Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Chtěla se maximálně otevřít světu. Žije v proskleném domě u jezera

  1:00aktualizováno  1:00
Finanční poradkyně si pro sebe a svou rodinu postavila dům nad Luganským jezerem ve Švýcarsku. Vila ve svahu má dvě patra a je tvarově a barevně velmi jednoduchá. Bydlení v architektonickém klenotu označuje jako svou životní výhru: otevřený interiér jí otevřel i mysl.

Díky osvícené majitelce vznikla nadčasová a elegantní stavba. | foto: Jacopo Mascheroni

Finanční poradkyně Nicoletta Messina hledala architekta, který by jí postavil rodinný dům v malé, turisty oblíbené švýcarské vesničce Brusino Arsizio na břehu Luganského jezera. Pro svůj svažitý pozemek, jehož největší devizou jsou impozantní výhledy, si vybrala milánského architekta Jacopa Mascheroniho.

Mascheroni si v roce 2005 založil vlastní studio JM Arch, které se soustředí  především na velmi náročnou klientelu. Předtím léta pracoval pro studia Stanley Saitowitz/Natoma Architects v San Franciscu a Richard Meier&Partners v New Yorku.

"Mým jediným požadavkem bylo, aby dům měl co možná nejvíce oken," uvedla investorka pro americký magazín Architectural Record s tím, že se chtěla maximálně otevřít světu. "Ve všem ostatním jsem ale nechala architektům volnou ruku," dodává.

Prosklené stěny jsou navíc obsypány vrstvou bílého štěrku, který násobí odraz

Prosklené stěny jsou obsypány vrstvou bílého štěrku, který násobí odraz slunečního světla a ještě víc prosvětluje interiéry.

Díky osvícené majitelce vznikla nadčasová a elegantní stavba, která je zároveň svěží, moderní a jednoduchá. Připomíná vzdušný zahradní pavilon s téměř sochařsky pojatými liniemi.

Prudce svažitý pozemek se podařilo Mascheronimu plně využít. Jedno patro vily zpola zapustil do svahu a umístil do něj soukromé prostory majitelů. Oblý dům nevyčnívá a nenarušuje okolní zástavbu a navíc poskytuje rodině dokonalé soukromí a nerušený klid.

Ve spodním patře je kromě vstupních prostor a garáží také ložnice rodičů, dětský a hostinský pokoj, dvě komfortní koupelny, technické zázemí a pracovna. Právě poloha pracovny byla při navrhování velmi důležitá – Nicoletta totiž pracuje velkou část týdne z domova. Okna spodního patra vedou do západní, menší zahrady, která navazuje na příjezdovou cestu a vstup do domu.

Pohled na jídelní část bytu ze zahrady.

Pohled na jídelní část bytu ze zahrady

Celé druhé patro je příčkami nedělený prosklený pavilon, který je společenským obytným prostorem. Jeho jádro tvoří bíle lakovaný blok, který skrývá schodiště do spodního patra a zároveň tvoří zázemí pro toaletu, kuchyňskou linku a v obývací části na něj navazuje úložná stěna s knihovnou. Prosklené stěny jsou navíc obsypány vrstvou bílého štěrku, který násobí odraz slunečního světla a ještě víc prosvětluje interiéry.

V domě o obytné ploše 350 metrů čtverečních je geotermální tepelné čerpadlo, kumulační nádrž na dešťovou vodu a elektrické sálavé panely. Aby kvůli velkým prosklením nevznikaly tepelné ztráty, vylepšil Mascheroni okenní tepelnou izolaci vyplněním prostoru dvojskel argonem – plynem s nízkou tepelnou vodivostí. Přirozený stín na jihozápadě domu vytvoří nově vysázené stromy.

Vila stojí v malé švýcarské vesničce Brusino Arsizio.

Vila stojí v malé švýcarské vesničce Brusino Arsizio.

Interiér a vybavení domu zůstaly zcela věrné bílé barvě fasády. Nábytek je jednoduchý, nekomplikovaný. Až na drobné výjimky je veškeré zařízení vyrobené na míru podle návrhu Mascheroniho a jeho týmu. Všechny podlahy v domě pochází od osvědčené dánské firmy Dinesen, která má víc než stoletou tradici.  Do domu se rodina nastěhovala v květnu roku 2010, stavba trvala rok a půl.

Majitelé si bydlení ve vile s nádherným výhledem na jezero pochvalují. "Žít tady je hotová pohádka. Zpomalili jsme a všechno děláme s mimořádnou chutí a naplno, ne tak uspěchaně jako dřív. Asi konečně přes ta velká okna vidíme, co je skutečně důležité."

Švýcarská obec Brusino Arsizio leží u jezera Lugano.

Švýcarská obec Brusino Arsizio leží u jezera Lugano.

Autor: pro iDNES.czNejčtenější

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Byt pro mladého muže, který nemá čas na uklízení a nesnáší dekorace

Chladnější dojem ze šedé kuchyňské linky či některých šedě natřených stěn...

Dvoupokojový byt v druhém bratislavském obvodu splňuje všechny praktické požadavky pracovně vytíženého majitele a díky...Z bývalého zámku Schwarzenbergů budou byty. Památkáři se dohodli

Vizualizace: dvůr získá uvnitř parkovou úpravu, vrátí se do něj i kašna s vodou.

V Praze je spousta vhodných pozemků pro bytovou výstavbu, a to nikoli jen zelených ploch či parkovišť. Ty některé...

Z uličního „trpaslíka“ vznikl moderní dům, který oživila žlutá barva

Okno ve štítové stěně sousedního objektu muselo být zachováno, proto nebylo...

Dům se špatnou dispozicí i špatným stavem konstrukcí a nedostatkem obytného prostoru či dvojgaráž na zahradě, kam se...

Lubor s Helenou si navrhli bungalov, sedlovou střechu nařídili úředníci

Obě křídla domu se zřetelně odlišují různými materiály a barvou fasády,...

Lubor s Helenou se po prozkoumání cen bytů a starších domů v Praze a okolí rozhodli, že bude nejlepší postavit si...

Další z rubriky

Představy mladých o bydlení: záclony nemusí, zato obchod v domě ano

Takto si představují mladí ideální bydlení: záclony nejsou potřeba, kolo jako...

Za našich mladých let tohle nebývalo! Tak tuto větu lze slyšet často. Je pravdivá, zejména generace takzvaných...

Ve městech chybí zeleň, voda i selský rozum. Kdo za to může

Na Hradčanském náměstí se návštěvníci chladí u kropicího vozu. (31. července...

O několik stupňů dokážou zchladit fasádu domu rostliny, které se po ní pnou. I v Praze je podle architekta Petra Leška...

Vrací slávu českému autorskému textilu. Tkát dokážou jako málokdo

Linda Kaplanová a Klára Spišková se staly Objevem roku 2017.

Klára Spišková a Linda Kaplanová se potkaly před lety v Ateliéru textilní tvorby na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v...Najdete na iDNES.cz