Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Co s domem, který vyplavila voda

Letošní nadměrná nadílka sněhu taje a do toho stále prší. Mnozí majitelé domů teď mají plné ruce práce s nezvanou vodou ve sklepě, pod střechou i v interiéru. Voda ale ovlivňuje nejen kvalitu bydlení, ale i hodnotu nemovitosti.

Záplavy na Moravě - Středa 5. dubna - Kojetín na Přerovsku, kde se rozvodnila řeka Morava. Paní Winterová ukazuje, kam sahala voda v jejím bytě. | foto: Libor TeichmannMF DNES

Po záplavách je nezbytné se na příslušném stavebním úřadě informovat, zda hygienik provádí šetření kontaminace povrchových vrstev stavebních konstrukcí. Důležitý je výsledek.

Vícevrstvé malby, olejové nátěry a tapety je nezbytné odstranit, aby nebránily procesu vysychání. Vnitřní omítky, pokud nejsou kontaminované a nemají plísně, můžete ponechat.

Rovněž je rozumné se informovat na místním úřadě, jestli má obec techniku pro vysoušení. Teplovzdušné plynové agregáty s ventilátorem na elektrický pohon smí ovšem používat pouze autorizovaná firma.

O způsobu vysoušení by měl rozhodnout odborník. Nedostatečně vysušené stavbě hrozí další destrukce, mimo jiné i vlivem mrazů.

Sušení stavebních materiálů vyžaduje dodržení podmínek, které se týkají rychlosti sušení i teploty povrchu sušeného materiálu. Nebezpečí spočívá v možných trhlinách a deformacích. Vůbec není od věci zajistit si statický posudek stavby.

S vodou ve sklepě pomohou hasiči
Vnikne-li do sklepa deset i více centimetrů vody, je nutné ji odčerpat. Na to můžete zavolat místní hasiče.

„V případě pětadvaceti až třiceti centimetrů vody používáme klasická čerpadla se sacím košem, v jiných případech pak čerpadla plovoucí. Pokud je voda ve sklepě znečištěná, například uhlím či bahnem, je nutné nasadit čerpadla kalová,“ vysvětluje Ladislav Křivan, tiskový mluvčí Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje.

Je-li vody méně než pět centimetrů, je možné si pořídit ponorná či kalová čerpadla, jejichž cena se na trhu pohybuje okolo 1500 korun. Existuje také možnost zapůjčit si je v půjčovně nářadí.

Záleží však na tom, jak dlouho budete čerpadlo potřebovat. Při práci je důležité nezapomínat na gumáky, gumové rukavice i roušku -je to přece jen z hygienického hlediska nebezpečná práce. Po odčerpání vody je nutné veškeré zařízení sklepa vyklidit. Zaplaví-li voda potraviny, všechny nekompromisně vyhoďte.

Hydroizolace je důležitá
Za vodu v domě nemohou vždy jen záplavy, ale také chybějící, porušená, či nesprávně provedená hydroizolace. Někdy stačí odstranit zem přiléhající ke zdem, odhalit základ a vertikální izolace udělat.

V každém případě je ale na místě vyhledat odborníka na diagnostiku poruch způsobených vodou. Ten může navrhnout chemickou injektáž a podřezání domu. Vlhkost způsobuje puchýře, které v horším případě napadá plíseň. Objeví-li se skvrny či bubliny, neváhejte vyhledat odbornou pomoc.

Strojové metody stojí statisíce
Metody strojového podřezání jsou finančně velmi nákladné, dosahují řádově statisíců korun. Jsou však účinné a v místech s vysokou hladinou spodní vody se jim nelze vyhnout.

Při injektáži se předpokládá, že zdivo není vlhké natolik, aby nedokázalo přijmout injektovanou látku. Nejprve se odstraní omítka na nosnou konstrukci - cihlu či kámen - a to do výšky vlhkosti plus jedenapůlnásobek tloušťky zdiva.

Následuje očištění spár, zdivo se pak nechá minimálně dva až tři dny přirozeně vyschnout. Dalším krokem je nanesení speciální maltové směsi do vlhka. Následuje injektáž, která spočívá v navrtávání otvorů a ve vstřikování injektážního roztoku, který ve zdi zesklovatí.

Další možností je impregnace zdiva speciálními roztoky, které reagují s vlhkostí ve zdivu a vzniklá chemická reakce má za následek růst vodotěsných krystalů do mikropórů (kapilár) zdícího materiálu.

Takto utěsněné kapiláry již nemůžou vést vzlínající vlhkost, čímž se vytvoří nová izolace proti pronikající vlhkosti. Po nanesení látky na zdivo je potřeba v prvních dvou dnech zrání látce dodávat vlhkost, aby se chemická reakce nastartovala co nejvíce. Zhruba po dvou týdnech je již možno zdi omítat sanačními omítkami.

Špatná střecha vadí méně
Když vnikne voda do domu shora, může to být třeba uvolněnými taškami ve střeše. Dostane-li se na krov, bude nutná minimálně částečná výměna nosné konstrukce krovu. „Nejjednodušší je střechu rozebrat, zakrýt fólií či celtou a nechat týden až dva samovolně vyschnout,“ říká majitel tesařství Jaroslav Franěk.

