Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Co je pro někoho vůně, pro jiného může být pach

  14:50aktualizováno  14:50
- Pokojové rostliny si většinou každý vybírá podle svého vkusu. Někdo dá přednost nápadným květům, jiný ocení zvláštní, ozdobné listy. Kromě zraku je možné třeba jen jedinou rostlinou umístěnou v bytě či na pracovišti potěšit i svůj čich, aniž je nutné sáhnout po chemické vůni ukryté v rozprašovači. Je však velmi důležité vybírat s citem.
Volba správné vonné rostliny je vždy individuální, protože vámi zvolená vůně může pro spolubydlícího či kolegu představovat velmi nepříjemný odér. K výběru správné rostliny tedy nelze dát obecné doporučení. Jestli vám rostlina opravdu voní, zjistíte pouze vyzkoušením v konkrétním interiéru. Ani to, co zavoní v květinářství, nemusí být po několika hodinách doma to pravé.

Důležité je umístění

Samozřejmě záleží na přístupu světla, zalévání, ale i na místě, na kterém je rostlina postavena. Některé velmi silně vonné rostliny, jakými jsou například gardénie, hyacint či brugmansie, mohou zpříjemnit ovzduší ve velké hale nebo obývacím pokoji, zatímco v malé ložnici mohou působit spíš rušivě. Dokážou dokonce způsobit nespavost či bolení hlavy. Také kombinování několika různých silně vonných druhů pravděpodobně nebude působit příjemně, neboť se jednotlivé vůně mohou přebíjet. Méně znamená více a jedna vůně v každé místnosti úplně stačí. Některé rostliny je možné ucítit jen v bezprostřední blízkosti, a proto se hodí třeba na jídelní stůl, poblíž křesla nebo relaxačního koutku. Zeleň, jejíž vůně se uvolňuje dotykem, najde vhodné uplatnění v místech, kde se často chodí. Zajímavě voní jasmíny a je jich mnoho druhů. Některé z nich se hodí pouze na zahradu, jiné je možné pěstovat i ve skleníku či v bytě. Vhodný do domácnosti je například popínavý druh Jasminum polyanthum. Má dlouhé stonky a obtáčí se na drátěné konstrukci podobně jako mučenka, Pokud ho včas neusměrníte důkladným řezem, mohou jeho dlouhé stonky dosáhnout i několika metrů. Jinou popínavou rostlinou je poměrně málo známý věncovec, který v obchodě můžete najít pod botanickým názvem Stephanotis. Má tmavozelené lesklé listy a drobné, bílé, trubkovité květy, které vyrůstají ve skupinkách. Vůni podobnou jasmínům vydává také gardénie jasmínovitá. Svým vzhledem připomíná kamélii a během kvetení postupně mění barvu květů. Ty jsou ihned po rozkvětu čistě bílé, postupně získávají smetanový nádech a těsně před odkvětem mohou být až žlutohnědé. "Gardénii jsem si koupila ihned po návštěvě svých známých. Jejich celý byt byl provoněný jemnou jasmínovou vůní. Náš byt však voněl jen krátkou dobu, protože nová poupátka se sice vytvořila, ale nikdy nerozkvetla," stěžuje si Helena Pokorná z Prahy. Během doby květu je totiž tato rostlina citlivá na změny teploty. Svou nelibost dává najevo tím nejhorším - opadáním poupat. Halu či jinou velkou místnost může provonět brugmansie. Dovolit si to může pouze rodina bez malých dětí, protože celá rostlina je jedovatá. Přes léto může být na terase. Většinou se prodává spíše pod starým názvem durman. Pro své obrovské květy, které mohou dosahovat až dvaceti centimetrů, je rostlina v mnoha jazycích nazývaná andělskou trumpetou. Jemně vonné květy mají také citrusy a jim příbuzná muraja.

