Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Voda v bazénu je vždy spojená s chlórem, ale lze ji čistit i na dálku

  1:00
Špinavé auto může klidně jezdit, bazén se špinavou vodou je však k nepotřebě. Způsobů, jak udržet vodu v bazénu čistou, je sice celá řada, ale každý má své výhody i nevýhody.
Čistá voda v bazénu je nezbytný předpoklad pro jeho příjemné využívání.

Čistá voda v bazénu je nezbytný předpoklad pro jeho příjemné využívání. | foto: Albixon

Jaro u bazénu začíná odstraněním hrubých nečistot. Ten, kdo vodu odpouští pod úroveň výpusti, si letos s čištěním musel pospíšit, protože řasy, bakterie a mikroorganismy se dobře množí už při teplotách nad 10 °C.

Usazeniny na stěnách je třeba odstranit ručně kartáčem, dno lze vyčistit s pomocí bazénového vysavače, aby se nečistoty nerozvířily. Pak už se sestaví technologie a namontují se zpět čerpadla. Nakonec se dopustí voda. Po zaplavení technologie je nutné se přesvědčit o tom, zda všechny spoje opravdu těsní.

Poté už stačí použít bazénovou „chemii“, jejíž výběr záleží na každém majiteli. Trend je jasný: lidé chtějí mít s péčí o bazénovou vodu co nejméně práce, stále větší zájem je tak o „řízení na dálku“ pomocí wi-fi modulů.

Čištění bazénu

Automatické robotické vysavače mají vlastní řídicí jednotku, která si zmapuje a změří bazén a zvolí čisticí cyklus na míru čištěného bazénu.

U technologií spojených s udržením čistoty v bazénu se nabízejí dvě základní možnosti:

1. Základní řešení představuje skimmerový systém. Sbírá nečistoty z hladiny, než klesnou na dno, a tak předchází množení mikrobů a řas. Skimmerový systém se uchycuje přímo na konstrukci bazénu, díky tomu je technicky i finančně méně náročný.

2. Druhou množností je bazén s přelivovou technologií. Voda z něj přetéká do žlábku po obvodu bazénu a shromažďuje se do akumulační nádoby. Následně se nasává pomocí čerpadla do účinné filtrační jednotky. Dokonale vyčištěná voda se pak vrací zpět tryskami, které jsou umístěné do stěn bazénu.

Přeliv zabraňuje vytváření mastných pruhů na stěně bazénu od opalovacích krémů, ale také tvorbě vln, které mohou být nebezpečné pro děti. Nečistoty jsou ihned odváděny do přelivového žlábku po celé délce bazénu a efektivní recirkulace vody zaručuje její čistotu.

Je třeba zvolit také filtrační systém. Na prvním místě je písková filtrace s odpovídajícím výkonem. Mívá zpravidla oddělené čerpadlo a filtrační nádobu, v níž je uložený filtrační písek. Ten se doporučuje měnit po dvou až čtyřech letech v závislosti na jeho znečištění. Ostré hrany pískových zrnek se totiž časem obrušují, a tak se snižuje jeho filtrační schopnost.

Pro menší nadzemní bazény se používá kartušová filtrace. Má vestavěné čerpadlo a jako filtrační médium slouží textilní kartuš. Ta vydrží jednu až dvě sezóny.

Pak přichází chemie. Nejběžnější způsob představují chlórové tablety, ty však zároveň (i s rostoucím počtem alergiků v populaci) také nejčastěji vadí, hlavně dětem. V Německu a Švýcarsku je už dokonce jejich použití omezené kvůli ochraně přírody.

Proto se používají i další způsoby, které omezují negativní působení chlóru, například dezinfekce elektrolýzou chloridu sodného pomocí takzvaných solných jednotek, dále ionizace či ozonizace. Mezi fyzikálními metodami je nejúčinnější dezinfekce UV lampou, ta je však vhodná pouze pro menší rodinné bazény.

Možnosti čištění aneb bez chlóru to nejde

Chlórové tablety sice likvidují bakterie a mikroorganismy, ale jejich použití doprovází typický štiplavý bazénový zápach. Chlór však nabízí dezinfekční i oxidační účinek s reziduálním charakterem (zabraňuje množení), to je jeho unikátní vlastnost.

Bazén lze vyčistit i pomocí chlórového šoku, tedy velmi silné koncentrace chlóru. Při tomto čištění se nesmí bazén používat do doby, než množství chlóru nevyprchá na bezpečnou úroveň podle dané chemie.

Další variantu představuje ozonizace, kdy generátor ozonu vyvíjí ozon z kyslíku přítomného ze vzduchu. Působí však pouze lokálně a nezůstává ve vodě, je třeba použít další oxidační činidla, nejčastěji opět chlór. Není příliš vhodná pro rodinné bazény.

Pro ty je naopak vhodná ionizace, kdy se uvolňují ionty mědi a stříbra do vody. Je však nutné opět použít oxidační činidlo...

