Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Co potěší...

  19:32aktualizováno  19:32
- Základní sada nářadí by neměla chybět v žádné domácnosti Inventura vybavení k drobným správkám v domácnosti může být výbornou inspirací pro vánoční překvapení pro šikovného muže. Žena, která při společných návštěvách železářství a hobbymarketů závidí vrtačkám, bruskám či šroubovákům zamilované pohledy svého technicky orientovaného a zručného manžela, neprohloupí, když zvolí jako vánoční dárek přístroj podobného charakteru.

Co potěší zručného muže
Ženy, které mají doma manžela tykajícího si se šroubovákem, vrtačkou a ostatním nářadím, mají před Vánocemi snadný život. Prodejny se totiž přímo hemží náměty na dárek tohoto typu. Stačí během roku pozorně poslouchat manžela a z kleteb a jiných citoslovců typu, jaké nelze ani citovat, dosazovat do objednávky pro Ježíška.

O hodně komplikovanější a hlavně dražší to má novomanželka, která by chtěla potěšit svého muže kompletním základním vybavením, jaké by nemělo chybět v žádné domácnosti, kde se nechtějí spoléhat jen na pomoc souseda.
Žít téměř nelze bez šroubováků, kterých je třeba alespoň šest - tři ploché a tři křížové, od nejmenšího pro montování zásuvky či svorkovnice lustru, po velký, se kterým se člověk nebojí otočit se zarezlým ventilem radiátoru. Ceny za kus se u kvalitnějších výrobků pohybují od 70 do 200 korun za kus. Fajnšmekři časem přejdou na sadu bitů, kterým se lidově říká oříšky. To jsou nástavce, které lze nasadit do univerzální rukojeti či dokonce do vrtačky, základní sadu se sedmi kusy lze koupit zhruba za dvě stě korun. Zkušenější kutilové časem poznají, že tyto levné sady příliš nevydrží a omačkají se, proto si dokoupí jednotlivé kvalitní bity zvlášť.
Domácí dílna nemůže existovat bez kleští, ceny typů s izolací tu začínají zhruba od 150 korun, za kleště "sikovky" není problém zaplatit 300 korun. Výrobců jsou mraky, podstatné je, aby dobře padly do ruky a lehce se rozevíraly. Jen pak je práce potěšením, ne zápasem.
Podobná pravidla platí i pro pilky. Na rámu pilky na železo zase až tolik nezáleží, s výběrem náhradního listu je lépe nechat si poradit. Značkový výrobek lze koupit už od 200 korun. V domácnosti se uplatí i menší listová pila na dřevo. Ta poslouží například ke zkracování vánočního stromečku. Například pila Sandvik dlouhá 340 centimetrů stojí 340 korun.
Výborným a praktickým dárkem je i vrtačka, pro domácí použití doporučují odborníci přístroje z hobby řady, které bývají u světových výrobců provedené v zeleném designu. Na rozdíl od modrých profesionálních přístrojů bývají i podstatně levnější a kvalitní přístroj lze koupit už za dva a půl tisíce korun. Pro obyvatele paneláků by mělo být samozřejmé, že koupí vrtačku s příklepem, která si dokáže lehce poradit i s betonem, kdo hodně šroubuje, měl by zvolit typ s pravým i levým chode a s plynulou regulací otáček. Ten pak lze použít i jako elektrický šroubovák.
Železářství i hobbymarkety nabízejí množství sad univerzálních vrtáků, kdo nakoupí za stovku pět kusů, musí počítat, že vyvrtá tři díry pro hmoždinky a skončí. Proto je lepší zvolit pro cihlu a beton vrtáky po jednotlivých kusech, ale jen ty velikosti, které se skutečně upotřebí, například řadu 5, 6, 8 10 mm za ceny od 40 korun za kus výš, solidní výrobci značí na obalech, pro jaký materiál je vrták určený.
Je sice pěkné mít dobře vybavenou domácnost, nářadí je však také třeba uložit. V poslední době se dostaly na trh praktické plastové kufříky, za ceny už od 200 korun. Ty jsou nejmenší a hodí se maximálně tak na oblečky pro panenky. Pokud se má do kufru vejít alespoň menší kladívko a třeba malá vodováha, je lepší zvolit střední velikost za cenu kolem 400 korun, větší kufry jsou určeny spíše pro profesionály. Také spotřební materiál je třeba uložit. Zřejmě nejlépe poslouží skříňky se spoustou drobných šuplíčků pro uložení vrutů, hmoždinek, hřebíků a dalších nezbytností, které se věší na zeď a prodávají se za necelých devět set korun.

