Co všechno a za kolik pro vás udělá architekt

  • 40
Architekta neoceníte jen při rekonstrukci interiéru. Jeho hlavní činností, pokud se vyloženě nespecializuje na vnitřní vybavení domova, je spoluúčast při stavbě nového či rekonstrukci starého domu jako autora projektu. Ale i to by bylo málo. Služby architekta mohou být mnohem komplexnější.
"Existuje rozvrh výkonových fází od začátku stavby až do konce, které by měl architekt provádět," říká Jiří Plos z České komory architektů. "Od prvotní studie přes projekt, jednání se všemi účastníky řízení, dokumentaci pro stavební firmu, stavební dozor až po kolaudaci."

Je to stejné jako u rekonstrukcí interiéru se stavebními zásahy, jen je v případě stavby nutné přidat ještě vypracování dokumentace pro územní řízení. Protože jde o časově náročné a pracné věci, účtují si architekti nemalé částky. Běžná taxa je od 10 do 15 % z předpokládaných nákladů na stavbu domu. Při stavbě domu za dva miliony to dělá až 300 000 korun.

"Na první pohled to vypadá jako ohromná suma, ale v konečném účtování vás stavba může přijít na méně, než kdybyste komplexních služeb architekta nevyužili," říká tisková mluvčí České komory architektů Markéta Kohoutová. "Architekt totiž ovlivní celou stavbu domu včetně konstrukcí, technologií, materiálů atd. Může vymyslet neobvyklé věci, a tím celou stavbu zlevnit. Nehledě na to, že po celou dobu provádí autorský dozor a trvá na tom, aby firma postupovala přesně podle projektu."

Něco podobného Markéta Kohoutová zažila na vlastní kůži. Rozhodla se totiž, že si postaví dům, nechala si namalovat projekt a poté zadala několika stavebním firmám požadavek na kalkulaci nákladů.

"Chodily mi nehorázně vysoké nabídky včetně různých návrhů na změny v projektu. Požádala jsem proto architekta, aby se mnou při výběru firmy spolupracoval. Dopadlo to tak, že když jsem sečetla finanční náklady pro firmu, kterou vybral autor projektu, s jeho honorářem, zaplatila jsem méně, než kolik dělaly prvotní nabídky stavebních firem," popisuje tisková mluvčí.

Výběr architekta
Hlavním kritériem by mělo být architektovo cítění. Klient by s ním měl být v korektním vztahu, a to i po dokončení stavby. Proto byste jich měli oslovit víc a se všemi podiskutovat. Vycházet lze také ze zkušeností známých, z prohlídky různých odborných časopisů.

Je dobré vzít v úvahu i vzdálenost kanceláře architekta od místa stavby. Kdo chce stavět v Ostravě, nepozve si architekta z Prahy, neboť jeho cesty tam a zpět by stavbu výrazně prodražily. Pokud žádného architekta neznáte, můžete to zkusit na adrese České komory architektů: www.cka.cz, kde je uveřejněn seznam architektů, nebo si v "burze práce" bezplatně vyvěsit svou poptávku.

HONORÁŘOVÝ ŘÁD
Stejně jako u rekonstrukcí interiérů i v případě nové stavby existuje honorářový řád. Rodinné domy jsou zařazeny do zóny č. 5 - tedy té nejnáročnější. Jde o individuální projekty. Architekt s tím stráví mnoho času, protože musí podrobně zjistit potřeby a přání klientů.

Není to otázka pár týdnů. Aby zpracoval studii, namaloval projekt, oslovil všechny účastníky řízení, kterých mohou být desítky (včetně mnoha správních orgánů), a vyběhal stavební povolení - na to potřebuje měsíce. Poté musí zpracovat podklady pro stavební firmu a ohlídat celou stavbu, což jsou další měsíce. Samozřejmě si to nechá zaplatit. Ostatně v jeho honoráři jsou zahrnuty peníze také pro celou řadu specialistů, kteří s ním spolupracují.



architekt


Témata: Zděné domy