Na dřevo je pak možné použít jako prevenci chemické přípravky. „Ovšem účinnost není věčná, zhruba po deseti letech je třeba aplikaci zopakovat,“ dodává Franěk.

Voda v bytě
S nežádoucí vodou se můžete setkat i v bytě, a z jiných důvodů. Třeba když přeteče vana, vysmekne se hadice od pračky či uniká voda od sousedů. Jiný problém představují nesprávné a nekvalitně provedené izolace, způsobující vznik plísní.

Vodu musíte opět nejprve odčerpat a následně vysoušet. Záleží na stupni postižení. Přivoláte-li odborníka, určitě nic nepokazíte. Pokud se plíseň již objevila, je nezbytné poohlédnout se po vhodných chemikáliích, ideálně těch, které působí do hloubky. Na trhu existují i takové, které působí preventivně.

Jak vyzrát na vodu

1. Vodu nejprve odčerpejte
Ať se voda do domu dostane jakýmkoli způsobem, je nutné ji nejprve odčerpat. V tom mohou pomoci místní hasiči. Pokud vody není tolik, můžete si pořídit či zapůjčit ponorné nebo kalové čerpadlo. Techniku na vysoušení je někdy možné si půjčit i na místním úřadě.

2. Kontaminované věci vyhoďte
Z hygienických důvodů odčerpávejte vodu a vynášejte bahno v gumácích, gumových rukavicích a s rouškou. Po odčerpání vody veškeré zařízení sklepa vykliďte. Potraviny, které přišly do kontaktu s vodou, ihned zlikvidujte.

3. Nevysoušejte sami
Po odčerpání vody je nutné vlhkost v podlahách a stěnách pořádně vysušit. Nedostatečně vysušené stavbě hrozí další destrukce, třeba vlivem mrazů. O způsobu vysoušení by měl rozhodnout odborník, protože je třeba dodržet zvláštní podmínky.

4. Na plísně platí chemikálie
Pokud se na promočených stěnách a v rozích místností začne objevovat plíseň, zničte ji speciálními chemickými prostředky, které působí do hloubky. Pokud se plíseň objevuje opakovaně, je nezbytné strhnout malbu až na podklad a aplikovat sanační omítku. Pokud se plísně dostanou do konstrukce stavby, likvidují se mnohem hůře.

5. Střechu nechte odborníkovi
Pokud se voda dostává do domu špatnou střechou nebo uvolněnými taškami, je dobré zavolat odborníka - tesaře či pokrývače. Ten odhadne rozsah škod a navrhne řešení. Někdy stačí střechu nechat jen pořádně vyschnout. Když se ale voda dostane na krov, počítejte alespoň s částečnou výměnou nosné konstrukce. Dřevěnou konstrukci krovu pak před plísněmi a ztrátou své funkce ochráníte opakovaným nanášením chemických přípravků.

Autoři:
  • Nejčtenější

Parkoviště na sídlišti obsadily karavany, dodávky a teď tu zakotvila loď

19. dubna 2024

Premium Po zavedení placených zón u nás ve městě se majitelé aut rozhodli, že budou využívat naše sídlištní...

Dům si rodina postavila na místě dvou úzkých zahrádek. Byl to skvělý nápad

25. dubna 2024

Na konci městečka pár kilometrů jižně od Brna vyrostl na místě dvou úzkých zahrádek nenápadný dům....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zpěvák Osička proměnil dům na Slovácku ve vyhledávanou hospodu s ubytováním

24. dubna 2024

V samém srdci jihomoravského Lanžhotu patří jedno ze stavení do rodiny zpěváka Břetislava Osičky....

V zážitkovém domě se můžete kochat uměním, a dokonce si do něj sednout

22. dubna 2024

Netradiční rodinný dům na vás dýchne svou osobitostí. Vládne zde bračský vápenec, kámen, který...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Montovaná chata se převlékla zvenčí i uvnitř do skandinávského stylu

21. dubna 2024

Malou montovanou chatu sice majitelé před pár lety vylepšili o malou verandu, vše ostatní je však v...

Dům s interiéry, kde jsou bylinky na prvním místě, zve k odpočinku

26. dubna 2024

V krušnohorských Abertamech vznikl apartmánový dům, který nese poetický název Dům sedmnácti bylin....

V pražské Bubenči se žije čím dál lépe, říká zakladatelka festivalu Open House

26. dubna 2024

Proměnu pražské čtvrti diplomatů a starousedlíků z počátku 20. století sleduje Andrea Šenkyříková...

Koupelny v Miláně překvapily. Třeba baterií fungující i jako kávovar

25. dubna 2024

Od 16. do 21. dubna design zaplavil italské Miláno na výstavišti, v centru města i na jeho...

Dům si rodina postavila na místě dvou úzkých zahrádek. Byl to skvělý nápad

25. dubna 2024

Na konci městečka pár kilometrů jižně od Brna vyrostl na místě dvou úzkých zahrádek nenápadný dům....

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...