Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Chodníky musí zahradu zdobit

-
Pečlivě opečovávaný dům, kolem zahrada s pěstěným trávníkem a záhony plné květin. Obrázek téměř jako z katalogu. Po zahradě je však nutné se pohybovat. Jak se ubránit nevhodně vyšlapaným stezkám? Jaký materiál zvolit?

Nejširší cesta vede zpravidla od vstupních vrátek k domu. Měli by po ní jít pohodlně dva lidé vedle sebe, její šířka musí být minimálně jeden metr. Další chodníčky mohou být mnohem užší. Postačí šířka kolem půl metru, byť tyto cestičky vedou většinou k důležitějším místům na zahradě. Mezi ně patří například studna, malé dětské hřiště nebo odpočinkový kout. Vhodné je umístit cestičky i na rozmezí trávníku a záhonů tak, aby je bylo možné pohodlně udržovat.

Aby se cesta nepropadala

Povrch chodníků na zahradě má být rozhodně zpevněný. To platí především pro příjezdové cesty ke garážím. Auto bahno po vydatném dešti "přežije", ale vaše nové lodičky určitě ne. Vhodné jsou proto například zatravňovací tvárnice ve tvaru mřížky o rozměrech šedesát krát čtyřicet centimetrů, které stojí kolem sto korun. Ty jsou vhodné i jako zpevněný vjezd do zahrady. Záleží na každém, jestli si pro cesty v zahradě zvolí kámen, dřevo, cihly, beton, štěrk nebo písek. Aby se chodník nepropadal, musí mít ovšem pevný podklad. Nejčastěji se pro něj vyhloubí asi třicet centimetrů hluboký výkop. Na dno se naveze přibližně 15 centimetrů hrubého štěrku, na něj pak ještě vrstva štěrkové drti zhruba stejné výšky. "Každá z těchto částí by se měla kropit vodou a řádně upěchovat vibračním válcem," radí Radek Boštík z pražské firmy Gartensta, která se parkovými úpravami zabývá. "Udusání vrstev vám zaručí delší životnost, cesta se nebude propadat a zůstane pěkně rovná." Profil cesty mívá sklon ke stranám, aby se nevytvářely louže. Pokud ovšem nechcete, aby do chodníčků prorůstal trávník, bývá lepší olemovat je obrubníky. Ty mohou být z betonových nebo cementových prefabrikátů, z přírodního kamene či cihel, mohou mít různé tvary i barvy. Běžný metr šedého betonového obrubníku přijde asi na osmdesát pět korun. Obrubníky lze uložit na pískový podklad, pevnější usazení je do betonového základu. Horní hrana obrubníků má přečnívat nad terén asi jen tři až pět centimetrů. Tuto práci zvládne i zručnější kutil. Jako obrubníky lze použít i vyřazené impregnované železniční pražce nebo trámy.

Kámen zahradě sluší

Přirozeně působí na zahradě kamenné cestičky. Vybrané kameny by měly být pěkně hladké, abyste si místo cesty nevytvořili překážkovou dráhu (pozor ovšem i na opačný extrém, kamenná skluzavka po dešti není nic příjemného). Vhodným materiálem je například vrstevnatá žula, tvrdá opuka nebo pískovec. Používají se i vyřazené dlažební kostky. Nejdříve se poskládají do žádaných seskupení, a pak se pokropí. Kostky se tak usadí. Spáry mezi nimi se vyplatí zatravnit. Lépe to vypadá - a méně klouže. Celkem snadno se zhotovují betonové chodníčky, které se ovšem do zahradního prostředí příliš nehodí. Beton se rozprostře do oboustraného bednění na udusané štěrkopískové lože. Po dokončení se musí - hlavně při slunečném počasí - kropit, aby rychle nevysychal a nepopraskal. Při větších plochách je třeba udělat po dvou až třech metrech takzvané dilatační spáry, aby se mohl beton roztahovat a nepopraskal. Betonové dlaždice, cihelné nebo zámkové dlažby na zahradě nevypadají nejhůř. Ukládají se do štěrkopísku nebo do betonu. Za položení jednoho metru čtverečního zámkové dlažby zaplatíte asi šest až devět set korun včetně materiálu. Trend poslední doby je však dřevo. "Jeho největší předností je to, že se hodí do zahrad v jakékoliv podobě. Většinou se používá borovice, švestka, třešeň nebo dub. Cesty se mohou vydláždit dřevěnými špalky, posypat suchou drcenou kůrou nebo tam můžete položit i celé dřevěné plošiny," vysvětluje Miloslav Krátký z Velké Úpy, který se specializuje na stavby komunikací ve svažitém terénu. Dřevěné plošiny se upevňují na sloupky, které mohou mít různou výšku podle terénu, tak aby vznikl požadovaný vodorovný prostor. Nízké plošiny mohou nahradit betonovou terasu. Jsou esteticky přijatelnější a navíc i levnější. Na povrch cesty se může použít i obyčejný hrubší písek. Pískové cesty vypadají velmi příjemně, ale vyžadují údržbu. Je třeba odstraňovat plevel a vyměňovat horní vrstvu písku, který se často znečišťuje a při dešti se navíc odplavuje. Za štěrkopískovou cestu zaplatíte přibližně tři sta padesát korun bez obrubníků.

