Jedno ze základních chatařských a chalupářských pravidel je, že pokaždé, když přijedete, něco nefunguje.

Jedno ze základních chatařských a chalupářských pravidel je, že pokaždé, když přijedete, něco nefunguje. | foto: Profimedia.cz

Chalupa v lůně přírody: Český sen je někdy jen zdánlivou idylou

  • 142
Nějaký rekreační objekt vlastní půl milionů Čechů, ale na chaty a chalupy jich jezdí mnohem víc. A další velká část lidí po víkendové domácnosti touží. Jenže navzdory vžitým představám není chataření a chalupaření pouze romantické odpočívání daleko od civilizace. A hodně leze do peněz.

Češi jsou vášniví chataři a chalupáři. Více chatařů je už jen ve Švédsku, podobně jako my jsou na tom ještě Finové a Rusové. Naopak Angličané, Němci či Rakušané se této zálibě diví. Možná je odrazují značné finanční náklady.

Prvním nutným a pravidelným výdajem jsou peníze za dopravu. Jestliže plánujeme jezdit na chatu každý víkend, měla by být do sto kilometrů od bydliště, čím blíže tím lépe. Jedna cesta na chatu vzdálenou padesát kilometrů a zpátky přijde přibližně na tři stovky.

Čtěte v MF DNES

Chalupáři nemají žádný svaz a jejich dnešní počet se odhaduje jen těžko.

O tom, jaké další nástrahy vás při chataření a chalupaření čekají, si přečtěte ve středu
13. 4. v magazínu
DOMA DNES.

Dalším výdajem je zaplacení elektrické energie. Počítejte ročně s několika tisíci. Záleží na tom, jak často rodina na chatě či chalupě bývá a jak se tam chová. Problémem bývá, že tam lidé odvážejí staré, z domova vyřazené lednice, televize a jiné spotřebiče, které "žerou" mnohonásobně více než spotřebiče nové. Elektřinu spotřebovávají také sekačky, pily a další často používané stroje. Připočtěte i topení.

Ať už z ekologických nebo romantických důvodů lidé často touží po krbech a kamnech na dřevo. Kubík přijde až na patnáct set korun, takže pokud nemáte vlastní levné zdroje, topení dřevem či briketami také může citelně zasáhnout rodinný rozpočet.

Další sumu budete muset odevzdat státu. U objektů sloužících k individuální rekreaci, tedy u chat a chalup, je daň z nemovitosti stanovená na šest korun za metr čtvereční a dvě koruny na metr čtvereční pozemku, přičemž se ještě vše násobí koeficientem obce, ve které se objekt nachází. Ten se určuje podle počtu obyvatel obce. Počítejte tedy s další tisícovku ročně. Několik dalších stovek si vyžádají poplatky za odvoz odpadů.

Mohlo by vás zajímat

Chcete si koupit vlastní chalupu? Z nabídky na Reality.iDNES.cz si určitě vyberete.

A takřka Murphyho zákon: pořád se něco kazí. Jedno ze základních chatařských a chalupářských pravidel je, že pokaždé, když přijedete, něco nefunguje. Takže je třeba čas od času koupit novou sekačku na trávník, strunovou sekačku na těžko přístupná místa, nůžky na úpravu zahrady, pytel hlíny, nový květináč, slunečník přes zimu rozežraly myši, dřevěná lavice je prohnilá... A další tisíce letí pryč.