Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Co potěší...

  19:32aktualizováno  19:32
- Základní sada nářadí by neměla chybět v žádné domácnosti Inventura vybavení k drobným správkám v domácnosti může být výbornou inspirací pro vánoční překvapení pro šikovného muže. Žena, která při společných návštěvách železářství a hobbymarketů závidí vrtačkám, bruskám či šroubovákům zamilované pohledy svého technicky orientovaného a zručného manžela, neprohloupí, když zvolí jako vánoční dárek přístroj podobného charakteru.

Co potěší zručného muže
Ženy, které mají doma manžela tykajícího si se šroubovákem, vrtačkou a ostatním nářadím, mají před Vánocemi snadný život. Prodejny se totiž přímo hemží náměty na dárek tohoto typu. Stačí během roku pozorně poslouchat manžela a z kleteb a jiných citoslovců typu, jaké nelze ani citovat, dosazovat do objednávky pro Ježíška.

O hodně komplikovanější a hlavně dražší to má novomanželka, která by chtěla potěšit svého muže kompletním základním vybavením, jaké by nemělo chybět v žádné domácnosti, kde se nechtějí spoléhat jen na pomoc souseda.
Žít téměř nelze bez šroubováků, kterých je třeba alespoň šest - tři ploché a tři křížové, od nejmenšího pro montování zásuvky či svorkovnice lustru, po velký, se kterým se člověk nebojí otočit se zarezlým ventilem radiátoru. Ceny za kus se u kvalitnějších výrobků pohybují od 70 do 200 korun za kus. Fajnšmekři časem přejdou na sadu bitů, kterým se lidově říká oříšky. To jsou nástavce, které lze nasadit do univerzální rukojeti či dokonce do vrtačky, základní sadu se sedmi kusy lze koupit zhruba za dvě stě korun. Zkušenější kutilové časem poznají, že tyto levné sady příliš nevydrží a omačkají se, proto si dokoupí jednotlivé kvalitní bity zvlášť.
Domácí dílna nemůže existovat bez kleští, ceny typů s izolací tu začínají zhruba od 150 korun, za kleště "sikovky" není problém zaplatit 300 korun. Výrobců jsou mraky, podstatné je, aby dobře padly do ruky a lehce se rozevíraly. Jen pak je práce potěšením, ne zápasem.
Podobná pravidla platí i pro pilky. Na rámu pilky na železo zase až tolik nezáleží, s výběrem náhradního listu je lépe nechat si poradit. Značkový výrobek lze koupit už od 200 korun. V domácnosti se uplatí i menší listová pila na dřevo. Ta poslouží například ke zkracování vánočního stromečku. Například pila Sandvik dlouhá 340 centimetrů stojí 340 korun.
Výborným a praktickým dárkem je i vrtačka, pro domácí použití doporučují odborníci přístroje z hobby řady, které bývají u světových výrobců provedené v zeleném designu. Na rozdíl od modrých profesionálních přístrojů bývají i podstatně levnější a kvalitní přístroj lze koupit už za dva a půl tisíce korun. Pro obyvatele paneláků by mělo být samozřejmé, že koupí vrtačku s příklepem, která si dokáže lehce poradit i s betonem, kdo hodně šroubuje, měl by zvolit typ s pravým i levým chode a s plynulou regulací otáček. Ten pak lze použít i jako elektrický šroubovák.
Železářství i hobbymarkety nabízejí množství sad univerzálních vrtáků, kdo nakoupí za stovku pět kusů, musí počítat, že vyvrtá tři díry pro hmoždinky a skončí. Proto je lepší zvolit pro cihlu a beton vrtáky po jednotlivých kusech, ale jen ty velikosti, které se skutečně upotřebí, například řadu 5, 6, 8 10 mm za ceny od 40 korun za kus výš, solidní výrobci značí na obalech, pro jaký materiál je vrták určený.
Je sice pěkné mít dobře vybavenou domácnost, nářadí je však také třeba uložit. V poslední době se dostaly na trh praktické plastové kufříky, za ceny už od 200 korun. Ty jsou nejmenší a hodí se maximálně tak na oblečky pro panenky. Pokud se má do kufru vejít alespoň menší kladívko a třeba malá vodováha, je lepší zvolit střední velikost za cenu kolem 400 korun, větší kufry jsou určeny spíše pro profesionály. Také spotřební materiál je třeba uložit. Zřejmě nejlépe poslouží skříňky se spoustou drobných šuplíčků pro uložení vrutů, hmoždinek, hřebíků a dalších nezbytností, které se věší na zeď a prodávají se za necelých devět set korun.

Jaké nářadí by doma nemělo chybět
- tři ploché a tři křížové šroubováky různých velikostí, případně sada tzv. bitů
- stranové klíče
- kleště - kombinované, štípačky čelní i stranové
- kladívko
- pilky na železo a dřevo
- nebozízek
- sada univerzálních vrtáků
- sada vrtáků do cihly a betonu
- vodováha
- úhelník
- metr
- lepící páska
- svěrák
- fázová zkoušečka
- příklepová vrtačka
- vruty a hmoždinky
- hřebíky
- box na nářadí
- box na drobné součástky
 

Autor:Nejčtenější

Byt pro mladého muže, který nemá čas na uklízení a nesnáší dekorace

Chladnější dojem ze šedé kuchyňské linky či některých šedě natřených stěn...

Dvoupokojový byt v druhém bratislavském obvodu splňuje všechny praktické požadavky pracovně vytíženého majitele a díky...

Proměna bytu po odchodu synů: majitelku inspiroval klid islandské sopky

Atypický jídelní stůl (160×200 cm) je vyrobený z lamina podle autorského návrhu...

Vztah k tomuto bytu se zrodil už ve chvílích první prohlídky, kdy rodina zvažovala jeho koupi. A to přesto, že byt...Z uličního „trpaslíka“ vznikl moderní dům, který oživila žlutá barva

Okno ve štítové stěně sousedního objektu muselo být zachováno, proto nebylo...

Dům se špatnou dispozicí i špatným stavem konstrukcí a nedostatkem obytného prostoru či dvojgaráž na zahradě, kam se...

Lubor s Helenou si navrhli bungalov, sedlovou střechu nařídili úředníci

Obě křídla domu se zřetelně odlišují různými materiály a barvou fasády,...

Lubor s Helenou se po prozkoumání cen bytů a starších domů v Praze a okolí rozhodli, že bude nejlepší postavit si...

Nad řekou si postavili dům, který vypadá jako loď. Povodní se nebojí

Architekt Jiří Pilka navrhl stavbu na pilotách. Záměrně použil stylové prvky,...

Vysoký dům připomíná zaoceánskou loď, a není to náhoda. Manželé Klára a Radek Křížovi milují moře i svou řeku, na...

Další z rubriky

Vy plaťte, já developer nic nemusím. Koupě bytu vyžadovala pevné nervy

1

Manželům Ladě a Petrovi Broumovým se zalíbil byt v developerském projektu nedaleko Prahy. Vyhovoval jim svou rozlohou,...

Lubor s Helenou si navrhli bungalov, sedlovou střechu nařídili úředníci

Obě křídla domu se zřetelně odlišují různými materiály a barvou fasády,...

Lubor s Helenou se po prozkoumání cen bytů a starších domů v Praze a okolí rozhodli, že bude nejlepší postavit si...

Bytový dům nemá SVJ, proplacení výměny oken si část majitelů vydupala

1

Bydlím v domě se čtyřmi byty. Na opravy si šetříme na účtu vedeném pod mým jménem, SVJ nemáme. Tři byty vyměnily stará...Najdete na iDNES.cz