Co se kam hodí:

-
Kdo chce koberec ode zdi ke zdi, měl by podle odborníků sáhnout do cenových relací od 400 korun za metr čtvereční výš. Obývací pokoj patří mezi více zatěžované místnosti, u levných typů se po několika letech vychodí »cestička« na běžných trasách pohybu obyvatel domu a musí se kupovat koberec nový. Obývací pokoj přeje dřevu, nehrozí tu velké nebezpečí oděru od bot nebo špiček jehlových podpadků. Klasické parketové vlysy (od 1200 korun i s pokládkou) jsou sice řešením na celý život, mívají však s lepidlem výšku 25 milimetrů. Proto se často musí přechodovou lištou překlenout schodek mezi okolními nižšími podlahami. Plovoucí dřevěné podlahy bývají nižší, kolem 15 milimetrů, cena se pohybuje většinou od tisíce korun za metr čtvereční, nízká sedmimilimetrová podlaha Kährs Linea stojí kolem 900 korun za metr. Po položení má zhruba stejnou výšku jako například dlažba.

LOŽNICE:

Málo zatěžovaná místnost. Přestože trend obecně ustupuje od používání celoplošných koberců, mnozí zákazníci stejně této krytině v ložnici dávají přednost. Ceny koberců pro malé zatížení začínají už na 150 korunách, při výběru je potřeba se zajímat o doporučený způsob údržby. Pokud se v rodině vyskytují alergici, doporučuje se volit spíše kombinaci podlahy, která se nestává »skladištěm« prachu, je tedy možné volit korek, plovoucí laminátové či dřevěné podlahy nebo parkety, to vše případně v kombinaci s kusovým kobercem, který působí jako krásný doplněk. Zajímavou možnost nabízí plovoucí podlaha z korkových lamel Wicanders, které se prodávají buď s korkovou povrchovou úpravou (od 1200 korun), dražší typy (od 1500 korun) mají povrch potažený dřevěnou dýhou. Je teplá od nohou a příjemná na dotek.

DĚTSKÝ POKOJ:

Pro dětský pokoj mnozí odborníci doporučují laminátové podlahy, které se dobře vyčistí od následků dětských »výzkumů«. Dobře se ošetřují také korkové čtverce, které se prodávají zhruba od 300 korun za metr čtvereční bez povrchové úpravy, výhodnější je však koupit povrchově ošetřený korek přímo od výrobce (od 500 Kč/m2).

KUCHYNĚ:

Místnost, která je namáhaná častým úklidem. Podlaha musí vydržet časté vytírání a čištění od drobků či zbytků mastnoty z vaření. Jednou z variant podlahy do kuchyně je dlažba, tu však příliš nedoporučují ortopedi, protože povrch je příliš tvrdý a osoby citlivější k bolestem zad či kloubů by mohly mít problémy. Dlažbu je možné nahradit podlahou z PVC, které napodobuje strukturu dlažby či dřeva a kupuje se za ceny kolem 500 Kč/m2. Kdo chce do kuchyně plovoucí podlahu, měl by volit spíše laminát, musí však dávat velký pozor při údržbě. Hadr nebo mop musí být velmi dobře vyždímaný. Pokud někdo nedbá tohoto pravidla, začnou mu černat spáry mezi jednotlivými lamelami.

PŘEDSÍŇ:

Patří k nejvíce zatěžovaným místnostem v bytě. Musí snést chůzi v botách znečištěných blátem, musí být odolná proti poškrábání kamínky v podrážce. Levné PVC mnozí proto nahrazují dlažbou, domácí výrobci dlažeb nabízejí velmi kvalitní dlažby v cenách už kolem 250 Kč/m2. Velkou trvanlivost a odolnost proti poškození má i přírodní linoleum, prodávané pod značkou Marmoleum či Marmorrete. Podle tloušťky se prodávají za ceny mezi 600 a 800 Kč/m2. Proti dlažbě je teplejší, jednou za čas se však musí ošetřit voskem. Pokud někdo uvažuje do předsíně nebo haly o plovoucí podlaze, měl by zvolit typ s »třemi panáčky« na obalu. Tento znak ukazuje stupeň odolnosti proti poškrábání povrchu podlahy. U předsíně doporučují odborníci nešetřit a zvolit firmu nabízející dlouhou záruku. Například Pergo Select stojí necelých dvanáct set korun bez daně a výrobce poskytuje dvacetiletou záruku proti oděru, barevné nestálosti a silnému znečištění.