Praktická skříňka se zničenými původními dvířky: stačilo vzít dláto do ruky,...

Praktická skříňka se zničenými původními dvířky: stačilo vzít dláto do ruky, udělat nová dvířka a skříňka může perfektně sloužit dál. Na nová dvířka posloužily zbytky palubek z dřevěné podlahy. Ani odpad po dlabání nepřišel vniveč. Je z něj vyrobena mísa, která stojí na skříňce. Po opracování dlátem vzniká v surovém dřevu zajímavý reliéf, který tvoří základní efekt na dvířkách. | foto: Archiv soutěže Recy věci

Šikovný kutil může zahájit kariéru designéra i ve sběrném dvoře

  • 0
V televizi se počet „receptářů“ pro domácí kutily a zahrádkáře může srovnat s počtem kuchařských show, a to už je co říci. Možná i proto soutěž pro šikovné ruce Recy věci vstoupila už do pátého ročníku.

Soutěž však nehledá jen nejlepší proměněné věci, snaží se zájemce posunout výrazně dál. Odborná porota složená z profesionálních designérů totiž nevybere vítěze podle fotografií výrobků, které účastníci soutěže zašlou (do letošního 5. ročníku se lze hlásit už od 1. dubna 2017), ale z přihlášených vybere 40 nejlepších, kteří se pak zúčastní dvoudenních letních workshopů v Praze a v Brně.

Stůl s deskou, kterou můžete měnit podle nálady či příležitosti.

Během nich se zájemci podívají s profesionálními designéry jak „za materiálem“ do sběrných dvorů, tak i do hodinových dílen.

Návrháři jim také poradí a pomohou při vyhledávání vhodných objektů. Pak už však bude záležet především na jejich představivosti a šikovnosti. K dispozici budou mít vybavení v profesionálních dílnách i rady designérů.

Hotové výsledky práce amatérských tvůrců na workshopu zdokumentují profesionální fotografové, snímky se pak umístí na web www.balakrylrecyveci.cz , kde pro ně od 15. října 2017 může hlasovat veřejnost. Vítězný výrobek, který získá nejvíce hlasů (hlasování proběhne on-line), přinese svému tvůrci částku 20 000 korun a také účast na pražském festivalu designSupermarket.

Výrobky z workshopů budou totiž vystaveny v prosinci 2017 právě na něm a zároveň nabídnuty k prodeji. Výtěžek z něj získá vzdělávací centrum Tereza, které učí desetitisíce dětí a studentů chránit životní prostředí.

Do projektu Balakryl Recy věci se může zapojit každý, kdo vloží fotografii svého výtvoru na stránky soutěže a připíše pár vět o důvodech, proč se do projektu zapojil. Zatímco v předchozích ročnících bylo podmínkou pro účast v soutěži použití barev Balacryl při proměně starých věcí, letos stačí tvořit v duchu projektu Recy věci.

Porotci z odborné poroty - Michala Vrátníková a Petr Mikošek, Antonín Wenzel a Marian Lacek ze studia Boadesign - patří k tuzemské špičce, vždyť například Michala Vrátníková a Petr Mikošek se letos opět zařadili mezi nominované v soutěži Czech Grand Design 2016.

Loňského ročníku soutěže Recy věci se zúčastnilo 120 jednotlivců a 81 skupin, což je o 22 více než v předchozím, celkem soutěžící v loňském roce získali téměř 201 tisíc hlasů, což je trojnásobek v porovnání s třetím ročníkem.I to svědčí o tom, jaký zájem mají lidé o podobné akce.