Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Český design se ve světě neztrácí

  14:44aktualizováno  14:44
Francouzský list Le Figaro nedávno vyzdvihl pražské studio designu Olgoj Chorchoj. Zakladatelé studia Jan Němeček a Michael Froněk, kdysi žáci Bořka Šípka, se podle něj stali patrony celé nové generace českých designérů. Olgoj Chorchoj dnes vychovává pod svými křídly Barbaru Vlčkovou, Jakuba Haaseho, Larse Kempera či Ondřeje Kopečného. "Zapamatujte si ta jména, zítra budou velká," nabádal své čtenáře francouzský list.

Le Figaro chválí český design
Deník věnoval materiálu o designu ve střední Evropě celou stránku. Nezapomněl také dodat, že výtvory studia Olgoj Chorchoj jsou v současné době k vidění v pražské Gandy Gallery, kterou otevřela Francouzka Nadine Gandyová.

Francouzský list dále uvedl, že ze středoevropských zemí, které v příštím roce vstoupí do Evropské unie, je Česká republika jediná, která hraje roli na evropské scéně designu. Všímá si dále i oživení designu v Německu, kde se podle něj v rámci "ostalgie" znovu přichází na chuť průmyslovému designu bývalé NDR, a stého výročí vzniku proslulé vídeňské dílny uměleckého řemesla Wiener Werkstätte, na jejímž vzniku se podílel i moravský rodák Josef Hoffmann.

Co je Olgoj Chorchoj

Architektonické studio Olgoj Chorchoj bylo založeno Michalem Froňkem (1966) a Janem Němečkem (1963) v roce 1990 v době jejich studií na pražské Vysoké škole umělecko-průmyslové, kde v současnosti vedou ateliér designu produktů.
Ve studiu dnes pracuje průměrně osm spolupracovníků, kteří se věnují architektuře, interiéru a designu nábytku, užitkových předmětů a šperků.

Čech uspěl na výtvarném bienále v Římě
Studentu pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové Janu Fabiánovi se před několika dny podařilo získat první cenu v kategorii Socha na Prvním uměleckém bienále evropských studentů (First Art Biennial of European Students). Sedmičlenná porota italských odborníků ocenila jeho práci Připravený prostor.

První ročník přehlídky výtvarných prací evropských studentů vyhlásil v květnu Instituto Romano di San Michele v Římě pro studenty posledního ročníku evropských uměleckých škol. Bienále zahrnuje celkem sedm hlavních kategorií: malbu, sochu, architekturu, průmyslový design, vizuální design, módu a textil. Absolutní vítězství v letošní přehlídce organizátoři spojili s finanční odměnou 2000 EURO a pobytem v Římě, vítězové jednotlivých kategorií kromě čestného titulu obdrželi finanční odměnu 700 EURO a dvoudenní pobyt v Římě.

Mezi cíle přehlídky patřila snaha ocenit kreativní studenty z evropských uměleckých škol a prostřednictvím konfrontace jednotlivých prací vytvořit platformu pro srovnání jak pedagogické práce, tak především jejích výsledků. Z každé školy se mohli zúčastnit vždy dva studenti, každý s jednou prací. VŠUP kromě Jana Fabiána reprezentovala Silvie Lubenová. Fabián je letošním absolventem školy v ateliéru Sklo v architektuře u Mariana Karla.

Olgoj Chorchoj - Pracovní stůl " Mr. XL Fingers", 1992

Autoři: ,Nejčtenější

Byt pro mladého muže, který nemá čas na uklízení a nesnáší dekorace

Chladnější dojem ze šedé kuchyňské linky či některých šedě natřených stěn...

Dvoupokojový byt v druhém bratislavském obvodu splňuje všechny praktické požadavky pracovně vytíženého majitele a díky...

Proměna bytu po odchodu synů: majitelku inspiroval klid islandské sopky

Atypický jídelní stůl (160×200 cm) je vyrobený z lamina podle autorského návrhu...

Vztah k tomuto bytu se zrodil už ve chvílích první prohlídky, kdy rodina zvažovala jeho koupi. A to přesto, že byt...Z uličního „trpaslíka“ vznikl moderní dům, který oživila žlutá barva

Okno ve štítové stěně sousedního objektu muselo být zachováno, proto nebylo...

Dům se špatnou dispozicí i špatným stavem konstrukcí a nedostatkem obytného prostoru či dvojgaráž na zahradě, kam se...

Lubor s Helenou si navrhli bungalov, sedlovou střechu nařídili úředníci

Obě křídla domu se zřetelně odlišují různými materiály a barvou fasády,...

Lubor s Helenou se po prozkoumání cen bytů a starších domů v Praze a okolí rozhodli, že bude nejlepší postavit si...

Z bývalého zámku Schwarzenbergů budou byty. Památkáři se dohodli

Vizualizace: dvůr získá uvnitř parkovou úpravu, vrátí se do něj i kašna s vodou.

V Praze je spousta vhodných pozemků pro bytovou výstavbu, a to nikoli jen zelených ploch či parkovišť. Ty některé...

Další z rubriky

Byt pro mladého muže, který nemá čas na uklízení a nesnáší dekorace

Chladnější dojem ze šedé kuchyňské linky či některých šedě natřených stěn...

Dvoupokojový byt v druhém bratislavském obvodu splňuje všechny praktické požadavky pracovně vytíženého majitele a díky...

Představy mladých o bydlení: záclony nemusí, zato obchod v domě ano

Takto si představují mladí ideální bydlení: záclony nejsou potřeba, kolo jako...

Za našich mladých let tohle nebývalo! Tak tuto větu lze slyšet často. Je pravdivá, zejména generace takzvaných...

Šest nových roubenek, kterými si majitelé splnili sen o životě v horách

V Orlických horách, na Šumavě, v Českém ráji i v Beskydech stojí nové roubené...

V Orlických horách, na Šumavě i v Beskydech stojí nové roubené chalupy. Jejich majitelé milují přírodu, rádi sportují a...Najdete na iDNES.cz