Čím si doma zatopit? Máme řešení!

Vytápění a příprava teplé vody patří k položkám, které nejvíce zatěžují rodinný rozpočet. Kdo nežije na sídlištích a jeho byt není napojen na centrální vytápění, může si pro topení vybrat: dřevo, uhlí, koks, zemní plyn, elektřinu, propan - nebo jejich kombinaci. V současnosti je nejlacinějším (nikoliv však nejpohodlnějším a nejekologičtějším) zdrojem topení uhlí.
Co však z hlediska budoucnosti, kdy se bude razantněji prosazovat jak touha po komfortu vytápění, tak zejména ekologie? Velkým konkurentem je rychle postupující plynofikace. Pro ty, kteří se chystají rekonstruovat či budovat nový byt, vyvstává otázka: Pořídit si některý z nových moderních kotlů na pevná paliva s vyšší účinností spalování, snazší obsluhou a automatickou regulací, nebo raději přejít na zemní plyn?

Plyn jednoznačně vede
Stanovisko odborníků je jednoznačné. Kdo má možnost volit mezi pevnými palivy a plynem - pak jednoznačně plyn.

Je sice pravda, že jeho cena se v posledních letech zvýšila, ale ani výdaje za uhlí nezůstaly stát. Zatímco ještě v roce 1995 bylo možno si metrák uhlí (nejpoužívanější ořech I.) koupit cca za 85 korun, v roce 1997 už se cena přehoupla přes stovku a letos prodejci požadují 140 až 150 korun i více. Jen za období osmi let tak uhlí zdražilo víc než o polovinu!

A příští topnou sezonu tento trend (v návaznosti na zdražující se přepravu, náklady na těžbu apod.) bude pokračovat. "Ceny paliv pro domácnosti neovlivníme," tvrdí odborníci. O to víc proto záleží na tom, který druh vytápění lze provozovat nejhospodárněji. Pro zemní plyn hovoří výrazný technický pokrok, umožňující právě dosahování výrazných úspor.

Vše o vytápěná vašeho domova najdete ve speciálu VYTÁPĚNÍ

Prim hraje technika
Beze stopy už pominul stav, kdy na trhu bylo pár typů kotlů jedné značky a možnosti výběru stály v ústraní. Dnešní moderní plynové kotle obvykle řídí mikročip, který dokáže dokonale regulovat přívod plynu a vzduchu do spalovací komory, a tak snížit spotřebu plynu. Elektronicky řízené kotle také již nepotřebují onen donedávna charakteristický věčný plamének, od něhož se v případě potřeby zapaloval hlavní hořák.

Hitem jsou kondenzační kotle
Největším hitem v současnosti jsou však takzvané kondenzační kotle. Podstata jejich mimořádnosti spočívá v tom, že unikající vodní páry kondenzují a vrátí je zpět do systému. Tím se účinnost kotle podstatně zvyšuje a dosahuje až 107 %. Možnosti ve zvyšování účinnosti klasických teplovodních kotlů jsou totiž prakticky vyčerpány, a to bez ohledu na to, zda jde o kotle na pevná paliva, plynová či elektrická zařízení.

Žádný výrobce neumí zvýšit účinnost běžného kotle tak, aby část drahocenného tepla bez užitku neunikala komínem v podobě vodních par a spalin. Tento zdánlivě nemožný problém byl rozřešen až v posledních letech právě nástupem moderního kondenzačního kotle. Využití zbytkového tepla se může zdát nepodstatnou maličkostí, pohled na čísla nás však přesvědčí o opaku.

Podle techniků firmy Dakon při spálení například jednoho kubíku zemního plynu vzniká zhruba 1,6 kilogramu vodní páry. Z té lze získat tepelnou energii, která postačí k zahřátí 10 litrů vody z 5 °C až na 100 °C.

Dražší, ale účinnější
Ceny kondenzačních kotlů jsou pochopitelně oproti klasickým produktům vyšší, úspory však tyto výdaje bohatě vyváží. Při nynějších cenách je tato investice návratná již za tři až pět let. Instalace kondenzačního kotle totiž může roční náklady na vytápění snížit o 30 až 40 procent. Příklad: jestliže v rodinném domku činí roční výdaje na vytápění zemním plynem zhruba 20 tisíc korun, s kondenzačním kotlem to bude až o osm tisíc korun méně.

Budoucnost otvírá nové možnosti
Moderně konstruované plynové jednotky otevřely cestu i k významným úsporám při ohřevu teplé vody. Výrobce plynových kotlů Therm například na posledním Mezinárodním veletrhu vytápění Aqua Therm představil kotle řady CX, do nichž byl zabudován průtokový senzor, který ihned informuje elektronickou jednotku o momentálních potřebách vody.

Díky němu reaguje kotel okamžitě (řádově v milisekundách). Šetří tak nejen plyn, ale hlavně vodu, která u standardního řešení protéká dlouhou dobu bez ohřevu. Podobných technických novinek je možno uvést celou řadu, například i radiátory nové generace pracující s malým obsahem vody, a tedy i nízkou potřebou energie pro ohřev. Mezi ty nejvýznamnější přesto patří regulační a měřicí technika, jejíž pomocí lze spotřebu paliva snížit až o třetinu.

Zde z bohaté škály novinek stojí za povšimnutí například prostorový regulátor Logamatic RC (součást kotle Logamax plus). Pracuje na jednoduchý pokyn - na stisknutí knoflíku v obytné místnosti. Umožňuje nastavit teplotu jednotlivých místností podle přání a všechny funkce kontrolovat na digitálním přístroji. Stejně tak jednoduché je programování nočního provozu se sníženou teplotou nebo i po dobu několikadenní nepřítomnosti.

V zimě se zase regulátor zapojením protimrazové funkce postará o bezpečný chod. I kdybychom uváděli další příklady o možnostech technického pokroku nabízeného pro úspory energií v domácnosti, dojdeme ke stejnému poznatku: není vždy tak důležitá cena používaného paliva jako úroveň jeho využití. Je to směr, na který jsme v minulosti nebyli zvyklí. Neobejde se bez nemalých investic. Investic, které se dobře zúročí.

Účinnost kotle nad sto procent
V minulosti se pro výpočet účinnosti kotle jako maximálně možná využitelná energie v palivu stanovila "výhřevnost" paliva. Existuje ještě další veličina charakterizující energii v palivu, která se nazývá "spalné teplo". Ta v sobě zahrnuje i energii vodní páry obsažené ve spalinách (u zemního plynu je to +11 %), kterou lze získat
kondenzací.

Spalné teplo = výhřevnost + kondenzační teplo. Jestliže kondenzační zařízení umí navíc získat energii vodní páry (kondenzační teplo), dostáváme se, při běžně používaném výpočtu, s účinností nad hranici výhřevnosti plynu - tzn. nad hranici 100 %.

Zdroj: Thermona


Jak lze ročně uspořit na topení?

Snížením provozních nákladů

zateplení venkovního zdiva až 50 %
utěsnění oken a dveří až 30 %
vhodný výběr kotle až 40 %
optimální regulace až 30 %
snížení vytápěcí teploty z 24 na 20 °C až 20 %

Krbová sestava