Kuchyňská linka po proměně je ve tvaru L

Kuchyňská linka po proměně je ve tvaru L | foto: Prima

Chtěly jen postel a troubu. Dostaly kuchyň jako z katalogu a fialové stěny

  • 63
Když si Jitka přestala rozumět s otcem své dcery, odstěhovaly se od něho. Vzala si vysokou hypotéku na pořízení panelákového bytu. Na nábytek ani dveře do pokojů už ale nezbylo. Pomoc designérů jim značně ulehčila život.

Malý panelákový byt 2+kk si zachoval hodně ze své původní podoby, bohužel hlavně toho negativního. Kuchyně byla v malém výklenku bez oken, kde stará linka zabírala téměř celou jednu stěnu, nevešla se sem ani trouba. Vařilo se jen na elektrickém dvouvařiči. Přitom kolem dalších dvou stěn zůstala spoustu místa zcela bez využití.

Kuchyně před proměnou

Kuchyně před proměnou

Nešlo ani "protáhnout" linku až k zárubním, protože prostor vedle nich měl hloubku jen 48 centimetrů, zatímco pro spodní skříňky je potřeba 60 centimetrů.

V každé místnosti byla jen jedna zásuvka vedle dveří, s dalšími rozvody musely pomoci prodlužovací šňůry. A na kvalitě bytu nepřidali ani původní majitelé, kteří odstranili dveře od jednotlivých místností. O soukromí se moc mluvit nedalo.

To byly největší nedostatky panelákového bytu, se kterými si při proměně musel poradit designérský tým Kamila Douděrová a Ladislav Rendl z pořadu Jak se staví sen (Prima 10. května v 21:20).

Dětský pokoj před proměnou

Dětský pokoj před proměnou

Místnosti chyběly dveře

Místnosti chyběly dveře

Majitelky si přály jen postel a troubu

Designéři dostali při proměně volnou ruku. Požadavky jak Jitky tak malé Laury na bydlení nebyly velké. Jitka si přála něco moderního, do kuchyně troubu, aby mohla konečně péct. Z barev se přimlouvala za kombinací fialové a bílé, kterou má ráda.

Laura chtěla velkou postel, pracovní stůl a hudební koutek, kde by mohla trénovat na violoncello. Mezi její oblíbené barvy patří růžová. Na otázku, které hračky chce v místnosti nechat, odpověděla jednoznačně: všechny!

Pracovní stůl byl sice nový, ale určený pro menší dítě, navíc bez možnosti zvýšení pracovní plochy

Pracovní stůl byl sice nový, ale určený pro menší dítě, navíc bez možnosti zvýšení pracovní plochy

Zatímco v kuchyni se dispozice výrazně měnily, v dětském pokoji nešlo nábytek rozmístit jinak, než byl. Autoři proměny zvolili alespoň zařízení v nadčasové bílé barvě. Stejně tak dveře, které Lauře zajistí konečně soukromí.

Dívčí půvab a šmrnc dodávají Lauřině pokoji barvy stěn – designéři zvolili kombinaci fialové, zelené a došlo i na oblíbenou růžovou. A doplnili je bílým nábytkem.

"Laura už chodí do školy a brzo z ní bude slečna, proto jsme i místnost zařídili částečně jako studentský pokoj. Stačí z něj odstranit hračky a barvy na stěnách a dívce bude sloužit ještě další léta," říká Kamila Douděrová.

Nadčasová je nejen bílá barva, ale i samotný nábytek. U pracovního stolu a židle to mimo jiné znamená, že jsou výškově nastavitelné. Odpovídají tak zásadám zdravého sezení jak pro šestiletou, tak pro skoro dospělou dívku.

Dětský pokoj po proměně

Dětský pokoj po proměně

Vedle pracovního stolu vznikl malý hudební koutek, kde může Laura hrát na své oblíbené violoncello. Na originalitě mu dodává autorská malba na zdi, samozřejmě s hudebním motivem.

Postel má rozměry klasického lůžka, jen nyní ji zdobí "princeznovská" nebesa, korálky a zrcadlo ve tvaru slunce. Zcela beze změny bude Lauře sloužit šatní skříň až do stropu, s vestavěným zrcadlem uprostřed.