Když se musí po schodech

Ne každý má svou zahradu na rovině. Často nezbývá nic jiného, než si ve svažitém terénu nechat udělat schody. Jejich konstrukce není jednoduchá. "Tyto stavby musí být stabilní, jednotlivé schodišťové stupně musí mít kvalitně upevněnou hranu, protože se mohou - především díky povětrnostním podmínkám - sesunout," vysvětluje Miloslav Krátký. "Při konstrukci kamenných schodů, které se neukládají do betonu, by měl být kámen tak velký, aby jeho jedna třetina tvořila hranu schodu a dvě třetiny byly usazeny do země." Ovšem i tyto stupně by se během tří až sedmi let měly opravovat. Při usazení do betonu bývá jejich životnost delší, ale pokud se někdy rozhodnete změnit tvar zahrady, pak se takové schodiště těžko rozebírá. Každá konstrukce je jiná, záleží na terénu, materiálu a složitosti schodišťového stupně. Montáž schodu z jakéhokoli materiálu přijde v průměru na pět set korun. Schodiště bývají nejčastěji dřevěná nebo kamenná. Beton se do malé zahrady nehodí. Výška schodišťových stupňů bývá asi patnáct, nejvýše devatenáct centimetrů. Nemělo by jich být více než patnáct v jednom rameni. Nejvhodnější a nejjednodušší bývají dřevěné schody, které jsou z trámků, prken nebo kulatiny. Nejčastěji se používá smrkové dřevo, jehož živostnost je kolem čtyř až pěti let, pak se bohužel musí dřevěné prvky většinou vyměnit. Dubové dřevo vydrží až patnáct let, ale je přibližně třikrát dražší než smrkové. "Můj první pokus sestavit schodiště skončil dost smutně, na uvolněném schodu po dešti jsem si zlomil nohu. Pak už jsem si nechal poradit od odborníků," svěřuje se Josef Kopečný z Prahy, který dělal nové zahradní úpravy. Konstrukce schodiště opravdu není jednoduchá a člověk by rady specialistů neměl podceňovat.

Autor:
  • Nejčtenější

Jak bydlí Simona Krainová: bytu v podkroví vévodí fotografie majitelky

12. dubna 2024

Architekt či designér by při navrhování interiéru měl důsledně respektovat styl a potřeby klienta....

Parkoviště na sídlišti obsadily karavany, dodávky a teď tu zakotvila loď

19. dubna 2024

Premium Po zavedení placených zón u nás ve městě se majitelé aut rozhodli, že budou využívat naše sídlištní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Český patriot zachránil barokní faru v Chudenicích. Chtěl pomoct své vlasti

15. dubna 2024

Zchátralá barokní fara v Chudenicích u Klatov měla štěstí v neštěstí, když na ni narazil český...

Roubený dům ve strmém svahu si vyžádal roky práce, zařizování a trpělivosti

18. dubna 2024

Sen o novém bydlení vznikl ve chvíli, kdy se děti rozlétly do světa a Petr s Janou zůstali v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Byt si šikovná žena proměnila i bez bourání, stačily jí dobré nápady

16. dubna 2024

Karolina je manažerkou v obchodě s interiérovým vybavením. Bez větších stavebních zásahů, s pomocí...

Při rekonstrukci mezonetu pamatovali na spotřebu energií, bourali i příčky

19. dubna 2024

Rekonstrukce bydlení je vždy velkým dobrodružstvím. To platí i o nedávné přestavbě dvoupodlažního...

Parkoviště na sídlišti obsadily karavany, dodávky a teď tu zakotvila loď

19. dubna 2024

Premium Po zavedení placených zón u nás ve městě se majitelé aut rozhodli, že budou využívat naše sídlištní...

Roubený dům ve strmém svahu si vyžádal roky práce, zařizování a trpělivosti

18. dubna 2024

Sen o novém bydlení vznikl ve chvíli, kdy se děti rozlétly do světa a Petr s Janou zůstali v...

S čím přijeli čeští designéři a výrobci ohromit Milán: židle, sklo a vany

18. dubna 2024

Týden nabitý designem čeká návštěvníky už 62. ročníku veletrhu Salone del Mobile Milano, který...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...