Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Co dokážou chytré domácí spotřebiče a co chystá korejský gigant

  1:00aktualizováno  1:00
Samsung Electronics by se rád stal v Evropě jedničkou v oblasti domácích spotřebičů. Vynakládá nemalé prostředky na vývoj chytrých a zároveň úsporných spotřebičů, které jsou schopny komunikovat s notebooky či mobily.

Přenosná indukce O'table | foto: Samsung

Svou filozofii postavil Samsung na myšlence posouvání hranic. Young-Hoon Eom, viceprezident společnosti Samsung pro oblast domácích spotřebičů, který se v Praze zúčastnil konference Samsung European Forum, vysvětlil pro redakci iDNES. cz tuto filozofii v praxi v jediném rozhovoru, který poskytl novinářům.

Young-Hoon Eom, viceprezident společnosti Samsung pro oblast domácích spotřebičů

Young-Hoon Eom, viceprezident společnosti Samsung pro oblast domácích spotřebičů

Nová generace chytrých domácích spotřebičů Samsung se opírá o tři základní pilíře, které nazýváte Smart Eco, Smart Space a Smart Future. Můžete tyto pojmy přiblížit?
Pro domácí spotřebiče platí ještě víc než pro ty spotřební, že odrážejí životní styl. Abychom zachytili všechny trendy a zohlednili je ve vývoji našich produktů, máme v jednotlivých světových regionech vývojová centra.

Tak jsme zachytili tři "mega" trendy. Za prvé: spotřebitelé hledají eco výrobky, úsporné a šetrné k životnímu prostředí. Za druhé požadují víc vnitřního prostoru, to se týká zejména praček a ledniček. A za třetí chtějí takzvané smart produkty. V jejich prodeji, tedy v v oblasti smart phonů a smart TV, jsme na trhu jedničkou. Do budoucna jim chceme nabídnout konektivitu těchto přístrojů s ostatními domácími spotřebiči.

Které chytré spotřebiče lze koupit už dnes?
Pokud jde o pronikání inteligentních technologií do domácností, v současnosti nabízíme lednice s osmi nebo desetipalcovým LED panelem. Disponují také wi-fi připojením na internet, jehož prostřednictvím můžete poslouchat hudbu nebo si stáhnout recepty.

Konference Samsung European Forum se letos konala v pražském Kongresovém

Konference Samsung European Forum se letos konala v pražském Kongresovém centru.

Máme i robotický vysavač, který má v sobě zabudovanou webovou kameru, takže ho můžete kontrolovat a dálkově ovládat přes váš smart phone. Na stejném principu teď vyvíjíme také pračku.

Jak moc je pro vás přítomnost na evropském trhu důležitá?
Evropský trh je pro nás strategický, protože je svým objemem jedním z největších na světě. Dalším důvodem je přítomnost všech špičkových světových výrobců jako je Miele, Liebherr či Bosch.

Pokud chceme být světovou jedničkou v oblasti domácích spotřebičů, stejně jako se nám to již povedlo v oblasti chytrých telefonů a televizorů, musíme nejprve uspět zde, v Evropě. A tak investujeme velké prostředky do výzkumu technologií a vývoje designu a důkladně studujeme životní styl Evropanů.

Chladnička HM12 je první americký typ chladničky, jenž se vyrábí ve výrobním

Chladnička HM12 je první americký typ chladničky, jenž se vyrábí ve výrobním závodě Samsungu v Polsku.

Liší se evropské zvyklosti při užívání domácích spotřebičů nějak diametrálně od těch amerických nebo asijských?
Samozřejmě. Velké rozdíly jsou už v rámci Asie. Jiné zvyklosti panují v Koreji, Číně nebo třeba v Japonsku.

Hlavní rozdíl pramení z velikosti životního prostoru. V Asii musíme pracovat s malými rozměry, opačná situace je pak v Americe. Někde uprostřed je Evropa. Vzhledem k tomu, že lidé tady jsou zvyklí jezdit na velký nákup jednou za týden, je maximalizace vnitřního prostoru ledniček nejdůležitější právě pro ně. V Asii není zvykem hromadit zásoby a funguje tam každodenní systém donášky čerstvé zeleniny až domů.

A jak je to na jednotlivých kontinentech s oblíbeností barev?
V Asii jsou u spotřebičů oblíbené vzorované povrchy, v Evropě zákazníci preferují střídmost, vede bílá barva, a v Americe mají nejraději nerezový povrch.

