co zaujalo Báru Škorpilovou

-
DNEŠEK se většinou jen nepatrně liší od VČEREJŠKA. Probouzíte se do běžného rána, a když máte trochu štěstí, houština předmětů, s kterými denně zápasíte, vás zcela nepohltí. Váš toust nevzplane, konvice vás neopaří čajem a odkapávač s nádobím se nezřítí do dřezu. Když budete mít štěstí. Přežijete, ale rozhodně se moc nepobavíte. Máte-li chuť využít pár doporučení, která jsem pro vás připravila, můžete již ZÍTRA najít v obyčejných věcech nové přátele. V galeriích soudobého designu najdete řadu předmětů, které autoři vybavili vlastnostmi směřujícími k jejich nebývalé přizpůsobivosti. Je snad trochu odvážné nazývat tuto přednost inteligencí, rozhodně však je možné označit ji ochotou sloužit. U některých věcí budete možná chvilku váhat - k čemu slouží, jak je mám používat?! Tato záhadnost, kterou určitě brzy rozkryjete, vás bude dlouho těšit. »Opláchne« váš unavený pohled a vašim smyslům přinese nové zážitky. Později vás pobaví reakce vašich přátel.

Patří sem například konvice Philippe Starcka »Hot Bertaa« (obrázek č. 1). Chvíli vás nechá pochybovat, jak ji uchopit, ale pak vám zcela samozřejmě vklouzne do ruky.

»Lillipoti« od Stefana Giovannoniho (obrázek č. 2) vám kromě spolehlivého solení a pepření zaručí, že u jídla nikdy nebudete sami. Jsou přátelští a nedělají schválnosti. Solnička a pepřenka mají magnetické »tlapky« a nikdy se nevysypou.

Tak trochu záhadně působí i Newsonův »Dish doctor«, u něhož nelze jeho funkci na první pohled vůbec identifikovat, na druhý připomíná kus umělého trávníku. Ve skutečnosti vám umožní doslova bez míření odkládat čerstvě umyté nádobí k odkapání, bez ohledu na jeho rozměry a tvar. Takových pomocníků do domácnosti najdete v galérii Platýz i v dalších spoustu. Většinou si je můžete pořídit kolem 1200 až 2000 korun.

Sofistikovanou hrou pro náročné je Mauerova otázka »Kde jseš, Edisone...?« Tak pojmenoval německý designér svou lampu (obrázek č. 3) na principu holografie, kde využil i profilu tváře známého vynálezce. »Edison« sice stojí desítky tisíc korun, avšak ti z vás, kteří si ho mohou dovolit, získají unikátní svítidlo s šokujícím optickým efektem. Nejenom »Edisona«, ale i další zajímavosti si můžete prohlédnout v Praze v galeriích Sirius v Dlouhé třídě, Konsepti v ulici Elišky Krásnohorské, Platýz na Národní třídě i jinde.

Vážení čtenáři, na tomto místě se budete setkávat s trochu netradičními sloupky, které pro vás bude připravovat Barbora Škorpilová. Tato mladá architektka a designérka, která teprve před dvěma roky ukončila studia na VŠUP u profesora Bořka Šípka, patří už dnes k našim nejvýraznějším návrhářům. Pracuje jako asistentka v ateliéru architektury a designu VŠUP u profesora Jiřího Pelcla, navrhuje nábytek a kompletní interiéry, ale také moderní šperky. Letos založila skupinu Mimolimit, volné sdružení architektů a designérů. Vystavovala v Miláně, Londýně, Praze či Brně, s jejími pracemi se setkávají čtenáři odborných časopisů nejen u nás, ale také v Itálii, Francii, USA, Velké Británii, Španělsku a od letošního roku také v Japonsku.