Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Český design se ve světě neztrácí

  14:44aktualizováno  14:44
Francouzský list Le Figaro nedávno vyzdvihl pražské studio designu Olgoj Chorchoj. Zakladatelé studia Jan Němeček a Michael Froněk, kdysi žáci Bořka Šípka, se podle něj stali patrony celé nové generace českých designérů. Olgoj Chorchoj dnes vychovává pod svými křídly Barbaru Vlčkovou, Jakuba Haaseho, Larse Kempera či Ondřeje Kopečného. "Zapamatujte si ta jména, zítra budou velká," nabádal své čtenáře francouzský list.

Le Figaro chválí český design
Deník věnoval materiálu o designu ve střední Evropě celou stránku. Nezapomněl také dodat, že výtvory studia Olgoj Chorchoj jsou v současné době k vidění v pražské Gandy Gallery, kterou otevřela Francouzka Nadine Gandyová.

Francouzský list dále uvedl, že ze středoevropských zemí, které v příštím roce vstoupí do Evropské unie, je Česká republika jediná, která hraje roli na evropské scéně designu. Všímá si dále i oživení designu v Německu, kde se podle něj v rámci "ostalgie" znovu přichází na chuť průmyslovému designu bývalé NDR, a stého výročí vzniku proslulé vídeňské dílny uměleckého řemesla Wiener Werkstätte, na jejímž vzniku se podílel i moravský rodák Josef Hoffmann.

Co je Olgoj Chorchoj

Architektonické studio Olgoj Chorchoj bylo založeno Michalem Froňkem (1966) a Janem Němečkem (1963) v roce 1990 v době jejich studií na pražské Vysoké škole umělecko-průmyslové, kde v současnosti vedou ateliér designu produktů.
Ve studiu dnes pracuje průměrně osm spolupracovníků, kteří se věnují architektuře, interiéru a designu nábytku, užitkových předmětů a šperků.

Čech uspěl na výtvarném bienále v Římě
Studentu pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové Janu Fabiánovi se před několika dny podařilo získat první cenu v kategorii Socha na Prvním uměleckém bienále evropských studentů (First Art Biennial of European Students). Sedmičlenná porota italských odborníků ocenila jeho práci Připravený prostor.

První ročník přehlídky výtvarných prací evropských studentů vyhlásil v květnu Instituto Romano di San Michele v Římě pro studenty posledního ročníku evropských uměleckých škol. Bienále zahrnuje celkem sedm hlavních kategorií: malbu, sochu, architekturu, průmyslový design, vizuální design, módu a textil. Absolutní vítězství v letošní přehlídce organizátoři spojili s finanční odměnou 2000 EURO a pobytem v Římě, vítězové jednotlivých kategorií kromě čestného titulu obdrželi finanční odměnu 700 EURO a dvoudenní pobyt v Římě.

Mezi cíle přehlídky patřila snaha ocenit kreativní studenty z evropských uměleckých škol a prostřednictvím konfrontace jednotlivých prací vytvořit platformu pro srovnání jak pedagogické práce, tak především jejích výsledků. Z každé školy se mohli zúčastnit vždy dva studenti, každý s jednou prací. VŠUP kromě Jana Fabiána reprezentovala Silvie Lubenová. Fabián je letošním absolventem školy v ateliéru Sklo v architektuře u Mariana Karla.

Olgoj Chorchoj - Pracovní stůl " Mr. XL Fingers", 1992

Autoři: ,Nejčtenější

Postavili si dům, který jede na elektřinu. Rodina platí 27 tisíc ročně

Bydlení v panelákovém bytě rodině nevyhovovalo a dlouho o domě uvažovali. Vše...

Trvanlivost, užitek a jednoduchost, to bylo první, co přišlo Janě a Antonínovi na mysl, když přemýšleli o podobě svého...

Kouzelný Nový Svět v Praze je hodně drahý luxus pro mile divné lidi

Nový Svět získal své jméno proto, že stál mimo Hradčany, které byly městem od...

Nový svět má atmosféru středověku a je to místo, kde se vám poměrně snadno přihodí, že tu i v pravé poledne budete...Rány pendrekem mu zničily zdraví, teď mu garsonku předělali designéři

Garsonce dominuje rohová pohovka s úložným prostorem na lůžkoviny a možnosti...

Jiří se na demonstraci na Národní třídě v listopadu 1989 snažil chránit přítelkyni, a tak schytal do hlavy pár ran...

„Zámecký“ styl vyměnili po dvaceti letech za nadčasový. A jsou nadšeni

Kuchyňská linka je navržena a vyrobena na zakázku, pracovní deska je z lamina,...

Radka a Miroslav si před takřka dvaceti lety navrhli a zařídili dům podle svých představ. Nedávno se rozhodli vyměnit...

Dva chlapi a pes bydlí v bytě, který připomíná galerii

Do kuchyně se kromě snídaňového pultu a kulatého jídelního stolu vešla také...

Kostýmní výtvarník Josef Čechota s přítelem Markem a fenkou Stellou objevují svět za Prahou. Po letech strávených v...

Další z rubriky

Dva chlapi a pes bydlí v bytě, který připomíná galerii

Do kuchyně se kromě snídaňového pultu a kulatého jídelního stolu vešla také...

Kostýmní výtvarník Josef Čechota s přítelem Markem a fenkou Stellou objevují svět za Prahou. Po letech strávených v...

Když platili nájem, trpěli. Za rok si postavili domek za 600 tisíc

Američané Robert a Samantha Garlowovi už nechtěli utrácet peníze za nájem, ani...

Američané Robert a Samantha Garlowovi už nechtěli utrácet peníze za nájem, ani si brát hypotéku na vlastní bydlení....

Bydlí na střeše činžáku. Luxusní byt mají vedle výtahové strojovny

Dvě stě padesát metrů čtverečních luxusního bydlení s výhledy na staveniště a...

Dva roky slouží majitelům přístavba na střeše vysokého městského činžáku v centru Bejrútu. Byt, v kterém je minimum...

Najdete na iDNES.cz