Říkal jste, že máte vývojová centra v jednotlivých regionech. Kde je najdeme v Evropě?
Výzkumné vývojové centrum se nachází ve Stuttgartu a designová centra v Londýně a Miláně.

Konference Samsung European Forum se letos konala v pražském Kongresovém

Konference Samsung European Forum se letos konala v pražském Kongresovém centru.

Řada značek dnes spolupracuje s renomovanými světovými designéry. S kým spolupracuje Samsung?
Těch jmen je celá řada. Na designu lednice Side by Side (americký typ lednice), jsme spolupracovali s britským designérem Jasperem Morissonem. A další britská designérka a architektka, Zaha Hadid, pro nás vyvíjí vestavěné lednice. Jedna z nich již byla vystavena loni na berlínském veletrhu spotřební elektroniky a domácích spotřebičů IFA. Na vzorování povrchů přístrojů spolupracujeme se studiem Osborne & Little.

Velmi efektní designovou novinkou jsou barevné indukční desky a také přenosná indukce O'table...
Barevné indukční desky prodávají i menší výrobci, ale my nabízíme prémiový design a s vylepšenými technickými parametry. V prodeji jsou od konce loňského roku. Přenosná indukční deska O' table s dotykovým displejem je nejenom funkční, ale také skvěle vypadá. Může ozdobit vaši kuchyň stejně jako kancelář. Získala prestižní designové ocenění Red Dot pro rok 2012. Na český trh ji ale zatím uvádět nebudeme.

Samsung deklaruje, že bude vyvíjet technologie šetrné k životnímu prostředí. Můžete uvést příklad, u kterých spotřebičů se vám toho již podařilo dosáhnout?
U Eco produktů je důraz kladen hlavně na úsporu energie. V segmentu praček se k tomu přidává také účinnost praní. Technologii, která je takto schopná pracovat, jsme nazvali Eco Bubble. Do prádla pouští vzduchové bublinky, a ty pomocí vody a pracího prostředku efektivně rozpouští špínu i při praní ve studené vodě, zastupuje tak běžný program pro praní bavlny při 40 °C. Nejnovější modely tak spotřebují méně energie než modely nejvyšší třídy A+++.

Nejnovější motory a kompresory pro pračky a chladničky vykazují optimální spotřebu energie i životnosti. Zvyšuje se účinnost chlazení a praní a zároveň se snižuje spotřeba až o 40 procent při současném prodloužení životnosti motorů a kompresorů.

Projekt Samsung Green Tomorrow

Projekt Samsung Green Tomorrow

Všechny nové modely konvekčních mikrovlnných trub mají keramický vnitřní povrch. V čem spočívá jeho výhoda?
Jde o keramický smalt, který se vypaluje při vysokých teplotách a tím získává dvě hlavním vlastnosti: vysokou odolnost proti poškrábání a antibakteriální povrch. Vnitřek trouby se tak snadno udržuje v čistotě. Antibakteriální působení bylo testováno a potvrzeno německým výzkumným institutem Hohenstein.

Trouby mají také inteligentní funkci senzorického vaření. Na jaké bázi funguje?
Je to technologie, která je schopná sama zjistit hmotnost a vlhkost dané potraviny a podle toho automaticky nastavit teplotu, optimální režim vaření i jeho délku. Jediným dotykem si můžete na displeji zvolit jeden z osmi automatických programů vaření a trouba se o všechno ostatní postará za vás. Kromě toho jsou konvekční mikrovlnné trouby nově vybaveny keramickým čtvercovým talířem, který je ideální pro pečení větších porcí masa a zeleniny.

V čem chcete předstihnout své největší konkurenty?
Těch oblastí, kde usilujeme o zlepšení, je celá řada. Chladnička je specifická v tom, že na rozdíl od ostatních domácích spotřebičů je to nábytek, který máte celý den na očích, takže je nesmírně důležité, jak vypadá.

Na základě našich výzkumů víme, že zákazníci požadují co největší vnitřní prostor. Na trh proto uvádíme lednici ze Série G se ztenčenými vnitřními stěnami, díky nimž disponuje největším obsahem na trhu (440 litrů) při zachování standardních vnějších rozměrů a izolačních vlastností přístroje. Prémiové chladničky jsou osvětleny LED diodami, což nejenom šetří energii, ale poskytuje také přirozenější světlo a zároveň je to i velmi efektní.