Vonět nemusí jenom květy

Existují rostliny, které mají vonné látky obsažené v celé nadzemní části. Nejznámější jsou vonné pelargonie, které na rozdíl od ostatních druhů mají mnohem nenápadnější květy a ani listy mnoho parády nenadělají. Zato jejich aroma dostatečně vynahradí nikterak lákavý vzhled. Pelargonií je několik druhů, každý z nich vydává jinou vůni. Pelargonium crispum a Pelargonium graveolens voní citronovou vůní, Pelargonium odoratissimum připomíná jablka, Pelargonium tomentosum mátu, zatímco Pelargonium capitatum nahradí růži ve váze. Jejich vůně je obzvlášť zřetelná, pokud o rostlinu zavadíte nebo rozemnete její list. Jiné rostliny uvolňují vůni tím, jak vypařují vodu z listů. Dělá to tak eukalyptus, nazývaný také blahovičník, a araukárie. Místností bez přirozeného světla, jakými jsou například koupelny, předsíně či kuchyně s malými světlíky, lze provonět řezanými květy, které jsou k dostání celý rok. Kromě známých růží a frézií to jsou také některé druhy narcisů, bělokvětů a mimózy.

Jako ohnivé plaménky vypadají z dálky velké květy s červenými kalichy a nápadně žlutými korunními lístky.

Zimokvět časný je dalším druhem, který v zimě nádherně rozkvete a nádherně voní.

Náročné skupině bromélií svědčí vytápěné zimní zahrady. Za dobře zvolené prostředí se odvděčí atraktivním vzhledem.

Je dobré, když se děti mohou ve svém pokoji samy starat o květiny. Při výběru by však měli pomoci rodiče, aby sem nepřišla nebezpečná rostlina.

Studentce Kamile Zázvorkové z Přírodovědecké fakulty Karlovy university se vlastnoručně osazené láhve osvědčily jako nápaditý dárek pro přátele.

Nakonec opláchněte stěny vodou a sklenici zakryjte. Nějakou dobu ještě bude trvat, než se v lahvi urovná vodní režim. Pokud se stěny sklenice přes den orosují, nechte lahev přes den otevřenou. Pokud se stěny nerosí ani brzy ráno, po chladné noci, je v lahvi pravděpodobně příliš sucho.

Autor:Nejčtenější

Postavili si dům, který jede na elektřinu. Rodina platí 27 tisíc ročně

Bydlení v panelákovém bytě rodině nevyhovovalo a dlouho o domě uvažovali. Vše...

Trvanlivost, užitek a jednoduchost, to bylo první, co přišlo Janě a Antonínovi na mysl, když přemýšleli o podobě svého...

Kouzelný Nový Svět v Praze je hodně drahý luxus pro mile divné lidi

Nový Svět získal své jméno proto, že stál mimo Hradčany, které byly městem od...

Nový svět má atmosféru středověku a je to místo, kde se vám poměrně snadno přihodí, že tu i v pravé poledne budete...Rány pendrekem mu zničily zdraví, teď mu garsonku předělali designéři

Garsonce dominuje rohová pohovka s úložným prostorem na lůžkoviny a možnosti...

Jiří se na demonstraci na Národní třídě v listopadu 1989 snažil chránit přítelkyni, a tak schytal do hlavy pár ran...

Myslivně vrátil podobu z 18. století. Náklady raději přestal počítat

Zbraslavská myslivna se zbavila všech novodobých nánosů a vrátila se do 18....

Ivan Pešek koupil myslivnu v Praze na Zbraslavi v době, kdy sloužila jako dům se třemi byty. Značně zanedbanou stavbu...

„Zámecký“ styl vyměnili po dvaceti letech za nadčasový. A jsou nadšeni

Kuchyňská linka je navržena a vyrobena na zakázku, pracovní deska je z lamina,...

Radka a Miroslav si před takřka dvaceti lety navrhli a zařídili dům podle svých představ. Nedávno se rozhodli vyměnit...

Další z rubriky

Kouzelný Nový Svět v Praze je hodně drahý luxus pro mile divné lidi

Nový Svět získal své jméno proto, že stál mimo Hradčany, které byly městem od...

Nový svět má atmosféru středověku a je to místo, kde se vám poměrně snadno přihodí, že tu i v pravé poledne budete...

Dana s Radkem mají dům zalitý úžasným světlem díky slunečnímu trychtýři

Klidová ložnicová část s nezbytným zázemím je vyzdvižena do druhého patra,...

Dana a Radek chtěli rodinný dům, který by dobře sloužil jejich čtyřčlenné rodině, přáli si maximálně otevřený obytný...

Bydlí na střeše činžáku. Luxusní byt mají vedle výtahové strojovny

Dvě stě padesát metrů čtverečních luxusního bydlení s výhledy na staveniště a...

Dva roky slouží majitelům přístavba na střeše vysokého městského činžáku v centru Bejrútu. Byt, v kterém je minimum...

Najdete na iDNES.cz