Co je třeba si ohlídat při stavbě

Stavba domu se už pomalu začíná blížit do finiše. Řemeslníci se přesouvají dovnitř domu. A to bývá moc důležité, protože řadu prací nelze provádět v teplotách nižších než 5 °C.
1. Venkovní přípojky

Je nutné dodržet směrové a výškové uložení na pozemku, aby v budoucnu nedošlo k poškození. Přípojky doporučuji řádně zhutnit a zakreslit jejich skutečné provedení. To se může za pár let moc hodit!

2. Vyzdění vnitřních příček

Po vyzdění obvodového zdiva doporučuji svolat "rodinnou radu" a příčky si fyzicky rozkreslit v reálu. Laikovi totiž plánky nic neříkají, uvědomí si umístění příček teprve na místě.

3. Hrubé vnitřní rozvody

U kanalizace je nutné zkontrolovat provedení ležatých a svislých rozvodů (jsou-li podle projektové dokumentace, spády ležatých rozvodů, vyústění pro budoucí zařizovací předměty, je nutné si nechat předložit protokol o provedené zkoušce těsnosti). U vodovodu byste měli zkontrolovat vizuálně provedení rozvodů jsou-li podle projektové dokumentace, dodavatel opět doloží protokol o provedení tlakové zkoušky.

Vizuálně zkontrolujte provedení rozvodů ústředního vytápění u topných těles, dodavatel musí předložit protokol o tlakové zkoušce. U elektroinstalace si zkontrolujte provádění rozvodů a umístění krabic na vypínače a zásuvky. Po kompletaci je nutné převzít veškeré revize a zkoušky - musí být předány vždy dva originály, osvědčení o jakosti a záruční listy.

4. Tepelné izolace krovů a parotěsná zábrana

Tady je nutné si dát pozor na kladení tepelné izolace mezi krokve. Šíře přířezu izolace má být větší asi o jeden centimetr, než je vzdálenost krokví,s a musí vyplňovat i prostor mezi krokví a štítovou stěnou. Tloušťka izolace se doporučuje minimálně 16 centimetrů. Při kladení parozábrany by všechny spoje měly být spojeny oboustranně samolepicí páskou. Napojení parozábrany u štítové zdi, komínu apod. musí být provedeno pomocí těsnicích pásků, případně s použitím přítlačné latě.

5. Montáž sádrokartonu

Je nutné dodržet rovinnost (pomocí dvoumetrové latě), odchylka může být maximálně dva milimetry. Zkontrolujte vytmelení spár, kde se stýká sádrokarton s jinou konstrukcí. Opět žádejte osvědčení jakosti použitého materiálu.

6. Vnitřní omítky

Kontrola vnitřních omítek se provádí pomocí takzvané příměrné latě dlouhé dva metry. Místnosti pro pobyt osob mají povolenou odchylku dva milimetry, ostatní tři. Omítky nesmějí vykazovat trhliny, "výkvěty" a v případě ocelových zárubní by měly být omítky pět milimetrů pod úroveň líce zárubně.

7. Venkovní omítky

V dnešní době se doporučují omítky dvouvrstvé, což znamená jádro a povrchovou minerální úpravu (cenově nejdostupnější), dále pak akrylátové, silikátové nebo silikonové omítky. Zde je třeba již při nanášení jádra kontrolovat jeho rovinnost s dvoumetrovou latí. Povolená odchylka je opět dva milimetry na dva metry.