Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Chata může být častým, ale ne snadným cílem lupičů

  16:46
- Žádný objekt není nedobytný. O opuštěné chalupě to platí dvojnásobně. Stejně jako se liší vybavení chat, a tím i jejich atraktivita pro zloděje, podobně se liší i sami zloději. »Profesionálové«, kteří mají vyhlídnutý cenný kus nábytku, se do chalupy dostanou prakticky vždycky. Naopak bezdomovci zde budou hledat jen nocleh a živobytí. K tomu si vyberou objekty, které jim na první pohled budou klást nejmenší odpor.
Několik připravených konzerv, tvrdý alkohol a »zapomenutá« tisícikoruna jim většinou postačí a »za odměnu« majiteli nezdemolují zbytek chaty.

Při zabezpečení chalupy by měl majitel brát v úvahu několik skutečností. Stará kredenc sice na pohled může být bezcenným kusem, ale teprve když ji člověku ukradnou, zjistí, že ho s ní spojovalo mnoho vzpomínek. Nehledě na to, že nábytek starší než padesát let je považován za starožitnost. Zloděj pak investuje několik stovek korun do renovace a za ukradený kus může obdržet i několik tisíc korun. Způsob zabezpečení pak více než u bytů ovlivňuje i místo, kde si majitel chalupu pořídil. Je rozdíl, zda stojí ve vesnici, v chatové osadě nebo na samotě u lesa.

Okenice a bezpečnostní dveře jsou základem

Více než polovina zlodějů vnikne do objektů hlavními dveřmi nebo oknem. Mechanické zabezpečení by pak mělo být základem ochrany chaty i chalupy. »Pojišťovny sice požadují po majitelích, aby své rekreační objekty vybavili zámkem s vložkou proti vyvrtání, lidé by si však sami měli uvědomit, že tím zlodějům ve vstupu do objektu příliš nezabrání,« informuje Tomáš Koníček z Odboru prevence kriminality Ministerstva vnitra České republiky. I vstupní dveře do chaty nebo chalupy by měly splňovat určité požadavky na bezpečnost. »Majitel se může rozhodnout, zda chce instalovat nové bezpečnostní dveře včetně zárubní, které nabízíme i ve vzorech doplňujících styl venkovské chalupy nebo chaty,« říká Jaroslav Pecha z firmy Next. Bezpečnost nemusí zanedbat ani ten, kdo má dřevěné dveře vyrobené na zakázku. »Zevnitř lze připevnit jakousi bezpečnostní nástavbu bez toho, aby byl porušen jejich vzhled,« doplňuje Jaroslav Pecha. Ale i zde je nutné najít určitou rovnováhu v ochraně. »U dřevěných chat, pokud se pachatelé nemohou dostat dovnitř oknem nebo dveřmi, použijí sekyru a neváhají si probourat cestu skrz stěnu,« doplňuje Pavel Kocábek. Ze statistik vyplývá, že jedno procento vloupání mají na svědomí právě pachatelé, kteří se do chat probojují tímto způsobem. Proto u dřevěných chat je lepší než investovat peníze do zabezpečení objednat si na podzim větší auto a věci odstěhovat. Pokud nemá zloděj vyhlédnuto v chalupě něco, co velice dobře zpeněží, odradí ho od vloupání i to, že po otevření okenice narazí na mříže nebo ocelové desky. Ocelové nebo kovové plásty vlastní výroby, které se na zimu napevno připevní do oken a na jaře opět odstraní, jsou častým způsobem, jak chataři a chalupáři objekt chrání. Kdo nemá na výrobu něčeho podobného čas nebo um, může okna chránit mřížemi. Pevné mříže však volí málokdo. Nejčastěji lidé sáhnou po nůžkových nebo rolovacích, které v době jejich pobytu lze složit,« říká Tomáš Koníček. Cena za metr čtvereční se pohybuje od tří tisíc korun výše. Žádná mříž však okna neochrání, pokud ji zapomene majitel zamknout. I s tím se občas policisté setkávají.

