Garáž může být architektonickou součástí domu nebo volně stojící stavbou, v

Garáž může být architektonickou součástí domu nebo volně stojící stavbou, v každém případě je ale její stavba spojena s řadou důležitých rozhodnutí, která nám mohou ušetřit peníze, čas i starosti. Zdroj: www.mujdum.cz. | foto: Archiv časopisu Můj dům

Co všechno byste měli vědět a dodržet při stavbě garáže

  • 13
Nejen dům, ale i stavba garáže vyžaduje dodržování určitých norem. Vztahují se například k velikosti, odvětrání, ale také k parametrům použitých materiálů.

Pokud se rozhodnete pro nevytápěnou garáž spojenou s domem, musíte vzít v potaz náročnější požadavky na tepelnou ochranu stavby. Společná stěna, tedy stěna mezi domem a garáží, bude muset splnit požadavek na maximální hodnotu prostupu tepla zdivem U=0,38 W/m2 K.

Cihly Porotherm 36,5 P+D pro omítané obvodové zdivo tloušťky 365 mm s vysokými nároky na tepelný odpor a tepelnou akumulaci. Zdroj: www.mujdum.cz.

"V praxi to znamená, že při výstavbě například z Porothermu musí být zeď garáže přiléhající k domu postavena alespoň z cihel P+D o šířce 36,5 cm," říká Petr Veleba ze společnosti Wienerberger cihlářský průmysl.

Od velikosti garáže se odvíjejí nejen investice do cihel a dalšího materiálu, ale také to, zda budete muset stavbu kolaudovat. Nejmenší přípustné rozměry garáží jsou odvozeny od velikosti vozidla. Obecně lze zjednodušit, že u běžných aut jde o délku vozu plus 1,1 metru a šířku vozu plus 0,95 metru.

Na co se podívat

Před stavbou garáže byste se měli seznámit s normou ČSN 73 6057, která shrnuje požadavky a doporučení jak pro jednotlivé, tak i řadové garáže.

Důležité jsou také informace o hygienických požadavcích, ochraně před hlukem, chvěním a výfukovými plyny, ochraně povrchových a podzemních vod před znečištěním. Uvedeny zde jsou i požadavky ohledně požární bezpečnosti.

"Například Škoda Octavia má rozměry 4,51 × 1,92 m včetně zrcátek. Z toho vychází požadovaný minimální vnitřní prostor garáže 5,61 × 2,87 m a šířka vrat minimálně 2,42 m," uvádí Petr Veleba na konkrétním příkladu.

Garáž do 25 m2 zastavěné plochy nevyžaduje podle stavebního zákona ani stavební povolení, ani ohlášení, povoluje se v režimu takzvaného územního souhlasu. Kolaudovat je nutné až garáže o ploše nad 25 m2 zastavěné plochy, u nich musíte před stavbou také získat podle stavebního zákona rozhodnutí o umístění stavby a stavební povolení.

Z čeho stavět

Z hlediska statiky je pro stavbu obvodových stěn garáže nutné použít například cihly alespoň o tloušťce 17,5 cm. Z hlediska tepla je ale nutné zohlednit i místo, kde stavíme: jiné nároky jsou v teplejších oblastech Čech, naprosto odlišné v chladném podhůří nebo horských lokalitách.

Odborníci každopádně doporučují sáhnout spíš po širších cihlách, protože v garáži obvykle nestojí jen auto, ale skladují se zde i další věci, výjimkou nejsou třeba domácí kompoty či nakládaná zelenina.

Proto je potřeba dosáhnout (pokud možno) stabilní prostředí bez prudkých výkyvů teplot, konstrukce by neměla promrzat. "Osvědčená tloušťka zdiva v Česku je 25 centimetrů," říká Petr Veleba.

Stavět z broušených cihel Porotherm Profi Dryfix, kdy se místo malty používá zdicí pěna Dryfix, je časově velmi úsporné. Garáž i se zastřešením lze zvládnout do týdne. Zdroj: www.mujdum.cz.

Větrání, odvodňování

Při výstavbě musíte dodržet i další speciální požadavky. Nevytápěná garáž musí být odvětrávána otvory neboli průduchy, jejichž velikost je stanovena pro osobní vozy na 0,0225 m2 na vozidlo, což v praxi odpovídá mřížce o velikosti 15 × 15 cm.

Odvětrávací otvory se doporučuje umístit pod strop a u podlahy, pokud možno v té stěně, která je proti garážovým vratům. Pouze u vytápěných a temperovaných garáží je přípustné větrat pomocí vzduchotechniky. Stavebníci musí také respektovat, že je nepřípustné odvodňovat garáž do kanalizace.

Více se dočtete v časopise Můj dům č. 9/2011