Kdo včas neodzimuje bazén, riskuje, že se ve vodě kvůli oteplování objeví řasy.

Kdo včas neodzimuje bazén, riskuje, že se ve vodě kvůli oteplování objeví řasy. | foto: Mountfield

Zelenou vodu v bazénu zničí písková filtrace, poradil on-line odborník

  • 23
Každý rok mi voda v bazénu zezelená a nepomáhají ani chlorové tablety a savo. Mám malý bazén a kartušovou filtraci. Pomůže mi jiná lepší filtrace, nebo používám špatně chemii? ptal se v on-line poradně o bazénech zoufalý čtenář.

"Pokud používáte prověřené výrobky, neměl byste mít s údržbou vody během sezony žádný problém. V případě zelené vody doporučuji použít chlorové šokové přípravky. Písková filtrace má na čištění vody také podstatný vliv. Filtrační schopnost písku je násobně lepší než kartušového filtru. Doporučuji vyměnit kartušovou filtraci za modernější pískovou filtraci," vysvětlil v on-line poradně specialista na bazény Michal Dluhoš.

Všechny odpovědi na otázky k bazénům najdete ZDE.

Přinášíme některé dotazy čtenářů z on-line poradny:

Jak tedy správně postupovat při přípravě bazénu na koupací sezonu?
Ideální je nejdříve vyčistit bazénovou fólii pomocí houbičky a přípravku určenému k čištění bazénových fólií. Za předpokladu, že máte připojenou filtraci, napusťte bazén do předepsané výšky a aplikujte bazénovou chemii (srovnejte pH a vodu zachlorujte). Pokud bazén neodzimujete a nezachlorujete, dojde ke zkažení vody řasami a viry. Po delší době tak může být jediným řešením kompletní výměna vody v bazénu. V případě, že máte bazén s fólií, teoreticky může dojít až k poškození fólie kvůli působení řas.

Jak často se musí měnit písek ve filtraci a jak poznám, že písek je již opotřebovaný?
Písek ve filtraci by se měl měnit každé dva roky. Postupem času, jak přes písek protéká voda, se zrnka zaoblují a snižuje se tak jeho filtrační schopnost. Snížená filtrační schopnost písku může mít za následek například zvýšenou spotřebu bazénové chemie.

Je možné ošetřit vodu v zahradním bazénu tak, aby se v něm mohlo koupat roční dítě?
Speciální bazénová chemie určená dětem se nevyrábí, běžně se používá standardní bazénová chemie. Z jejího použití nemusíte mít strach, pouze doporučuji vodu častěji kontrolovat a dodržovat předepsané dávkování. Případnou alternativou k běžné úpravě vody jsou salinátory nebo UV lampa.

Aktuální letáky a katalogy bazénů

Desítky stran nabídek bazénů a bazénové techniky a chemie na www.oBydleni.cz

Mám laminátový bazén a na dně a stěnách se mi usadil vodní kámen. Zkoušel jsem ho odstranit přípravky typu kamenožrout, ale nezdařilo se. Místy se kousek odloupne, ale jinak drží velmi pevně. Jak ho odstranit?
S přípravkem kamenožrout nemám praktické zkušenosti, doporučuji použít speciální bazénový přípravek na odstranění vodního kamene a zároveň doporučuji použít přípravek na úpravu tvrdosti vody v bazénu.

Před týdnem jsem odzimoval bazén s pískovou filtrací. Srovnal pH a použil chloršok. I po aplikaci Flukolu-vločkovače a třídenní filtraci a vysávání je voda stále matná, není jasně čistá...
Pokud máte všechny hodnoty v normě (pH, chlor), doporučil bych použít vločkovač nové generace pracující na jiné bázi, který vodu kromě vločkování projasní a matné vodě dodá jiskru.