Projekt Samsung Green Tomorrow

Projekt Samsung Green Tomorrow

Na českých trh uvedete také typ lednic multidoor a frenchdoor, v čem se liší od amerického typu lednic?
Systém multidoor nabízí dvoukřídlý vrchní prostor, pod ním jsou umístěné dva prostorné boxy na zeleninu a ovoce a až pak následuje mrazák. French door má také dvoukřídlá dvířka v prostoru lednice, pod ní je ale hned umístěný mrazák. Americký typ je také dvoukřídlý, ale po celé jedné straně má lednici a po té protilehlé mrazák. Je tedy uspořádán vertikálně.

V květnu uvedeme na trh chladničku HM12, která byla vyvinuta na míru evropským spotřebitelům. Je to první americký typ chladničky, jenž se vyrábí ve výrobním závodě Samsungu v Polsku. Představuje tak milník pro výrobu domácích spotřebičů naší značky v tomto regionu.

Projekt Samsung Green Tomorrow

Projekt Samsung Green Tomorrow

Deklarujete, že usilujete o trvale udržitelný rozvoj. Jaké kroky v tomto ohledu podnikáte?
V Koreji provozujeme projektu Samsung Green Tomorrow (Zelený zítřek), supermoderní energetický dům, na jehož výstavbě, vybavování i následném provozu se podílely všechny divize Samsungu.

Tato ekologická stavba se vyznačuje nulovou energetickou bilancí, nulovou produkcí emisí a ekologickým IT. Nulové energetické bilance jsme dosáhli díky optimalizaci nakládání s energií, protože je omezena její spotřeba. Navíc dům je schopný sám si energii vyrábět v množství rovném nebo vyšším než je jí spotřebuje, takže celková energetická bilance je nulová nebo mírně kladná.

Stavba také eliminuje emise CO2 ve všech fázích – od výstavby přes provoz až po demolici, a to pomocí udržitelných materiálů a recyklace odpadů. V neposlední řadě pak využívá ekologické IT technologie, které zvyšují efektivitu udržitelné energie a vytvářejí pohodlný životní prostor uzpůsobený na míru jeho obyvatelům. Na tomto experimentálním projektu testujeme celkem 68 ekologických technologií.

Autoři:Nejčtenější

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Z bývalého zámku Schwarzenbergů budou byty. Památkáři se dohodli

Vizualizace: dvůr získá uvnitř parkovou úpravu, vrátí se do něj i kašna s vodou.

V Praze je spousta vhodných pozemků pro bytovou výstavbu, a to nikoli jen zelených ploch či parkovišť. Ty některé...Oceněná kuchyň, z níž sálá pohoda francouzského venkova

Bílá barva vyšla majitelům jako jednoznačně nejlepší řešení, je nadčasová.

V interiéru nového rodinného domu kousek od Nitry se mladému páru podařilo vytvořit velmi příjemnou atmosféru. Z jejich...

Z uličního „trpaslíka“ vznikl moderní dům, který oživila žlutá barva

Okno ve štítové stěně sousedního objektu muselo být zachováno, proto nebylo...

Dům se špatnou dispozicí i špatným stavem konstrukcí a nedostatkem obytného prostoru či dvojgaráž na zahradě, kam se...

Lubor s Helenou si navrhli bungalov, sedlovou střechu nařídili úředníci

Obě křídla domu se zřetelně odlišují různými materiály a barvou fasády,...

Lubor s Helenou se po prozkoumání cen bytů a starších domů v Praze a okolí rozhodli, že bude nejlepší postavit si...

Další z rubriky

Komu svěřit nejen vánoční úklid: otestovali jsme domácí pomocníky

Zejména muži robotické vysavače mají rádi, jsou pro ně technickou hračkou,...

Je to jako v abecedě: po „U“ následuje „V“. Neboli úklid a pak Vánoce. Na první se těší málokdo, na druhé téměř...

Polovina soutěžících o chladničku nezvládla tři otázky. Zkuste to vy

Díky kamerám si můžete zkontrolovat obsah své chladničky odkudkoli a kdykoli.

Vyhrát velkou kombinovanou chladničku před létem je určitě skvělá zpráva. Bohužel jen polovina soutěžících odpověděla...

Co dokážou pračky: pomáhat, ale také přivést majitele do maléru

Každá rodina má své vlastní potřeby, důležité jsou proto programy, které pračky...

Náročný proces „praní“ soutěžních příspěvků skončil. Do naší soutěže testování praček ve třech kategoriích (alergik,...Najdete na iDNES.cz