České celebrity: proč bydlet v obyčejném domě?

  • 15
Když si chce někdo ze známých osobností postavit dům, často se snaží být originální, vybočit z šedého průměru. Zatímco někteří volí typový projekt, jako například Heidi Janků, taková Jana Švandová o tom nechce ani slyšet. Někteří si zase rekonstruují stará neobydlená sídla.

Dům, který Jana Švandová označuje jako svou chalupu, je opravdu architektonickou perličkou. Je to tím, že jak známá herečka, tak její manžel mají rádi moderní architekturu. Ke spolupráci si přizvali holandskou architektku Saskii Fokkemu.

Dům není z klasických cihel, ale stojí na ocelové konstrukci, která je pokrytá dřevem, izolací a sádrokartonem. Vnitřkem probíhají železné sloupy natřené načerno.

"Lidem, kteří sem za námi jezdí, připomíná náš dům parník a místní obyvatelé mu říkají Titanic. To ale nebyl úmysl," říká Jana Švandová. Také se spousta přátel pozastavuje nad tím, že okna nemají záclony ani žaluzie. Ty jsou jen v koupelně a ložnici.

"Chvíli jsem si na to zvykala, ale dneska mi to nevadí - naopak. Je tu úžasný výhled do krajiny, tak proč okna stínit," vysvětluje herečka.

Hrázděná stavba
Neobvyklou stavbu si pořídil i spisovatel Michal Viewegh. Původně si přál bydlet ve srubu, protože má rád přírodní materiály a příčí se mu snobský styl mnoha dnešních novostaveb.

Pak zahlédl časopiseckou reportáž o moderním využití principu takzvaných hrázděných staveb, což je kombinace trámů a zdiva, a bylo rozhodnuto.

"Myslím, že je třeba ukazovat i jiné, alternativní způsoby bydlení, než se dnes lidem nabízejí prostřednictvím unifikovaných katalogů. Jsem s naším domem čím dál spokojenější. V Praze jsme byli zavřeni mezi neprostupné zdi a výhled obstarávala pouze malá okna. Tenhle dům mi otvírá pohled do přírody hned ze tří stran. Vnímám její proměny a cítím se tu příjemně a svobodně," říká Viewegh.


další foto

Altánek pro trpaslíky
Zahradní altán nemá opravdu každý. A už vůbec ne takový, jaký vlastní zpěvák a kytarista Olympiku Petr Janda. Při stavbě svého nového domu, při kterém současně vznikal i altán, využil služeb architekta.

Ten se snažil prosadit své tvůrčí avantgardní myšlenky do hlavní budovy, avšak známý zpěvák ho usměrnil. Volnou ruku mu nechal právě při návrhu altánku.

"Tady se architekt opravdu vyřádil. Altánek je postaven na čtyřech sloupech, které jsou každý jinak zakroucený," říká Janda.

Má také nesouměrnou, špičatou střechu a na první pohled vypadá jako domeček z pohádky, ve kterém žijí trpaslíci. Ale Janda má pro něj i jiné využití - v létě mu slouží při zahradní párty jako bar.

Bydlení ve staré hvězdárně
Život v běžném rodinném domku si nedovede představit ani módní návrhář Osmanny Laffita. Ten si opravil starou hvězdárnu z počátku minulého století postavenou na kopci uprostřed lesů. A to nedaleko hlavního města.

Dvoupatrový dům je opraven v původním secesním stylu. "Moc se mi ten dům, tedy vlastně hvězdárna, líbil. Řekl jsem, že ho chci. A za tím jsem si tvrdě šel," říká návrhář. Teď je se svým výběrem i s výsledkem rekonstrukce spokojený, i přesto, že se na domě ještě stále pracuje.

Dům ve stylu české chalupy
Do rekonstrukce starého objektu se pustila i herečka Světlana Nálepková, která chtěla z pražského prostředí do přírody. Dům, který si vyhlédla v blízkosti Berouna je sto padesát let starý a byl již delší dobu neobydlený.

Má 3200 metrů velký pozemek a úžasný výhled do okolí. Stojí ve staré vesnické zástavbě, ale zcela na okraji obce.

"Když jsem tohle místo poprvé uviděla, řekla jsem - to je ono. Ale nevěděla jsem, zda je dům k mání. Tak jsme s přítelem Břéťou Syrovým zaklepali v sousedství s dotazem, zda nevědí, jestli je něco kolem na prodej. A ono bylo - a právě to, co se nám líbilo nejvíc," vypráví Světlana Nálepková, která se nyní více než herectvím zabývá zpěvem.

Celý dům si herečka zařídila ve stylu české chalupy. "Učarovala mi tvář staročeské domácnosti," svěřuje se Světlana.

Jídelna

Kuchyně splňuje všechny současné trendy...vestavěné spotřebiče, pracovní deska z umělého kamene, výrazná nerezová digestoř, bar v kombinaci skla a kovu...

Dům je všechno, jen ne obyčejný. Přátelé Jany Švandové říkají, že jim připomíná parník. Základem je ocelová konstrukce potažená dřevem.

Dnes je dům Petra Jandy po několika rekonstrukcích. Je přistavěno horní patro, terasa a bazén a celé boční křídlo, ve kterém má nahrávací studia.

Bazén

Tento altán je moje úlitba architektovi. Řekl jsem mu - dělej si s ním, co chceš. Má zajímavě řešené sloupy a střechu. Využívám ho v létě pro gardenparty jako bar.

Zápecí je místo, kde Světlana Nálepková nejraději odpočívá. "Dívám se odsud na televizi nebo se učím texty. Ale přiznám se většinou stačí čtvrthodinka a začnu klimbat," svěřuje se.

Dům je plný velkých členitých oken, ze kterých je nádherný výhled do okolní přírody.

Jídelna Herečky Světlany Nálepkové je celá ve dřevě.

Pec je absolutní dominantnou celého domu. Herečka Světlana Nálepková si ji nechala vyrobit na míru.

Návrhář Osmany Laffita je romantik. Tomu odpovídá i jeho dům - secesní hvězdárna s interiéry jako na zámku a se zahradou v anglickém stylu.

S kuchyní je spojena jídelna. Dlouhý jídelní stůl i židle jsou z masivu.

Kuchyň je celá z masivu. Ve dřevě je zamaskován dokonce i odsavač nad sporákem.

,