Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Co je třeba si ohlídat při stavbě

  9:00aktualizováno  9:00
Stavba domu se už pomalu začíná blížit do finiše. Řemeslníci se přesouvají dovnitř domu. A to bývá moc důležité, protože řadu prací nelze provádět v teplotách nižších než 5 °C.
1. Venkovní přípojky

Je nutné dodržet směrové a výškové uložení na pozemku, aby v budoucnu nedošlo k poškození. Přípojky doporučuji řádně zhutnit a zakreslit jejich skutečné provedení. To se může za pár let moc hodit!

2. Vyzdění vnitřních příček

Po vyzdění obvodového zdiva doporučuji svolat "rodinnou radu" a příčky si fyzicky rozkreslit v reálu. Laikovi totiž plánky nic neříkají, uvědomí si umístění příček teprve na místě.

3. Hrubé vnitřní rozvody

U kanalizace je nutné zkontrolovat provedení ležatých a svislých rozvodů (jsou-li podle projektové dokumentace, spády ležatých rozvodů, vyústění pro budoucí zařizovací předměty, je nutné si nechat předložit protokol o provedené zkoušce těsnosti). U vodovodu byste měli zkontrolovat vizuálně provedení rozvodů jsou-li podle projektové dokumentace, dodavatel opět doloží protokol o provedení tlakové zkoušky.

Vizuálně zkontrolujte provedení rozvodů ústředního vytápění u topných těles, dodavatel musí předložit protokol o tlakové zkoušce. U elektroinstalace si zkontrolujte provádění rozvodů a umístění krabic na vypínače a zásuvky. Po kompletaci je nutné převzít veškeré revize a zkoušky - musí být předány vždy dva originály, osvědčení o jakosti a záruční listy.

4. Tepelné izolace krovů a parotěsná zábrana

Tady je nutné si dát pozor na kladení tepelné izolace mezi krokve. Šíře přířezu izolace má být větší asi o jeden centimetr, než je vzdálenost krokví,s a musí vyplňovat i prostor mezi krokví a štítovou stěnou. Tloušťka izolace se doporučuje minimálně 16 centimetrů. Při kladení parozábrany by všechny spoje měly být spojeny oboustranně samolepicí páskou. Napojení parozábrany u štítové zdi, komínu apod. musí být provedeno pomocí těsnicích pásků, případně s použitím přítlačné latě.

5. Montáž sádrokartonu

Je nutné dodržet rovinnost (pomocí dvoumetrové latě), odchylka může být maximálně dva milimetry. Zkontrolujte vytmelení spár, kde se stýká sádrokarton s jinou konstrukcí. Opět žádejte osvědčení jakosti použitého materiálu.

6. Vnitřní omítky

Kontrola vnitřních omítek se provádí pomocí takzvané příměrné latě dlouhé dva metry. Místnosti pro pobyt osob mají povolenou odchylku dva milimetry, ostatní tři. Omítky nesmějí vykazovat trhliny, "výkvěty" a v případě ocelových zárubní by měly být omítky pět milimetrů pod úroveň líce zárubně.

7. Venkovní omítky

V dnešní době se doporučují omítky dvouvrstvé, což znamená jádro a povrchovou minerální úpravu (cenově nejdostupnější), dále pak akrylátové, silikátové nebo silikonové omítky. Zde je třeba již při nanášení jádra kontrolovat jeho rovinnost s dvoumetrovou latí. Povolená odchylka je opět dva milimetry na dva metry.


Autor:Nejčtenější

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Český architekt zvládl na výbornou rekonstrukci domu na Sardinii

Pro úpravy v exteriéru i interiéru použil Martin Frank šedý kámen, typický pro...

Stavba na skalnatém útesu nad mořem na Sardinii byla postavená už na přelomu padesátých a šedesátých let jako dvojdům....Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

Oceněná kuchyň, z níž sálá pohoda francouzského venkova

Bílá barva vyšla majitelům jako jednoznačně nejlepší řešení, je nadčasová.

V interiéru nového rodinného domu kousek od Nitry se mladému páru podařilo vytvořit velmi příjemnou atmosféru. Z jejich...

Z bývalého zámku Schwarzenbergů budou byty. Památkáři se dohodli

Vizualizace: dvůr získá uvnitř parkovou úpravu, vrátí se do něj i kašna s vodou.

V Praze je spousta vhodných pozemků pro bytovou výstavbu, a to nikoli jen zelených ploch či parkovišť. Ty některé...

Další z rubriky

K instalaci klimatizace na balkoně či lodžii potřebujete souhlas SVJ

Venkovní jednotky se snáze umisťují majitelům rodinných domů.

Horko, vedro, nedýchatelno… Vysoké teploty doslova vhánějí zákazníky do prodejen s větráky a klimatizacemi, většina z...

Třípodlažní chata s molem nabízí neuvěřitelný výhled na jezero

Nejvyšší patro chaty je vybudované nad úrovní korun okolních stromů.

Chata na Modrém jezeře (Blue Lake Retreat) texaského studia LakeFlato Architects je jednou z vítězných staveb oceněných...

Nad řekou si postavili dům, který vypadá jako loď. Povodní se nebojí

Architekt Jiří Pilka navrhl stavbu na pilotách. Záměrně použil stylové prvky,...

Vysoký dům připomíná zaoceánskou loď, a není to náhoda. Manželé Klára a Radek Křížovi milují moře i svou řeku, na...Najdete na iDNES.cz