Co nejlepšího vymysleli v loňském roce čeští designéři. Podívejte se

  • 9
Získá ocenění autor křesla, lustru nebo porcelánového letadla? Tyto a mnohé další návrhy se totiž ucházejí už pošesté o ceny Akademie designu Czech Grand Design. Poprvé však může veřejnost exponáty, za něž byli autoři nominováni, vidět na výstavě.

V Národně technickém muzeu se tak na výstavě Czech Grand Design – Nominace 2011 představuje kolem 80 nejlepších prací z pěti kategorií, které vybralo 46 členů Akademie designu, kurátorů, publicistů a teoretiků designu. Celkem se v hlasování objevilo 101 jmen v osmi kategoriích se 150 projekty.

Vystavené exponáty patří tvůrcům v kategorii Designér roku, Grafický designér roku, Fotograf roku, Oděvní designér roku a Designér šperku roku. Tato cena se bude udělovat úplně poprvé. Důvod jejího zařazen? Autorský šperk má v posledních letech velmi silnou pozici, ale nevěnuje se mu dostatek pozornosti.

Nominace Designér čperku roku: Jiří Belda, náramek z kolekce 2011 pro Belda Factory

Nominace Designér šperku roku: Nastassia Aleinikava, kolekce Lure

Kategorie Výrobce či Obchod roku se z pochopitelných důvodů v prostorách NTM neprezentují, pro Objev roku je pak určena samostatná výstava v přízemí budovy České spořitelny v Rytířské ulici v Praze.

Cena veřejnosti jinak

Zatímco druhé kolo hlasování Akademie designu bylo uzavřeno 26. ledna, veřejnost může přímo na výstavě vybrat do 22. února své tři favority a jejich jména odevzdat na hlasovacím formuláři, který dostane každý návštěvník hned při vstupu.

Tyto hlasy se 23. února sečtou a pět designérů s nejvyšším počtem hlasů postoupí do internetového hlasování. To bude probíhat od 24. února do 9. března na vybraných webových stránkách, včetně www.czechgranddesign.cz.

Cena veřejnosti bude patřit některému z tvůrců z pěti kategorií, a to Designér roku, Oděvní designér roku, Grafický designér roku, Fotograf roku a Designér šperku roku. Akademie designu na slavnostním večeru vyhlásí také osobnost, která vstoupí do Síně slávy a na závěr bude vyhlášen Grand designér roku – Cena České spořitelny Premier. Tím se stane ten, kdo získal nejvíce hlasů napříč všemi kategoriemi.

Nominace Designér roku: Piršč Daniel, objekt Airplain

Nominace Designér roku: Koldová Lucie & Dan Yeffet, lampy Balloons (Brokis)

Nominace Designér roku: Čapek Jan, nápojové sklo pro pivovar Gambrinus

Medaile jako ve sportu

Grand designér roku z předchozího ročníku má za úkol připravit cenu pro svého nástupce. Loňští vítězové, studio Olgoj Chorchoj (Michal Froněk a Jan Němeček) připravili velmi netradiční, zato typickou cenu pro vítěze, a to medaile.

"Naše práce je často soutěž, na schůzky dobíháme, stále se něco učíme, je to vlastně permanentní trénink. Někdy se ocitáme na bedně, často jsme mimo pořadí, ale nikdy to nevzdáváme. To nás vlastně inspirovalo k vytvoření těchto nadrozměrných medailí odlitých z šedé litiny v dílně pana Svojtky," vysvětloval před zahájením výstavy Jan Němeček.

Poprvé v historii se na vizuálu Cen Czech Grand Design objevili vítězové loňského ročníku včetně cen pro nejlepší, které navrhli.

Nominace Designér roku: Šulc René křeslo Fuga (mm interiér)

Výstava na stupních

Autory architektury výstavy jsou Hippos Design neboli Ondřej Tobola a Radim Babák, Designéři roku 2009, kteří připravili originální řešení formou tribuny. Divákům se zde představují šperky, nábytek i svítidla a další produkty, za něž byli autoři nominováni. Grafickou podobu výstavy měla na starosti Martina Černá ze studia Imagery.

"Objevilo se zde hned několik nových jmen, dokonce i studentů nebo čerstvých absolventů, a to nejen v kategorii Objev roku, což je jen dobře," říká Jana Zielinski, ředitelka agentury Profil Media, která stojí společně s Jiřím Mackem, kurátorem výstavy a kreativním ředitelem agentury za akcí Czech Grand design již od počátku.

Nábytku zde tentokrát "fyzicky" moc neuvidíte, židli 02 od Jaroslava Juřici pro TON doplnila dvě křesla: ušák Snug od Jiřího Pelcla pro Polstrin design a křeslo Fuga s podnožkou od René Šulce pro mm interier.

Knihovnu Maxima Velčovského můžete vidět jen na fotografii stejně jako nábytek z kmenů od mladé designérky Kláry Šumové. "V české nábytkářské produkci se toho v roce 2011 moc neodehrálo, jen pár firmám se v době krize daří, a to je důsledek," vysvětluje letošní slabé zastoupení Silvie Luběnová, manažerka Cen Czech Grand Design.

Nominace Designér roku: Pelcl Jiří, kolekce nábytku Luxury Dwelling

Výstava, kterou pořádá Národní technické muzeum společně s tradičním partnerem Cen Czech Grand Design Uměleckoprůmyslovým muzeem v Praze, potrvá do 29. dubna 2012.