Chytrý dům: bydlení na pár tlačítek

  • 24
Snadno si na to zvyknete. Na komfort, který ještě nedávno patřil spíše do sci-fi příběhů, ale dneska v něm lidé žijí. Jak se bydlí v takzvaném „inteligentním“ domě? Je ráno a místo zvonění budíku vás probouzejí krásné melodie. Závěsy a žaluzie se pomalu a neslyšně roztahují a propouštějí jen takovou dávku slunečního svitu, která je vám příjemná.

Klimatizace pracovala skoro celou noc a i ráno je připravena místnosti ještě před vstáváním podle potřeby ochladit, nebo naopak ohřát. Pohled na displej u postele napovídá, jaké je venku počasí.

Při snídani si můžete obhlédnout okolí domu na obrazovce kamerového systému, zkontrolovat podle údajů čidel klima ve skleníku, případně nechat spustit zavlažovací systém v těch částech zahrady, kde je to zapotřebí.

Až budete odcházet do práce, dům podle magnetických karet přístupového systému pozná, že odešel poslední obyvatel, a nastaví se do bezpečnostního režimu, který jej ohlídá před nezvanými hosty.

Pokud se během dne něco mimořádného přihodí, elektronický systém okamžitě pošle na mobilní telefon varovnou textovou zprávu, případně upozorní policii.

Když při cestě z práce dostanete chuť třeba na saunu, jednoduše spustíte vytápění mobilním telefonem. Přijíždíte k domu a vrata garáže se sama otevírají...

Že je to hudba daleké budoucnosti? Ani náhodou. Takový inteligentní dům se nachází jen pár kilometrů za hranicemi Prahy a bydlí v něm čtyřčlenná rodina podnikatele Milana Nováčka.

Vše jedním tlačítkem
Nenápadně vyhlížející dům je zcela zastíněný honosnými vilami v sousedství. Jen venkovní stěny kombinované s pískovcovým obkladem, rozložitý vjezd do garáže a atypicky řešený vchod dávají tušit, že je něčím mimořádný.

„Když přijdu domů, otevřu magnetickou kartou bezpečnostní dveře,“ popisuje majitel domu. „Na dotykovém displeji v zádveří, který se příchodem probudil z útlumu a nabízí mi různé funkce, můžu číst, že dům je právě nastaven na denní režim.“

Dotykem prstu je možné otevřít vnitřní vchod do garáže, vytáhnout žaluzie v celém domě, případně zkontrolovat, jak funguje klimatizace a vytápění.

„Obvykle po příchodu přepnu zabezpečení domu do jiného režimu, zapnu osvětlení vstupní chodby a pustím si hudbu z reproduktorů zabudovaných ve stropě,“ popisuje Milan Nováček.

Stejné dotykové displeje jsou rozmístěny po různých částech domu, jsou vzájemně propojeny a umožňují dávat ty samé povely odkudkoli. „Když zapomenete například zhasnout světlo v patře, nemusíte se vracet. Stačí zmáčknout tlačítko na displeji u vchodových dveří,“ říká Daniel Hončík z firmy Smart House - Chytrý dům.

Neviditelná technika
Krátké schodiště přivádí návštěvníka domu do rozlehlé místnosti -obývacího pokoje. Pravá část je vyhrazena kuchyni vybavené moderními spotřebiči, k ní přiléhá velký jídelní stůl.

Celá čelní stěna pokoje slouží zábavě, je tu domácí kino včetně videoprojektoru a vysouvacího plátna, video a DVD přehrávač, televizor s velkoplošnou plazmovou obrazovkou, po stranách vysoké věže reproduktorů.

To vše a ještě světlo a žaluzie se nastavuje jediným dálkovým ovladačem. Levá strana obývacího pokoje je poznamenána profesním zaměřením pána domu - počítač s příslušenstvím, pracovní stůl, příruční knihovna a specialita, která však s „inteligencí“ domu tolik nesouvisí - volně stojící hydromasážní vana, prý k přemýšlení a relaxaci.

Návštěvník inteligentního domu se však musí zarazit nad tím, že všechna technika, která tu vládne, vlastně není nikde vidět. Je nenápadně ukryta ve stěnách, čidlech a ovladačích jednotného designu.

Není to všechno přece jen moc? Je všechna ta technika k životu opravdu nutná? „Vždycky mě lákalo mít moderní bydlení. A protože žijeme v jedenadvacátém století, vybavení bytu se mění s rozvojem techniky,“ vysvětluje Milan Nováček.

„Většina věcí je řízena elektronicky, a tak je nutné pamatovat si stále větší množství ovládacích prvků. Takže se nabízí pořídit si jeden systém, který všechna zařízení dovede spojit a nabídne jednotné ovládání.“

Daniel Hončík k tomu dodává, že přání mít dům s vlastním mozkem, který si sám zjistí a rozhodne, kdy přitopit, kdy vyvětrat, koho pustit dovnitř a koho nikoliv, kdy vyhlásit alarm a přivolat policii, si může splnit každý. „Stačí jakýkoli typ domu vybavit slaboproudou elektroinstalací, která se buduje souběžně s tou obvyklou, a na síť se pak připojují čidla a ovládací prvky.“

Myslet na automatizaci domu s předstihem se podle odborníků vyplatí. Když ji máte budovat dodatečně, vždy se to prodraží. „Lidé často investují do domu několik milionů, ale je jim líto vynaložit padesát až osmdesát tisíc do malé domácí sítě,“ říká Filip Tetur ze společnosti SmartHouse - Chytrý dům. Celý elektronický systém i s ovládáním pak stojí statisíce korun.

Inteligence šetří energii
Inteligentní dům bydlení nejen usnadňuje, ale také snižuje náklady, zejména na teplo. Tím, že se automaticky reguluje teplota, zabraňuje přetápění místností či vytápění nepoužívaných prostor. „Když jsou někde otevřená okna, dojde k zavření ventilů topných těles,“ dodává Milan Nováček.

Obdobně jako vytápění se reguluje i klimatizace. K dalším úsporám přispívají automaticky řízené žaluzie, které se elektronicky natáčejí podle slunečního svitu, čímž ovlivňují teplotu v místnosti, v létě zase zastiňováním snižují náklady na provoz klimatizace. „Osvětlení se řídí denní dobou a životním rytmem rodiny, čímž se také hodně ušetří,“ doplňuje Nováček.

Zapomenete-li zhasnout světlo v patře, zmáčknete jen tlačítko na displeji u vchodu.

Dům s vlastním mozkem se sám rozhodne, kdy přitopit či vyvětrat, koho pustit dovnitř nebo kdy přivolat policii.

Displej nad linkou můžete využít i ke svolání rodiny k jídlu a nemusíte obíhat celý dům.

Displej nad linkou můžete využít i ke svolání rodiny k jídlu a nemusíte obíhat celý dům.

Displej ve zdi nad postelí umožňuje ovládat celý dům, aniž byste museli vstávat.

Domácí kino, video, televizor a dokonce i světlo a žaluzie se nastavují jediným dálkovým ovladačem.