Chytré instalace vám ušetří až 30 procent energií i starosti s domem

  • 17
V chytrém bytě stiskem jediného tlačítka na dotykové obrazovce rozsvítíte či zhasnete všechna světla, stáhnete žaluzie nebo si pustíte oblíbený pořad v televizi.

Můžete také ušetřit až třicet procent za energie, stačí nechat fungování domácnosti na chytrých instalacích. I tak může vypadat bydlení v 21. století. Průvodce "inteligentním bydlením" bude vycházet  každý den v MF DNES, a to od 19. září až do 1. října. Dozvíte se, jak chytré instalace fungují, jak vám mohou zjednodušit život i kolik peněz díky nim můžete ušetřit.

Chytré bydlení v MF DNES

Pondělí 19. 9. – Návštěva v chytrém bytě
úterý 20. 9. – Inteligentní dům pod lupou
středa 21. 9. – Technika šetří peníze
čtvrtek 22. 9. – Když se dům sám pohlídá
pátek 23. 9. – Pohodlí a zábava dotykem prstu
sobota 24. 9. – Dotykové obrazovky mění bydlení
pondělí 26. 9. – Dům se stará o děti a seniory
úterý 27. 9. – 10 kroků k inteligentnímu domu
čtvrtek 29. 9. – Chytré ovládání v nových bytech
pátek 30. 9. – Design nových technologií pro domácnost
sobota 1. 10. – Jak vypadá bydlení budoucnosti

Inteligentní domácnost v praxi

S chytrým bydlením se Jan Průcha seznámil kdysi ve Spojených státech. A nadchlo ho natolik, že s ním začal podnikat v Česku. A protože se nebojí experimentů a má rád pohodlí, zároveň si inteligentními instalacemi vybavil svůj vlastní dům. "Správný obchodník by měl používat výrobky, které prodává. Proto i já mám chytrý dům," říká majitel firmy Insight Home.

Jaké máte osobní zkušenosti  s bydlením v inteligentním domě a co se vám na něm nejvíc líbí?
Nejvíce oceňuji pohodlné ovládání audiovizuální techniky a osvětlení. To jsou funkce, které člověk používá nejčastěji. Pak samozřejmě úspory energií, které díky chytrým instalacím dosahují až třiceti procent.

Velmi praktická je také dálková správa domu. Když ke mně přijde například zahradník, jen mi přes mobilní telefon pošle SMS zprávu a já mu z kanceláře otevřu bránu, vypnu zabezpečovací systém a odemknu mu dveře do zahradního domku.

Byt vybavený inteligentními instalacemi slouží Janu Průchovi jako kancelář.

Vybírají si lidé chytré instalace spíš do bytů, nebo do rodinných domů?
Zatím je chtějí hlavně do novostaveb, zájem je především o rodinné domy. Ročně děláme okolo třiceti rodinných domů, ale jen asi pět hotových bytů. Každý si totiž myslí, že se kvůli zavedení chytrých sítí musí sekat do zdí.

Lidé nevědí, že mnoho funkcí se dá použít v už hotových bytech nebo domech, a to zcela bez stavebních zásahů. Téměř vše umíme ovládat také bezdrátově včetně osvětlení nebo vytápění.

Jakým typům lidí či domácností byste chytrý systém doporučil?
Samozřejmě platí, že inteligentní systémy se využijí především ve větších nemovitostech. V malém bytě je všechno v dosahu pár kroků. Když máte dům s více podlažími nebo hodně velký byt, oceníte například, že při vašem odchodu
z domova přístroje samy utlumí své funkce.

Aktivuje se zabezpečovací systém, zhasnou se všechna světla, vypnou se spotřebiče, zavře se přívod plynu, stáhnou se žaluzie nebo rolety a ztlumí se topení. Máte vždy jistotu, že domov je v bezpečí.

Ovládání je intuitivní.
Ovládání zvládne i ten, jehož koníčkem není technika..

Ovládání je intuitivní.

Více informací najdete na:

Kdo je vaším typickým zákazníkem?
Rodina, která již má zkušenost s bydlením v běžném domě či bytě a chce si ve svém novém domově užít více pohodlí, bezpečí a přitom uspořit za energie.

Určitě však neplatí, že inteligentní bydlení je jen pro technické nadšence. Právě naopak. Ovládání je naprosto intuitivní, my k našemu systému nedáváme ani manuál, vše je samovysvětlující. Pokud umíte ovládat chytrý telefon, můžete ovládat celý dům.

Staňte se fanoušky Chytrého bydlení DNES na Facebooku!

,