NightCove se může stát součástí zdravějších ložnic

NightCove se může stát součástí zdravějších ložnic | foto: Zyken

Chcete se skvěle vyspat? Stačí si nastavit správné světlo a zvuk

  • 11
Uspávač a budič, i tak lze nazvat unikátní systém NigtCove francouzského designéra Patrika Jouina, jenž rád kombinuje design s výsledky vědy a novými technologiemi. Jeho poslední projekt by měl pomoci zlepšit kvalitu našeho spánku.

V běžném prostředí ložnic ještě stále fungují různé klasické světelné zdroje, tradiční žárovky nebo halogenová svítidla. Nevhodně zvolený světelný zdroj pro čtení před spaním (např. příliš bílé světlo) však může následný spánek narušit, jeho kvalitu ovlivní i případné nežádoucí světlo během spánku. Změní se totiž produkce melatoninu označovaného jako hormon spánku (a také mládí, má totiž výrazné antioxidační účinky).

NightCove, elegantní objekt s integrovanými hodinami a ovládáním, aby si každý z partnerů mohl nastavit svůj osobní režim, aniž by omezoval druhého, by mohl tento problém vyřešit.  

Vysílání teplých barev startuje vytváření hormonu a stimuluje spánek

Přístroj používá diody, které v průběhu usínání vysílají světelné paprsky blízké soumraku. Jejich vlnová délka (červené světlo) nezpožďuje začátek tvorby melatoninu a neblokuje tak nástup spánku.

Nad ránem zase vzrůstá produkce vlnové délky modrého světla a tvorbu melatoninu utlumí. Vede tak spáče k fázi lehkého spánku a k procitnutí.

Přístroj je kombinován i se zvukovým programem, jehož rytmus podporuje metabolické procesy: večer pomáhá relaxovat a uklidňuje, k ránu stimuluje.

Každý si může nastavit svůj osobní režim

NightCove se může stát automatickou součástí zdravějších ložnic. S narůstajícím stresem ve společnosti bude zřejmě spánek co nevidět tím největším bohatstvím každého z nás.

Spánek a melatonin

Kvalita spánku patří k základním pilířům zdraví. Nekvalitní spánek může způsobit dlouhodobou denní únavu, snížení koncentrace, problémy s pamětí a stavy úzkosti. Proto vyvinula společnost Zyken ve spolupráci s neurofyziologem Damienem Légerem a Parickem Jouinem systém řídící okolí spáče, který integruje světlené a zvukové programy zlepšující podmínky usínání.

Přechod mezi stavem bdělosti a spánkem je spojen se spánkovým hormonem melatoninem, který se začíná tvořit po usnutí a tlumí se nad ránem. Jeho produkci ovlivňuje intenzita světla, ale také jeho vlnová délka lišící se barvou. Vysílání teplých barev startuje vytváření hormonu a stimuluje spánek. Studené barvy naopak vznik melatoninu brzdí.

Studené barvy brzdí produkci melatoninu

Přístroj NightCove

Designér, který změnil Paříž

Jméno Patrika Jouina nemusíte znát, jeho práci však zaregistroval každý, kdo navštívil Paříž. Je totiž spolupodepsaný pod projektem Vélib, který měl odlehčit pařížské dopravě vybudováním sítě půjčoven pro 20 000 kol.

Při jeho odstartování jen málo lidí věřilo v úspěch. Přesto se 1 400 stanic integrovalo do pařížského prostředí stejně rychle a dobře jako secesní vstupy do metra před 110 lety.

Toalety v Paříži komunikují jen francouzsky...

V Paříži najdete 20 tisíc kol k použití

Při řešení stání pro kola se Patrick Jouin inspiroval přírodní strukturou. Připomíná pohyb traviny ve větru a obsahuje sofistikovanou technologii: zablokování kola před zcizením, čtečku čipové karty a napojení na informační systém.

Design bicyklu je zcela nesportovní: elegantní retrostyl zelenobéžové barvy je navržen tak, aby ladil s dámským kostýmkem i pánským oblekem. Lidé totiž stále častěji využívají kola k přepravě do zaměstnání. Použití do 30 minut je bezplatné a kolo lze vrátit v kterékoliv stanici. Nezaměnitelný design bicyklu umožňuje v případě krádeže snadnou identifikaci.

Jouin je podepsaný i pod další velkou akcí. V roce 2009 se v Paříži uskutečnila obnova 400 pouličních WC za toalety s bezplatným automatickým provozem. Jsou další ukázkou syntézy designu a špičkové technologie, přinášející hygienu, komfort a dostupnost pro každého. Jejich estetická úroveň je stejně vysoká jako u designu půjčoven kol.

Patrick Jouin

* 1967 v Nantes
Absolvoval ENSCI v Paříži, od roku 1995 spolupracuje s Philippem Starckem. V roce1997 vytvořil v rámci stipendia VIA  projekt Steel life, v roce 1998 založil agenturu Agence Patrick Jouin.

2000 – osudové setkání s Alainem Ducassem (držitel tří michelinovských hvězd ) ho vede k navrhování kuchyňského i stolního nádobí a interiérů restaurací (Alain Ducasse na Plaza Athéné, Spoon Byblos, pekařství, restaurace Mix v New Yorku).

V roce 2003 je Patrick Jouin na výstavě Maison&objet jmenován Designérem roku.

Zabývá se produktovým designem, scénografií i interiéry. Spolupracuje s firmami Thomson, Renault (prototyp luxusního vozu), Kartell (modulový kontejner, židle Thalia), Cinna (židle Zyla), Cassina, Fermob, Alessi (Pasta Pot, příbory Zermatt), EMU (58 Tour Eiffel), G. H. Mumm (kbelík na šampaňské), Häagen Dazs (vánoční zmrzlinový dort ve tvaru vločky, limitovaná série dvou příchutí) atd.

Je zastoupen v MoMA, v Centre Pompidou, v Mudam a dalších galeriích.