"Při výběru šatních skříní bych vždy doporučil takovou, která bude až do stropu. Nejen proto, že se do ní vejde více věcí než do klasické s výškou 220 centimetrů, kde nám zůstává nevyužitý prostor zhruba půl metru, ale lépe i vypadá," radí Ladislav Rendl.

Prostor je laděný do tří barev:  fialové, modré a růžové, doplňuje jej nadčasový bílý nábytek

Prostor je laděný do tří barev: fialové, modré a růžové, doplňuje jej nadčasový bílý nábytek

Sádrokartonový podhled pomohl s elektroinstalací

K původní elektrické zásuvce vedle dveří přibyly ještě další, které se nacházejí vedle pracovního stolu. K rozsvícení lampičky nebo zapnutí počítače v budoucnu už tak nebudou třeba žádné prodlužovací šňůry.

Jak do dětského pokoje tak do kuchyně přišly speciální zásuvky a vypínače s malou hloubkou, aby se vešly do původních krabic.

Originálně si poradili autoři proměny i s osvětlením dětského pokoje, kde jedno centrální světlo uprostřed nestačilo. Pověsili sem hned tři a kabeláž ukryli do sádrokartonového podhledu o rozměru jen několik desítek centimetrů čtverečních.

Laura dostala i svůj hudební koutek s originální malbou

Laura dostala i svůj hudební koutek s originální malbou

Prostor nad postelí zdobí zrcadlo ve tvaru slunce

Prostor nad postelí zdobí zrcadlo ve tvaru slunce

V kuchyni nezbyl ani centimetr volný

Proměna kuchyňského koutu začala tím, že designéři nechali přizdít k zárubním dvanácticentimetrovou příčku. Sice se tím o něco zmenšil průchod, ale hloubka dosáhla konečně požadovaných 60 centimetrů a bylo možné do ní vestavět klasickou linku po celé délce stěny.

Linka se točí do tvaru písmene L, a tak vzniklo dost úložného prostoru. Ten ještě rozšiřují dvě vysoké skříně na krajích. V první je ukrytá kombinovaná chladnička s mrazničkou. Horní skřínky, které by malou místnost přeplnily, už nebyly nutné.

Světlo do prostoru dodávají i poličky s integrovanými osvětlením

Světlo do prostoru dodávají i poličky s integrovanými osvětlením

Také doma řešíte novou kuchyň a máte na ni jen malý výklenek bez světla? Kamila Douděrová radí, jak to udělat: "Doporučuji zvolit obklady s co nejmenším rozměrem, ideální je lesklá mozaika jako v našem případě, kterou jsme použili až ke stropu."

Designéři zvolili do malého prostoru bílá lesklá dvířka, v nichž se věci odrážejí. Působí tak trochu jako zrcadlo, které dokáže prostor opticky zvětšit.

Kromě bodových světel umístěných v sádrokartonovém podhledu nabízí další zdroj světla i digestoř a také světelné police. Na ně lze nejen postavit věci různé drobnosti, ale zároveň osvětlují i pracovní plochu.

Dřez blízko vestavné chladničky je pozůstatkem původní dispozice

Dřez blízko vestavné chladničky je pozůstatkem původní dispozice

Volnou stěnu pak zdobí hebrejský nápis znamenající přání dobré chuti. Právě v Izraeli totiž působila Jitka čtyři roky jakou au pair a tam se také seznámila s Lauřiným otcem.

Lauře se z proměny nejvíce líbila postel a to, že má konečně dveře do pokoje. Maminka ocenila především velký úložný prostor ve světlé kuchyni.

I tak se do proměny vloudila malá chyba. Jitka ji zjistila hned při prvním vaření. Designéři jí dopřáli indukční varnou desku. Jenže původní nádobí nemělo feromagnetické dno, a tak na moderní desce nefungovalo. Když se autoři proměny do bytu vrátili na "kontrolu" o pár týdnů později, stály už na lince zcela nové hrnce.

Stěnu zdobí hebrejský nápis „dobrou chuť“

Stěnu zdobí hebrejský nápis „dobrou chuť“

Náklady

Kuchyňská linka 28 800 Kč
Spotřebiče 62 485 Kč
Stavební práce 62 340 Kč
Nábytek 84 350 Kč
Doplňky 32 360 Kč

Celkové náklady 270 335 Kč