Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Chcete vánočním dárkem oslnit?

  14:12aktualizováno  14:12
Zatímco proti automobilu nebo motorce nemůže soused nic namítat, živý dárek občas způsobí konflikt se sousedy. Pes štěká a kůň nemusí každému vonět. Chov zvířat podléhá místním vyhláškám, a tak byť máte dům s velkou zahradou třeba na okraji města, nemusíte uspět.
Václav Vydra

Václav Vydra - V kraji Oty Pavla před dnes již legendární hospodou U Rozvědčíka můžete na koni často potkat herce Václava Vydru. Bude se nejšpíš vracet z vyjížďky a mířit si to na svém koni Démonovi do nedalekých Nezabudic | foto: MARTIN HEJTMÁNEK

Pokud existuje místní vyhláška, která zařazuje vaši ulici či dům do určité zóny, může vám totiž příslušný úřad vašeho krásného koníčka zakázat. Řešení jsou dvě. Buď jezdit za cizími koníčky, nebo si nechat toho svého u někoho, kdo se o něj může starat. Tak, jak to udělal třeba herec Václav Vydra, který by si jinak v Praze vlastního koníčka dopřát opravdu nemohl.

Ráj pro koně
Starý historický statek zvaný Bradáčův dvůr vévodí kopci hned na začátku malebné vesnice Nezabudice. Romantika, kde se zastavil čas, ale také ráj pro koně. Najdete tu nejen sportovní koně, ale i koně rekreační. Herec a koňák Václav Vydra sem jezdí pravidelně. Má tu svého koně Démona, a navíc hájí barvy místního dvora v parkurovém skákání. Zájmu o koně propadla i jeho partnerka Jana Boušková. Ta na nich praktikuje dokonce kineziologii a léčitelské metody.

Sportovní stáj na Bradáčově statku vede parkurový jezdec Míla Vítek, který letos úspěšně hájil barvy statku i na Světovém poháru v parkurovém skákání v Poděbradech a samozřejmě na mistrovství republiky v Ostravě. Místní stáje vznikly přitom před pouhým rokem. Tehdy zde našlo svůj domov dvanáct koní. V současné době už ale vznikají nové boxy a zázemí pro další dvacítku koní.

Od příštího roku zde bude k dispozici dokonce krytá jízdárna. Ne každá stáj je tak vybavena jako Bradáčův dvůr. Liší se vybavením, péčí a samozřejmě i cenou. A co byste měli požadovat? Dobrá stáj je především čistá, box musí mít rozměry alespoň tři a půl krát tři metry. Koně jsou pravidelně krmeni (dvakrát až třikrát denně). O koně je však třeba se starat i jinak, pravidelně je hřebelcovat, čistit jim kopyta apod. Do celkové ceny za stáj se započítává cena za krmivo, čistou podestýlku i práci s koněm.

To znamená kolem 4000 až 7500 Kč měsíčně, v takových cenových relacích se pohybuje například blízko Prahy Jíloviště, Řitka, v Nezabudicích stojí ustájení 5000 až 5500 Kč. Podmínkou pro chov koně je samozřejmě dobrá pastvina a výběhy, aby měl kůň možnost pohybu. Když sečtete všechny výdaje, na koně, výstroj i stáj, můžete si spočítat, že váš koníček nebude z nejlevnějších. Když si koně pronajmete, hodinová projížďka přijde v průměru na 250 až 400 korun.

Výběr jedině s odborníkem
Jestliže váháte při výběru koně a jste začátečníci či méně zkušení jezdci, pořiďte si českého plnokrevníka. Ti jsou u nás nejrozšířenější, tvoří asi pětadevadesát procent koní. Jsou vyhledávaní a mezi jezdci oblíbení," radí Václav Vydra, jsou psychicky vyrovnaní a také finančně nejdostupnější." Pokud jde o výběr pohlaví koně, vyberte si raději valacha.

Tito vykastrovaní hřebci bývají díky svému klidnému chování pro začátečníka ideální, mají podle Václava Vydra už ustálený" charakter. Někteří chovatelé tvrdí, že jsou proto pro začínající jezdce vhodnější než klisna, jejíž temperament a reakce se totiž v průběhu pravidelného měsíčního cyklu mohou měnit. A ještě jednu radu nejvhodnější pro jezdce začátečníka bývá spíše starší kůň. Je totiž většinou už vycvičený, klidnější a může být jezdci doslova učitelem.

Při výběru se rozhodně nespoléhejte pouze na svůj vkus a na názory přátel. Je nutné si nechat poradit od odborníka. A opravdu pečlivě a s rozmyslem vybírat. Koně můžete získat buď od soukromníka-chovatele, nebo z některého ze státních hřebčínů. V případě, že se rozhodnete pro státní statek, existují dvě vyhledávaná místa, hřebčinec Písek a hřebčinec Tlumačov. Tady vám zkušeně poradí. Jedině u zvířete z takových chovů máte totiž garantovány charakterové vlastnosti. Co asi každého zajímá nejvíce, je ovšem cena koně. Ta závisí především na jeho původu a pracovním zařazení.