Jaké nářadí by doma nemělo chybět
- tři ploché a tři křížové šroubováky různých velikostí, případně sada tzv. bitů
- stranové klíče
- kleště - kombinované, štípačky čelní i stranové
- kladívko
- pilky na železo a dřevo
- nebozízek
- sada univerzálních vrtáků
- sada vrtáků do cihly a betonu
- vodováha
- úhelník
- metr
- lepící páska
- svěrák
- fázová zkoušečka
- příklepová vrtačka
- vruty a hmoždinky
- hřebíky
- box na nářadí
- box na drobné součástky
 

Autor:Nejčtenější

Postavili si dům, který jede na elektřinu. Rodina platí 27 tisíc ročně

Bydlení v panelákovém bytě rodině nevyhovovalo a dlouho o domě uvažovali. Vše...

Trvanlivost, užitek a jednoduchost, to bylo první, co přišlo Janě a Antonínovi na mysl, když přemýšleli o podobě svého...

Kouzelný Nový Svět v Praze je hodně drahý luxus pro mile divné lidi

Nový Svět získal své jméno proto, že stál mimo Hradčany, které byly městem od...

Nový svět má atmosféru středověku a je to místo, kde se vám poměrně snadno přihodí, že tu i v pravé poledne budete...Rány pendrekem mu zničily zdraví, teď mu garsonku předělali designéři

Garsonce dominuje rohová pohovka s úložným prostorem na lůžkoviny a možnosti...

Jiří se na demonstraci na Národní třídě v listopadu 1989 snažil chránit přítelkyni, a tak schytal do hlavy pár ran...

„Zámecký“ styl vyměnili po dvaceti letech za nadčasový. A jsou nadšeni

Kuchyňská linka je navržena a vyrobena na zakázku, pracovní deska je z lamina,...

Radka a Miroslav si před takřka dvaceti lety navrhli a zařídili dům podle svých představ. Nedávno se rozhodli vyměnit...

Dva chlapi a pes bydlí v bytě, který připomíná galerii

Do kuchyně se kromě snídaňového pultu a kulatého jídelního stolu vešla také...

Kostýmní výtvarník Josef Čechota s přítelem Markem a fenkou Stellou objevují svět za Prahou. Po letech strávených v...

Další z rubriky

Dana s Radkem mají dům zalitý úžasným světlem díky slunečnímu trychtýři

Klidová ložnicová část s nezbytným zázemím je vyzdvižena do druhého patra,...

Dana a Radek chtěli rodinný dům, který by dobře sloužil jejich čtyřčlenné rodině, přáli si maximálně otevřený obytný...

Když platili nájem, trpěli. Za rok si postavili domek za 600 tisíc

Američané Robert a Samantha Garlowovi už nechtěli utrácet peníze za nájem, ani...

Američané Robert a Samantha Garlowovi už nechtěli utrácet peníze za nájem, ani si brát hypotéku na vlastní bydlení....

Moderátor Pavel Cejnar si postavil svůj sen: dům pro rodinu pod hradem

Pavel Cejnar si z každého natáčení pořadu Jak se staví sen odnášel nějakou...

Pavel Cejnar vešel do povědomí veřejnosti, když coby veselý moderátor vnášel humor a nadsázku do televizního pořadu Jak...

Najdete na iDNES.cz