Co je třeba k postavení domu

* Pozemek -
nejdražší najdete ve velkých a lázeňských městech, ceny se průměrně pohybují od 400 do 10 000 korun za metr čtvereční, výrazně stoupají v okamžiku, kdy jsou na pozemku inženýrské sítě (voda, kanalizace, elektrický proud, plyn...).

Rada: obstarejte si územní plán, aby vám za tři roky nepostavili za domem přípojku k dálnici, pozemek musí být určen pro stavbu rodinného domu ("šikulové" vám klidně nabídnou i pole).

* Projekt domu - smí jej zpracovat pouze osoba nebo firma vlastnící oprávnění k této činnosti. Projekt by měl obsahovat situaci s vyznačenými vzdálenostmi domu od hranic pozemku včetně zakreslení přípojek, studny nebo jímky kalů, stavební výkresy, schéma rozvodů vody, kanalizace, plynu - pokud na něj bude objekt připojen.

Rada: Výhodné je pořídit si projekt takzvaně na klíč. Zaplatíte za něj sice deset až třináct procent z celkové ceny stavby, ale už se nemusíte o nic starat, o žádná razítka, ani o autorský dozor.

* Stavební povolení - společně s žádostí o stavební povolení se na stavební úřad předkládá kompletní dokumentace.Musíte zde dokázat, že jste majitelem stavební parcely (k tomu potřebujete výpis z katastru nemovitostí). K parcele můžete mít i jiná práva, například dohodu s majitelem o budoucí kupní smlouvě nebo nájemní smlouvu, tu však musíte doložit. Za vydání stavebního povolení ke stavbě rodinného domu s nejvýše dvěma byty se platí poplatek 300 korun. Účastníkem stavebního řízení jsou i majitelé sousedních pozemků, vlastník pozemku (pokud vám parcela nepatří) a obec. Stavební povolení platí dva roky, lze je však prodloužit.

Rada: Chcete-li v nejbližší době stavět, nehádejte se s vašimi nejbližšími sousedy, jinak se se stavbou můžete rozloučit.

* Stavební firma - vyplatí se nechat si udělat cenovou nabídku od několika firem a prohlédnout si domy, které postavily, případně si i promluvit s jejich zákazníky. Ověřte si, zda má firma oprávnění ke stavitelské činnosti, jen tak můžete případně reklamovat vzniklé závady.

Rada: Nezapomeňte na stavební dozor, který by měla provádět nezávislá osoba. Stavební firmy nejvíce šidí tím, že zaměňují materiál za levnější, typické je to zejména tam, kam nevidíte - u izolací, výztuží apod.

* Smlouva - bez smlouvy o dílo nestavějte ani boudu pro psa. Smlouva má obsahovat předmět a rozsah prací, cenu včetně daně a záruční lhůty, ale i sankce za nedodržení termínu a kvality.

Rada: nepoužívejte smlouvu připravenou firmou, pouze s podmínkou, že ji zkontroloval váš právník.

* Kolaudace - k ní musí být předložen schválený geometrický plán, vytýčení objektu se musí shodovat s územním rozhodnutím a se stavebním povolením. O kolaudaci se žádá písemně na stavebním úřadě, který stavbu povoloval. Přítomen musí být stavitel nebo projektant.

Rada: Podle stavebního zákona si uschovejte veškerou dokumentaci, mohla by se hodit.