Může se diametrálně lišit, od desítek tisíc až po statisíce. U špičkových koní jde o miliony, ale takové si pořizují poněkud jiní chovatelé. Ceny koní určených ke sportovnímu a rekreačnímu ježdění se proto zásadně liší. Nejdražší jsou pochopitelně koně pro sportovní ježdění. Kůň určený pro klasické rekreační ježdění však nemusí být nedostupnou záležitostí. Slušného koníčka lze pořídit už od třiceti tisíc korun, a to je rozhodně v porovnání se silnější motorkou ještě hodně levné.

Rady Václava Vydry před zakoupením koně

* měli byste vybírat a nakupovat s rozmyslem od zkušených chovatelů, výběr uzpůsobit vašim jezdeckým zkušenostem

* definovat si předem, pro jaké ježdění bude určen, podle toho pak vybírat

* při výběru se řídit povahovými vlastnostmi zvířete, jeho a váš temperament by měly být v souladu

* zvažte možnosti ustájení koně, výhody a cenu stáje i její vzdálenost od vašeho bydliště

* nevybírejte koně pouze podle ceny, něco napoví, ale nemusí vždy odpovídat jeho kvalitě

* mějte na paměti, že koupí koně to nekončí, musíte si pořídit vhodnou výstroj pro sebe, ale také pro koně

* vybírejte i srdcem

Potřeby a výstroj
Pokud jde o výstroj, můžete si koupit anglické či westernové sedlo. Vhodné sedlo seženete již od deseti tisíc, cena však může být pochopitelně vyšší. Uzdečku s udidlem a otěžemi lze sehnat za dvě tisícovky, stájová ohlávka s vodítkem se pohybuje v cenové relaci od 300 až 500 korun výše. K výstroji určitě potřebujete jezdecké boty, buď vysoké klasické, nebo perka či mini-chapsy (chrániče holení místo vysokých bot).

Spokojit se lze i se sportovní botou s hladkou podrážkou, ovšem spolu s chráničem. Kalhoty nesmějí překážet pohybu jezdce, proto se doporučují jezdecké rajtky nebo elastické kalhoty. Pro vaši bezpečnost je nutná přilba - typizovaná na druh ježdění. Nezapomeňte na rukavice, stylovou košili, vestu a možná budete potřebovat i jezdecký bičík. Ten mívá délku kolem 70 centimetrů. Celkem vás nejlevnější výstroj přijde asi od deseti do dvaceti tisíc korun. Nezapomeňte na čištění pro koně.

Autorka je spolupracovnicí redakce

Autor:Nejčtenější

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Z bývalého zámku Schwarzenbergů budou byty. Památkáři se dohodli

Vizualizace: dvůr získá uvnitř parkovou úpravu, vrátí se do něj i kašna s vodou.

V Praze je spousta vhodných pozemků pro bytovou výstavbu, a to nikoli jen zelených ploch či parkovišť. Ty některé...Oceněná kuchyň, z níž sálá pohoda francouzského venkova

Bílá barva vyšla majitelům jako jednoznačně nejlepší řešení, je nadčasová.

V interiéru nového rodinného domu kousek od Nitry se mladému páru podařilo vytvořit velmi příjemnou atmosféru. Z jejich...

Z uličního „trpaslíka“ vznikl moderní dům, který oživila žlutá barva

Okno ve štítové stěně sousedního objektu muselo být zachováno, proto nebylo...

Dům se špatnou dispozicí i špatným stavem konstrukcí a nedostatkem obytného prostoru či dvojgaráž na zahradě, kam se...

Lubor s Helenou si navrhli bungalov, sedlovou střechu nařídili úředníci

Obě křídla domu se zřetelně odlišují různými materiály a barvou fasády,...

Lubor s Helenou se po prozkoumání cen bytů a starších domů v Praze a okolí rozhodli, že bude nejlepší postavit si...

Další z rubriky

Dali výpověď a odešli na samotu. Bydlí ve 12 metrů vysoké strážní věži

Věž z roku 2010 obklopuje pozemek s lesem a loukami o rozloze 65 hektarů....

Dabney Tompkins a Alan Colley si splnili sen. V americkém Oregonu si postavili dům v podobě strážní požární věže. Ze...

Byt pro mladého muže, který nemá čas na uklízení a nesnáší dekorace

Chladnější dojem ze šedé kuchyňské linky či některých šedě natřených stěn...

Dvoupokojový byt v druhém bratislavském obvodu splňuje všechny praktické požadavky pracovně vytíženého majitele a díky...

Proměna bytu po odchodu synů: majitelku inspiroval klid islandské sopky

Atypický jídelní stůl (160×200 cm) je vyrobený z lamina podle autorského návrhu...

Vztah k tomuto bytu se zrodil už ve chvílích první prohlídky, kdy rodina zvažovala jeho koupi. A to přesto, že byt...Najdete na iDNES.cz