Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Co všechno a za kolik pro vás udělá architekt

  10:41aktualizováno  10:41
Architekta neoceníte jen při rekonstrukci interiéru. Jeho hlavní činností, pokud se vyloženě nespecializuje na vnitřní vybavení domova, je spoluúčast při stavbě nového či rekonstrukci starého domu jako autora projektu. Ale i to by bylo málo. Služby architekta mohou být mnohem komplexnější.
"Existuje rozvrh výkonových fází od začátku stavby až do konce, které by měl architekt provádět," říká Jiří Plos z České komory architektů. "Od prvotní studie přes projekt, jednání se všemi účastníky řízení, dokumentaci pro stavební firmu, stavební dozor až po kolaudaci."

Je to stejné jako u rekonstrukcí interiéru se stavebními zásahy, jen je v případě stavby nutné přidat ještě vypracování dokumentace pro územní řízení. Protože jde o časově náročné a pracné věci, účtují si architekti nemalé částky. Běžná taxa je od 10 do 15 % z předpokládaných nákladů na stavbu domu. Při stavbě domu za dva miliony to dělá až 300 000 korun.

"Na první pohled to vypadá jako ohromná suma, ale v konečném účtování vás stavba může přijít na méně, než kdybyste komplexních služeb architekta nevyužili," říká tisková mluvčí České komory architektů Markéta Kohoutová. "Architekt totiž ovlivní celou stavbu domu včetně konstrukcí, technologií, materiálů atd. Může vymyslet neobvyklé věci, a tím celou stavbu zlevnit. Nehledě na to, že po celou dobu provádí autorský dozor a trvá na tom, aby firma postupovala přesně podle projektu."

Něco podobného Markéta Kohoutová zažila na vlastní kůži. Rozhodla se totiž, že si postaví dům, nechala si namalovat projekt a poté zadala několika stavebním firmám požadavek na kalkulaci nákladů.

"Chodily mi nehorázně vysoké nabídky včetně různých návrhů na změny v projektu. Požádala jsem proto architekta, aby se mnou při výběru firmy spolupracoval. Dopadlo to tak, že když jsem sečetla finanční náklady pro firmu, kterou vybral autor projektu, s jeho honorářem, zaplatila jsem méně, než kolik dělaly prvotní nabídky stavebních firem," popisuje tisková mluvčí.

Výběr architekta
Hlavním kritériem by mělo být architektovo cítění. Klient by s ním měl být v korektním vztahu, a to i po dokončení stavby. Proto byste jich měli oslovit víc a se všemi podiskutovat. Vycházet lze také ze zkušeností známých, z prohlídky různých odborných časopisů.

Je dobré vzít v úvahu i vzdálenost kanceláře architekta od místa stavby. Kdo chce stavět v Ostravě, nepozve si architekta z Prahy, neboť jeho cesty tam a zpět by stavbu výrazně prodražily. Pokud žádného architekta neznáte, můžete to zkusit na adrese České komory architektů: www.cka.cz, kde je uveřejněn seznam architektů, nebo si v "burze práce" bezplatně vyvěsit svou poptávku.

HONORÁŘOVÝ ŘÁD
Stejně jako u rekonstrukcí interiérů i v případě nové stavby existuje honorářový řád. Rodinné domy jsou zařazeny do zóny č. 5 - tedy té nejnáročnější. Jde o individuální projekty. Architekt s tím stráví mnoho času, protože musí podrobně zjistit potřeby a přání klientů.

Není to otázka pár týdnů. Aby zpracoval studii, namaloval projekt, oslovil všechny účastníky řízení, kterých mohou být desítky (včetně mnoha správních orgánů), a vyběhal stavební povolení - na to potřebuje měsíce. Poté musí zpracovat podklady pro stavební firmu a ohlídat celou stavbu, což jsou další měsíce. Samozřejmě si to nechá zaplatit. Ostatně v jeho honoráři jsou zahrnuty peníze také pro celou řadu specialistů, kteří s ním spolupracují.architekt

Autor:


Témata: Zděné domy

Nejčtenější

Pro rodinu se šesti dětmi vytvořili designéři v 3+kk moderní bydlení

Obývací pokoj po proměně: stále slouží jako kuchyň, obývák, jídelna, pracovna i...

Před patnácti lety si koupili starý domeček, čtyři roky jej opravovali. Tím však rodiče šesti dětí „skončili“, síly ani...

„Zámecký“ styl vyměnili po dvaceti letech za nadčasový. A jsou nadšeni

Kuchyňská linka je navržena a vyrobena na zakázku, pracovní deska je z lamina,...

Radka a Miroslav si před takřka dvaceti lety navrhli a zařídili dům podle svých představ. Nedávno se rozhodli vyměnit...Dříve ustájení koní v Praze. Dnes skvěle opravený sen mladého muže

Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro...

Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro architekta Jana Beka od mladého muže, který se...

Bydlí na střeše činžáku. Luxusní byt mají vedle výtahové strojovny

Dvě stě padesát metrů čtverečních luxusního bydlení s výhledy na staveniště a...

Dva roky slouží majitelům přístavba na střeše vysokého městského činžáku v centru Bejrútu. Byt, v kterém je minimum...

Luxusní vila respektuje okolní přírodu a doslova hýčká své majitele

Při večerním osvětlení je nejlépe patrné maximální otevření společenské části...

Na pozemku na okraji severoitalského města Sondrio, pod svahy vinařského regionu Valtellina a kousek od švýcarských...

Další z rubriky

Nedostatečné větrání vadí nejen při učení, škodí i vlhkost v interiéru

Pokud bude koncentrace oxidu uhličitého ve třídě vyšší, než je maximální...

Nová okna, nový problém. I tak lze krátce popsat situaci, která dnes trápí řadu škol, ale i domácností. Nedostatečné...

Luxusní vila respektuje okolní přírodu a doslova hýčká své majitele

Při večerním osvětlení je nejlépe patrné maximální otevření společenské části...

Na pozemku na okraji severoitalského města Sondrio, pod svahy vinařského regionu Valtellina a kousek od švýcarských...

Dům v prudkém svahu si vyžádal masivní opěrné stěny a odvážnou statiku

Z ložnicového podlaží lze přes malou terasu (tzv. anglický dvorek) vyjít do...

Čisté geometrické tvary, kontrast hladkých omítek a prosklených ploch, moderní technologie a funkčnost bez složitých...

Najdete na iDNES.cz