Spálenou ulici povede napříč budovou městská pasáž lemovaná obchody a občerstveními. Podobné to bude v téměř celém přízemí objektu," vysvětluje architekt Jan Hofman.

Jestli se na místo vrátí také mezi Pražany celkem oblíbené grilované klobásy, zatím nikdo není schopen říct.

Dohromady má celý komplex nabídnout na 12 tisíc čtverečních metrů obchodních ploch včetně několika restaurací, kaváren a barů. Zbytek má sloužit kancelářím a částečně i pro bydlení.

S novostavbou komplexu zmizí i to, co štve snad všechny, kteří dnes Spálenou ulicí procházejí. Desítky chodců se tu v jeden okamžik mísí s lidmi čekajícími na tramvaj i těmi, kteří vycházejí z metra nebo opouštějí zdejší obchodní centrum. Na úzkém chodníku tak běžně dochází k nepříjemným melám.

"V budoucnu bude plocha před Copa Centrem o dost širší, což je požadavek města. Lidé vycházející z metra budou mít mnohem víc místa," tvrdí Hofman. Pomoci by měl i přímý vstup z vestibulu metra do bývalého obchodního domu Máj.

Podoba Copa Centra při pohledu do Spálené ulice

Nový komplex – roh ulic Vladislavova a Purkyňova

Stovky lidí, kteří asi za dva roky obsadí nové kanceláře, budou do komplexu chodit jedním centrálním vstupem z vedlejší ulice Purkyňova. Tak se nebudou srážet s lidmi na frekventovaných místech. Navíc chodník ve Spálené ukryje jakési loubí, což při dešti ocení zejména čekající cestující.

Architekti počítají také s tím, že na druhé straně u Vladislavovy ulice vznikne menší náměstí s řadami stromů, fontánou a lavičkami. Ještě před pár lety tu něco podobného bylo, investor si však navíc představuje, že by na tomto místě vytvořil zahradní restauraci.

Ježíšek je pryč, část gotiky také

Ještě na začátku 70. let tu stál městský blok domů, ve kterém byla i vyhlášená pražská vinárna U Ježíška. Pak vše kvůli stanici metra srovnali se zemí. Zachovaly se však zaklenuté gotické sklepy, což v posledních letech vyvolalo napětí mezi investorem a památkáři. Měly totiž ustoupit podzemním garážím.

Spor nakonec muselo řešit ministerstvo kultury. Ministryně Alena Hanáková před měsícem potvrdila již dřívější rozhodnutí, že stát nebude památkově chránit všechny dochované sklepy, ale jen jejich část. Přihlédla ke stanovisku Dopravního podniku, podle kterého by historické prostory vadily při stavbě nových vstupů do stanice metra.

Historie: co zde bývalo

  • Do začátku 70. let stál na místě stanice Národní třída blok historických domů. Ty však musely metru nakonec ustoupit.
  • Dochovala se tu gotická sklepení. Památkáři je chtěli chránit jako celek, ale investor měl v plánu je nahradit podzemními garážemi. Nakonec ministerstvo kultury rozhodlo, že chráněná bude jen část sklepů.
  • Vedle stojící obchodní dům My (dříve Prior 02 a Máj) byl vybudován v letech 1972–1975 podle návrhů známého ateliéru SIAL. Patří mezi nejvýznamnější stavby české architektury 70. let. Stojí na místě novogotického Šlikovského paláce.
  • Před 15 lety tu archeologové nalezli zrušený středověký židovský hřbitov. Všechny hroby zůstaly zachovány.