Zvítězí slivovice, nebo povidla?

Zvítězí slivovice, nebo povidla? | foto: Archiv

Co s úrodou ze zahrádky aneb kam pro slivovici

  • 3
Máte příliš mnoho jablek nebo švestek? Naplnili jste už dvacátou bednu a další už nemáte kam dávat? Čtrnáct dní vaříte kompoty a povidla, ale jablek, hrušek ani švestek neubývá? Nechte je vypálit.

Dobrý však může být i jablečný calvados, který je oblíbený například ve Francii.  Pálenku lze vyrábět i z třešní, hrušek, mirabelek a dalšího ovoce.

"Kvalita každé pálenky závisí v prvé řadě na kvalitě suroviny, vhodném průběhu kvašení a dodržení správných zásad destilace,“ vysvětluje Jan Stávek, který předsedá hodnotící komisi na olomoucké soutěži v pálení Flora Košt. Každá z těchto věcí může kvalitu ovlivnit.

"Ve výsledném produktu se kvalita hodnotí stejně jako u vína - podle vzhledu, vůně a chuti,“ popisuje Stávek. Dodává, že vše by mělo připomínat ovoce, ze kterého je pálenka vyrobena. Prvním základem úspěchu tedy bude udělat dobrý ovocný kvas, který po vykvašení přivezete do některé z pěstitelských pálenic.

Podle čeho vybírat palírnu

Jak ale vybrat tu správnou palírnu? V prvé řadě dbejte na to, aby byla legální. "Tedy aby měla povolení od ministerstva zemědělství,“ upozorňuje advokát Michal Bureš z advokátní kanceláře Hartmann, Jelínek, Fráňa a partneři. Živnostenský list i koncesní listinu by vám na požádání měli předložit k nahlédnutí.

"Mimoto by měl provozovatel pěstitelské pálenice za každé vypálení vystavit daňový doklad, na kterém je jeho identifikační a daňové číslo a informace o tom, že hotový produkt podléhá spotřební dani, byť se sníženou sazbou,“ upozorňuje Jan Stávek.

Tyto palírny smějí vyrábět ovocný destilát výhradně pro domácí pěstitele a ze surovin, které sami dodali. Surovinami přípustnými pro pěstitelské pálení jsou podle zákona ovoce, šťávy a odpady z jeho zpracování, v čerstvém i ve zkvašeném stavu, pokud neobsahují cizí cukernaté nebo jiné zkvasitelné příměsi.

Kolik destilátu lze vypálit

Výsledný destilát se nesmí prodávat. "Pěstitel naopak musí v palírně předložit písemné prohlášení, ve kterém se kromě údajů o pěstiteli dokládá povaha suroviny a její původ,“ říká Bureš. "Pěstitel dále v prohlášení uvede množství lihu vyrobené v jiné pěstitelské pálenici ve stejném výrobním období, tedy od 1. července do 30. června následujícího roku.“

Každý pěstitel smí totiž v jednom výrobním období vypálit maximálně 30 litrů čistého alkoholu, tedy 60 litrů padesátiprocentní pálenky. To odpovídá zhruba 700 kilogramům ovoce.

Neláká vás vypálení vlastního alkoholu z vlastní úrody? Můžete ovoce zkusit usušit, zamrazit či si vyrobit vlastní kandované ovoce.

Chcete vědět více?

Rady, jak co nejlépe zpracovat či uskladnit ovoce, najdete ve středeční příloze Bydlení MF DNES.

Ovoce můžete samozřejmě také přímo uskladnit, ale i tady hodně záleží na tom, jestli to uděláte dobře - jen tak vám totiž ovoce vydrží, aniž by změnilo chuť či konzistenci. Věděli jste například, jak zabránit tomu, aby načichlo vůní zeleniny?

,