Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Co je třeba k postavení domu

aktualizováno 
* Pozemek -
nejdražší najdete ve velkých a lázeňských městech, ceny se průměrně pohybují od 400 do 10 000 korun za metr čtvereční, výrazně stoupají v okamžiku, kdy jsou na pozemku inženýrské sítě (voda, kanalizace, elektrický proud, plyn...).

Rada: obstarejte si územní plán, aby vám za tři roky nepostavili za domem přípojku k dálnici, pozemek musí být určen pro stavbu rodinného domu ("šikulové" vám klidně nabídnou i pole).

* Projekt domu - smí jej zpracovat pouze osoba nebo firma vlastnící oprávnění k této činnosti. Projekt by měl obsahovat situaci s vyznačenými vzdálenostmi domu od hranic pozemku včetně zakreslení přípojek, studny nebo jímky kalů, stavební výkresy, schéma rozvodů vody, kanalizace, plynu - pokud na něj bude objekt připojen.

Rada: Výhodné je pořídit si projekt takzvaně na klíč. Zaplatíte za něj sice deset až třináct procent z celkové ceny stavby, ale už se nemusíte o nic starat, o žádná razítka, ani o autorský dozor.

* Stavební povolení - společně s žádostí o stavební povolení se na stavební úřad předkládá kompletní dokumentace.Musíte zde dokázat, že jste majitelem stavební parcely (k tomu potřebujete výpis z katastru nemovitostí). K parcele můžete mít i jiná práva, například dohodu s majitelem o budoucí kupní smlouvě nebo nájemní smlouvu, tu však musíte doložit. Za vydání stavebního povolení ke stavbě rodinného domu s nejvýše dvěma byty se platí poplatek 300 korun. Účastníkem stavebního řízení jsou i majitelé sousedních pozemků, vlastník pozemku (pokud vám parcela nepatří) a obec. Stavební povolení platí dva roky, lze je však prodloužit.

Rada: Chcete-li v nejbližší době stavět, nehádejte se s vašimi nejbližšími sousedy, jinak se se stavbou můžete rozloučit.

* Stavební firma - vyplatí se nechat si udělat cenovou nabídku od několika firem a prohlédnout si domy, které postavily, případně si i promluvit s jejich zákazníky. Ověřte si, zda má firma oprávnění ke stavitelské činnosti, jen tak můžete případně reklamovat vzniklé závady.

Rada: Nezapomeňte na stavební dozor, který by měla provádět nezávislá osoba. Stavební firmy nejvíce šidí tím, že zaměňují materiál za levnější, typické je to zejména tam, kam nevidíte - u izolací, výztuží apod.

* Smlouva - bez smlouvy o dílo nestavějte ani boudu pro psa. Smlouva má obsahovat předmět a rozsah prací, cenu včetně daně a záruční lhůty, ale i sankce za nedodržení termínu a kvality.

Rada: nepoužívejte smlouvu připravenou firmou, pouze s podmínkou, že ji zkontroloval váš právník.

* Kolaudace - k ní musí být předložen schválený geometrický plán, vytýčení objektu se musí shodovat s územním rozhodnutím a se stavebním povolením. O kolaudaci se žádá písemně na stavebním úřadě, který stavbu povoloval. Přítomen musí být stavitel nebo projektant.

Rada: Podle stavebního zákona si uschovejte veškerou dokumentaci, mohla by se hodit.
Autor:Nejčtenější

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Z bývalého zámku Schwarzenbergů budou byty. Památkáři se dohodli

Vizualizace: dvůr získá uvnitř parkovou úpravu, vrátí se do něj i kašna s vodou.

V Praze je spousta vhodných pozemků pro bytovou výstavbu, a to nikoli jen zelených ploch či parkovišť. Ty některé...Oceněná kuchyň, z níž sálá pohoda francouzského venkova

Bílá barva vyšla majitelům jako jednoznačně nejlepší řešení, je nadčasová.

V interiéru nového rodinného domu kousek od Nitry se mladému páru podařilo vytvořit velmi příjemnou atmosféru. Z jejich...

Z uličního „trpaslíka“ vznikl moderní dům, který oživila žlutá barva

Okno ve štítové stěně sousedního objektu muselo být zachováno, proto nebylo...

Dům se špatnou dispozicí i špatným stavem konstrukcí a nedostatkem obytného prostoru či dvojgaráž na zahradě, kam se...

Lubor s Helenou si navrhli bungalov, sedlovou střechu nařídili úředníci

Obě křídla domu se zřetelně odlišují různými materiály a barvou fasády,...

Lubor s Helenou se po prozkoumání cen bytů a starších domů v Praze a okolí rozhodli, že bude nejlepší postavit si...

Další z rubriky

Realiťák roku. Hlasujte pro NEJ makléře a vyhrajte vstupenky na ples

1

Realitní makléři pomáhají plnit sny o bydlení, které však často přináší starosti. Šikovný realiťák je proto skutečnou...

Toužili po domku ve větvích. Teď mají unikát, který se všemu vymyká

Organické tvary okolní přírody trumfla čistá geometrie.

Snili o bydlení na stromě, kde by v zelené koruně poslouchali šumění listů. Oslovili architekty z kanceláře Malan...

Soukromý ostrov s romantickým domem může být pro kupce zlatým dolem

Dům na soukromém ostrově v Branfordu v americkém Connecticutu je na prodej v...

Dům na soukromém ostrově v Branfordu v americkém Connecticutu je na prodej v přepočtu za 65,3 milionu korun. K sídlu...Najdete na iDNES.cz