Portrét císařovny Sisi (Alžběta Bavorská) v přijímací místnosti císařského...

Portrét císařovny Sisi (Alžběta Bavorská) v přijímací místnosti císařského apartmánu královského paláce | foto: Museo Correr

Podívejte se do komnat císařovny Sisi. Po sto letech se opět otvírají

  • 1
Benátský královský palác na náměstí svatého Marka v Benátkách byl postaven na příkaz francouzského císaře Napoleona. Proslavil se také tím, že v něm bydlela císařovna Sisi. Palác téměř po sto letech zapomnění otevřel své brány veřejnosti.

Jak vysvětlit tak dlouhou odmlku? "Ve všeobecném povědomí Benátčanů zůstává Napoleon především mužem, který skoncoval se slavnou Benátskou republikou trvající od roku 697 do roku 1797," vysvětluje Andrea Bellieni, ředitel muzea Correr, pod nějž spadají císařské a královské komnaty paláce.

Pokud jde o císařovnu Sisi, zůstává především symbolem rakouské nadvlády, období dějin, které Benátčané dlouho raději přecházeli mlčením.

Královský palác v Benátkách

A to do té doby, dokud Francouzský výbor pro záchranu Benátek, jemuž předsedá Jérôme Zieseniss, nenařídil financovat restaurování honosných komnat, jež byly po desetiletích nezájmu v žalostném stavu.

Díky rozpočtu ve výši 2,5 milionu eur
(62,5 milionu korun), pocházejícímu především od soukromých mecenášů, mohly být zrekonstruovány přijímací pokoje a komnata císařovny tak, jak je mohli v roce 1856 spatřit sama Sisi, jíž bylo tehdy 19 let, a František Josef I. pouhé dva roky po svatbě.

Nábytek pokoje respektuje tehdejší módu, zvláště tehdy ve Vídni oblíbený novobarokní sloh. Platí to zvláště pro rozkošný budoár císařovny, malý klenot vyzdobený ženskými alegoriemi a girlandami ledňáčků a konvalinek.

I když zde Napoleon, který se nechal v roce 1805 prohlásit italským králem, nikdy nepobýval, byl to právě on, kdo v roce 1807 rozhodl při svém příchodu do Benátek o výstavbě paláce v srdci dóžecího města, naproti slavnému chrámu svatého Marka.

Stavba byla hotova za šest let. Je to dnes jediný královský novoklasicistní palác v Itálii, dílo Giuseppa Borsata, žáka francouzských umělců Perciera a Fontaina, otců empírového slohu. Schodiště a vestibul, taneční sál, trůnní sál a komnaty nabízejí návštěvníkům úchvatnou podívanou.

Taneční sál neboli Míčovna v královském paláci v Benátkách

"Přišli jsme sem docela náhodou a jsme příjemně překvapeni, mysleli jsme, že tu najdeme jen muzeum s obrázky. Taneční sál je překrásný," říkají nadšeně Marc a Marie z francouzského města Nimes, kteří přijeli strávit víkend do Benátek. Napoleonův odkaz Benátské republice tedy znovu zazářil v celé své nádheře.

"Napoleon nepochybně poslal do Louvru mnoho děl spojených s historií Benátek, počínaje koňskými sochami z náměstí svatého Marka, ale také díky němu bylo mnoho děl zachráněno," zdůrazňuje Andrea Bellieni.

Palác připomíná Napoleona a jeho nevlastního syna, italského místokrále Evžena de Beauharnais, jehož matkou byla Napoleonova choť, císařovna Josefina, ale také nese stopy legendární císařovny Sisi.

"Byla to mimořádná žena, nejen krásná, ale také velmi citlivá. Právě zde se jí podařilo přesvědčit manžela, aby propustil politické vězně," konstatuje Jérôme Zieseniss.

Oválný stůl v jídelně

Ložnice císařovny v královském paláci

K dalším slavným hostům paláce patří i kontroverzní osobnosti, jako byl Adolf Hitler nebo Benito Mussolini, ale také poslední italský král Umberto II., který zde krátce pobýval před odchodem do portugalského exilu.

Nyní je zpřístupněno devět pokojů či sálů. Jérôme Zieseniss se chce dále pustit do císařského apartmánu, čtyř pokojů, jejichž restaurování bude stát 800 tisíc eur (20 milionů korun).

Na financování se bude podílet nejmenovaný ruský oligarcha a jedna luxusní značka. Jérôme Zieseniss doufá, že už na jaře bude moci zpřístupnit dva nebo dokonce tři pokoje. "Je to výzva, protože je zapotřebí znovu udělat okna i dveře, zkrátka všechno," dodává džentlmen zamilovaný do Benátek, jehož zřejmě nic neodradí.

,