Elektronika se střídavým úspěchem

Když se v chalupě nachází větší množství cenných věcí, rozhodne se většinou majitel posílit mechanické zabezpečení ještě elektronickými čidly. »I když si to člověk neuvědomuje, v těchto oblastech má ještě smysl vyvedení zabezpečení na sirénu,« tvrdí Tomáš Koníček, »na sídlištích velkých měst, kde jsou slyšet alarmy každou chvíli, už pozornost okolí nepřitahují. Ale na vesnici, kdy je ticho a zvuk se rozléhá po dalekém okolí, mohou zloděje vystrašit,« dodává. Je však důležité sáhnout po kvalitním systému. U těch z tržiště totiž bývají plané poplachy na denním pořádku a i sousedé v malém městě si jich brzy přestanou všímat. Přestože každý obchodník tvrdí, že prodává kvalitní systém, je dobré si tuto informaci ověřit. Například na internetové adrese ministerstva vnitra (www.mvcr.cz) pod kapitolou odboru prevence kriminality je uveden seznam všech dostupných a kvalitních zabezpečovacích zařízení spolu s označením, do které skupiny ochrany patří a kde je lze koupit. Pokud si majitel nechává vyvést elektronické zabezpečení na telefon, měl by i zde přemýšlet. K čemu mu bude informace o tom, že má u chalupy v Krkonoších zloděje, když bude dvě stě kilometrů od ní? I nyní se může hodit dobrý vztah k sousedům. Pokud svolí k tomu, aby alarm informoval telefonicky je, mohou rychle přivolat policii. Vyvést zabezpečení na linku 158 je zakázáno. Šance pak je u bezpečnostních agentur. »Tuto variantu bych doporučoval například do chatových oblastí. Značně totiž zlevní provoz. Na jednu ústřednu, která je ze systému nejdražší, lze napojit více objektů. Také o poplatek za napojení na pult ochrany (od 500 korun za měsíc) se dělí více lidí. Účinným zařízením na ochranu opuštěné chalupy může být jedna z novinek elektronický hlídací pes. Štěkání se spustí vždy, pokud se někdo pohybuje v blízkosti domu nebo se do něj dobývá.

Jistota, která nic nestojí

Nalákat zloděje do své chaty si může majitel, aniž by si to uvědomoval, sám. Stačí, aby někde vyprávěl o věcech, které zdědil po prababiččce. Stejně tak slova o tom, že domácí práce na chalupě lze zvládnout bez problému, protože je vybavená technikou jako byt ve městě, působí na zloděje podobně jako světlo na komáry. A v tomto případě jde o organizované a dobře po technické stránce vybavené skupiny, které se bezpečnostními dveřmi a okenicemi zastavit nenechají. Člověk by si měl i během těch pár dnů a týdnů, co na chalupě pobývá, vytvořit dobré vztahy se sousedy a okolím. Není nad dobrého souseda, který jednou týdně zkontroluje chalupu, zda nejsou někde poškozené dveře a okenice, nebo přivolá policii, když se ozve alarm elektronického zabezpečení. A třeba k němu můžete přestěhovat na zimu cennější část vybavení chalupy. Každému majiteli se přesto vyplatí udělat si seznam věcí, které v chalupě má. U cennějších kusů si nechte zhotovit fotografie.

