Co byste mohli vědět před nákupem

-

„Za vynikající novinku z poslední doby pokládám úpravu přírodního korku olejováním, kdy si každý může korek podle přání upravit barevnými oleji,“ radí Ludmila Kubíčková z firmy LiKOR, „podle barevného řešení interiéru se můžete rozhodnout pro jakoukoliv barvu, od bílé až třeba po černou.“

Plovoucí podlahy lze použít i na podlahové topení, ale podle Ladislava Vytejčka z firmy Pragonor je lepší zahřívací kabely použít poprvé až po pěti týdnech. Ze začátku se také vyplatí podlahové topení čas od času vypínat, aby se podlaha zbavila přebytečné vlhkosti a přitom se nepoškodila.

„Nikdy bych si do místnosti, kde se hodně chodí, nekoupil podlahu jen s pětiletou zárukou,“ tvrdí Pavel Kolář z firmy Banimpex. Podle něj je na trhu výrobků s deseti či patnáctiletou zárukou už dostatečné množství. „I nejprodávanější laminátová podlaha na světě Pergo Original má desetiletou záruku.“

„Když nechcete ani plovoucí, ale ani masivní podlahu, zkuste Sheogu,“ radí Rudolf Rýdl z firmy M.R.M. podlaháři.
Jsou to vlastně dřevěné palubky z masivu, které mají stejný systém pero-drážka jako plovoucí podlahy, ale navíc se ještě přibíjejí na dřevěný podklad. „Se svou tloušťkou 19 milimetrů je Sheoga prakticky nezničitelná,“ tvrdí Rudolf Rýdl.

Petr Beran z firmy Franc varuje před výrazným používáním podlah v obytných místnostech, v jiných klimatických podmínkách. Například dlažba v obývacích pokojích má své opodstatnění v teplých středomořských státech, ale ve střední Evropě působí příliš chladně.

Petr Nečas z firmy Magnum parket má svého favorita v třívrstvých dřevěných parketách: „Jsou příjemné, praktické a můžete je kdykoliv bez problémů renovovat.“

„Levné podlahy z letákových akcí supermarketů berte jen jako hobby materiál,“ varuje Aleš Brychta z firmy ABH Design, „stačí se podívat na záruky, které vám tyto obchody nabízejí. Na podlahu přece nemůžete mít záruku šest měsíců jako u jiného zboží.“

Pokud někdo bydlí v pronajatém bytě a přesto touží po pěkné podlaze, může zkusit plovoucí laminátovou podlahu ALLOC. „Jednotlivé lamely lze totiž skládat jako stavebnici Lego, až se budete stěhovat, prostě si ji vezmete do dalšího bytu,“ radí Ján Bugár z firmy Profi-Floor HT.

„Tam, kde se v domácnosti nezachází s podlahou právě ohleduplně, můžete zkusit korkové linoleum,“ doporučuje Eva Huttrová z firmy Lukor,  „vydrží i občasné potřísnění různými chemikáliemi nebo zředěnými kyselinami.“

Při pokládání korkových dlaždic doporučuje Tomáš Gothard z firmy Banimpex začít ve středu místnosti a pak postupovat do stran. Kdo začne lepit čtverce hned od rohu, může takzvaně chytit křivou zeď a podlaha pak vypadá, jako kdyby její tvůrce zvládl větší množství alkoholu. Stěrku, která vyrovnává nerovnosti, je třeba přebrousit, aby zmizely i nejjemnější kamínky. Jinak po několika týdnech vystoupnou na povrchu korkových dlaždic nepříjemné hrbolky.