Také UV lampy představují variantu vyžadující ještě další způsob dezinfekce. Ta totiž probíhá pouze v místě průchodu vody lampou a nezajišťuje zbytkovou dezinfekci bazénové vody. Proces dezinfekce UV zářením probíhá účinkem krátkovlnného zařízení.

V posledních letech se stále častěji využívá elektrolýza, kdy se rozkládá chlorid sodný (kuchyňská sůl) elektrickým proudem. Do bazénové vody se rozpustí 0,4 – 0,5 % koncentrace soli, což odpovídá přibližně slanosti našich slz nebo fyziologického roztoku. Obsah soli v mořské vodě je kolem 3,5 procent.

„Při elektrolýze soli vzniká tedy stejný volný chlór, jaký se objevuje při použití chlórových přípravků. Jenže zároveň dochází k likvidaci všech sloučenin vázaného chlóru zodpovědného za zápach a dráždění, nedochází ani ke vzniku žádných škodlivých látek. Může se používat i mořská sůl, která má příznivý účinek na pokožku,“ říká Luděk Vyskočil, specialista na bazény.

Některé solničky používané při elektrolýze, například Hidrolife, lze doplnit o wi-fi modul umožňující vzdálené ovládání všech funkcí a připojených komponentů na dálku přes webovou aplikaci. Integrovaná sonda navíc sleduje míru znečištění bazénu a automaticky dávkuje oxidační činidlo.

Děti si berou do bazénu i „živé“ hračky, přelivový bazén odvádí případné nečistoty hned do přelivového žlábku a efektivní recirkulace vody zaručuje její čistotu.

Soutěž Bazénové potěšení

Máte už bazén, ale chtěli byste si dopřát ještě větší komfort při jeho používání? Portál Bydleni.iDNES.cz ve spolupráci se společností Albixon připravil soutěž o bazénové doplňky. Stačí, když budete pečlivě sledovat články věnované této tematice na webu Bydlení iDNES.cz.

Bližší informace o soutěži zde.

Celkem ve čtyřech článcích se dozvíte řadu důležitých informací o bazénech a nových technologiích, které usnadňují pořízení i používání a péči o bazény, včetně ovládání pomocí wi-fi.

Dne 25. dubna 2017 najdete u posledního dílu tři otázky, na které musíte správně odpovědět do 30. dubna do 12:00. Pokud odpovíte správně na všechny tři otázky, budete zařazeni do slosování a můžete vyhrát některou ze tří atraktivních cen.

Hlavní výhrou v soutěži je automatická solnička Hidrolife s funkcí hlídání pH v hodnotě 42 350 Kč, druhou cenou automatický bazénový vysavač Dolphin E20 za 27 100 Kč. Třetí cenou je solární sprcha Big Happy v hodnotě 7 248 Kč.

1. cena - automatická solnička Hidrolife s funkcí hlídání pH

2. cena - bazénový vysavač Dolphin E20

3. cena - solární sprcha Big Happy

Autor:
  • Nejčtenější

Parkoviště na sídlišti obsadily karavany, dodávky a teď tu zakotvila loď

19. dubna 2024

Premium Po zavedení placených zón u nás ve městě se majitelé aut rozhodli, že budou využívat naše sídlištní...

Dům si rodina postavila na místě dvou úzkých zahrádek. Byl to skvělý nápad

25. dubna 2024

Na konci městečka pár kilometrů jižně od Brna vyrostl na místě dvou úzkých zahrádek nenápadný dům....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zpěvák Osička proměnil dům na Slovácku ve vyhledávanou hospodu s ubytováním

24. dubna 2024

V samém srdci jihomoravského Lanžhotu patří jedno ze stavení do rodiny zpěváka Břetislava Osičky....

V zážitkovém domě se můžete kochat uměním, a dokonce si do něj sednout

22. dubna 2024

Netradiční rodinný dům na vás dýchne svou osobitostí. Vládne zde bračský vápenec, kámen, který...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Montovaná chata se převlékla zvenčí i uvnitř do skandinávského stylu

21. dubna 2024

Malou montovanou chatu sice majitelé před pár lety vylepšili o malou verandu, vše ostatní je však v...

Dům s interiéry, kde jsou bylinky na prvním místě, zve k odpočinku

26. dubna 2024

V krušnohorských Abertamech vznikl apartmánový dům, který nese poetický název Dům sedmnácti bylin....

V pražské Bubenči se žije čím dál lépe, říká zakladatelka festivalu Open House

26. dubna 2024

Proměnu pražské čtvrti diplomatů a starousedlíků z počátku 20. století sleduje Andrea Šenkyříková...

Koupelny v Miláně překvapily. Třeba baterií fungující i jako kávovar

25. dubna 2024

Od 16. do 21. dubna design zaplavil italské Miláno na výstavišti, v centru města i na jeho...

Dům si rodina postavila na místě dvou úzkých zahrádek. Byl to skvělý nápad

25. dubna 2024

Na konci městečka pár kilometrů jižně od Brna vyrostl na místě dvou úzkých zahrádek nenápadný dům....

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...