Chalupa je podle pojišťovny rizikovější objekt

Mnozí majitelé chat a chalup stále spí klidně, protože jsou přesvědčeni, že mají svůj víkendový dům pojištěný. Vždyť už dvacet let platí pravidelně třicet korun ročně. Tento klid skončí, až když chalupu vykradou... »Chaty jsou brány za rizikovější objekty než například domy nebo byty,« říká Dagmar Koutská z tiskového odboru České pojišťovny, »proto klademe o něco vyšší nároky na zabezpečení při pojišťování souboru movitých věcí než u bytů. Také pojistné je o něco vyšší,« dodává. Nejčastěji si sjednávají majitelé pojištění na částku deset až padesát tisíc korun. K tomu pojišťovna požaduje, aby dveře byly opatřeny zámkem odolným proti odvrtání a vylomení. (Ochranu oken požaduje až při pojištění na 200 000 až 500 000 korun.) Roční pojistné si může vypočítat každý sám - tvoří totiž částku 12 promile z hodnoty, na kterou je pojištění sjednáno. Cení-li si chalupář svého vybavení na 50 000 korun, zaplatí ročně na pojistném 600 korun. Jen pro srovnání: Při pojištění domácnosti na 100 000 korun platíte ročně v menších městech 500 korun. Rekreační objekty pojišťuje také Kooperativa pojišťovna, a.s. Ta při limitu pro případ odcizení do sta tisíc korun vyžaduje, aby byly okna a dveře řádně uzavřeny zevnitř.»Samozřejmě, že ve výši pojistného je zakalkulována skutečnost, že chaty a chalupy nejsou stále obývané a riziko jejich vykradení je vyšší,« uvádí Radek Starosta z Kooperativa pojišťovny. Výše ročního pojistného je závislá na struktuře movitého majetku, který může zloděj ukradnout. Struktura je dána podle toho, kolik majitel vlastní audio a videotechniky, zda jsou v objektu umístěny starožitnosti, jízdní kola a čtvrtou skupinu tvoří ostatní movité věci. »U nás je možné si pojistit pouze stavbu, ale musí být alespoň ze tří čtvrtin zděná,« informuje Eliška Hanzalová z pojišťovny Allianz, »movitý majetek nepojišťujeme.«
(ma)

Podobný "servis" může chalupu zachránit před zbytečnou devastací.

Autor:
  • Nejčtenější

Parkoviště na sídlišti obsadily karavany, dodávky a teď tu zakotvila loď

19. dubna 2024

Premium Po zavedení placených zón u nás ve městě se majitelé aut rozhodli, že budou využívat naše sídlištní...

Roubený dům ve strmém svahu si vyžádal roky práce, zařizování a trpělivosti

18. dubna 2024

Sen o novém bydlení vznikl ve chvíli, kdy se děti rozlétly do světa a Petr s Janou zůstali v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zpěvák Osička proměnil dům na Slovácku ve vyhledávanou hospodu s ubytováním

24. dubna 2024

V samém srdci jihomoravského Lanžhotu patří jedno ze stavení do rodiny zpěváka Břetislava Osičky....

V zážitkovém domě se můžete kochat uměním, a dokonce si do něj sednout

22. dubna 2024

Netradiční rodinný dům na vás dýchne svou osobitostí. Vládne zde bračský vápenec, kámen, který...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Montovaná chata se převlékla zvenčí i uvnitř do skandinávského stylu

21. dubna 2024

Malou montovanou chatu sice majitelé před pár lety vylepšili o malou verandu, vše ostatní je však v...

Koupelny v Miláně překvapily. Třeba baterií fungující i jako kávovar

25. dubna 2024

Od 16. do 21. dubna design zaplavil italské Miláno na výstavišti, v centru města i na jeho...

Dům si rodina postavila na místě dvou úzkých zahrádek. Byl to skvělý nápad

25. dubna 2024

Na konci městečka pár kilometrů jižně od Brna vyrostl na místě dvou úzkých zahrádek nenápadný dům....

Nová česká miss bude bydlet v bývalém zámečku Schwarzenbergů

24. dubna 2024

Po úspěchu rodačky z Třince, půvabné Krystyny Pyszkové, nové Miss World 2024, bude o finále už...

Zpěvák Osička proměnil dům na Slovácku ve vyhledávanou hospodu s ubytováním

24. dubna 2024

V samém srdci jihomoravského Lanžhotu patří jedno ze stavení do rodiny zpěváka Břetislava Osičky....

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...