Ceny za pronájmy klesly

aktualizováno 
Ačkoliv po vstupu do Evropské unie klesly ceny pronájmů i v Praze a kupříkladu třípokojový byt, který ještě před rokem a půl stál měsíčně 14 tisíc bez poplatku, sežene zájemce dnes i za deset tisíc, podle odborníků z realitních kanceláří záleží především na lokalitě.

"Dostupné hypotéky a vstup Česka do unie sice cenu pronájmu snížily, ale v metropoli je stále dost žádaných lokalit, kde se byty pronajímají za vysoké ceny," tvrdí makléři. Jde především o centrum hlavního města nebo pronájmy rodinných domů na známých pražských adresách.

Lidé stojí o menší byty
Ačkoliv jsou úvěry na bydlení stále dostupnější, vždy bude existovat skupina lidí, kteří si byt či dům pronajmou.

Ať už jsou to studenti, kteří si raději připlatí a vyhnou se životu na kolejích, nebo lidé, kteří týden pracují ve městě, ale na víkend odjíždějí domů, zahraniční lektoři, mladé páry, které spolu zatím zkoušejí žít a nechtějí se hned vrhat do hypotéky, nebo také lidé, kteří z nejrůznějších důvodů na úvěr nedosáhnou a pronájem je pro ně jediným řešením, jak bydlet.

"Největší zájem je v Praze o garsoniéry a menší byty, v nichž se cena pohybuje maximálně do dvanácti tisíc včetně poplatků," říkají realitní poradci.

Zač si realitní kancelář nechá zaplatit
Realitní kanceláři neplatí lidé jen za zprostředkování pronájmu (konečně, solidní kancelář si bere provizi zhruba ve výši jednoho až třech měsíčních pronájmů jen od pronajímatele, nikoliv od toho, kdo si byt pronajímá), ale také za kvalitní smlouvu, která chrání obě dvě strany.

Ke klasickým potížím patří třeba účty za telefon. Odborníci většinou proto pronajímatelům radí, aby převedli pevnou linku na toho, kdo si jejich byt pronajal. Platí se také za to, že realitní kanceláře naleznou byt či dům přesně dle požadavků klienta.

Aktuální ceny pronájmů v Praze

Náročnější zájemci hledají byty ve zděných domech s kvalitní koupelnou a kuchyní. Starší lidé zase upřednostňují nižší podlaží nebo výtah v domě. Zařízeným bytům dávají přednost zahraniční manažeři a lidé s vyššími příjmy, kteří pronájmem bytu řeší bydlení na přechodnou dobu.

Podobně i studenti chtějí částečně zařízené byty - skříně, lednice, kuchyňská linka. Laik by si byt na míru sháněl dlouho, realitní kanceláře většinou mají odborníky, které znají danou lokalitu a dokážou rychle najít byt přesně dle představ klienta.

Smlouvy jsou na dobu určitou
Také nájemní smlouvy řeší realitní kanceláře většinou "na míru" prostřednictvím spolupracující advokátní kanceláře, takže podmínky nájmu jsou velmi různorodé.

Většinou jsou tyto smlouvy na dobu určitou, dalším omezením bývá, že v bytě není možné zřídit trvalé bydliště (ačkoliv šikovný makléř dokáže klientovi sehnat i pronájem s trvalým bydlištěm, je pak třeba počítat s tím, že nájem se platí například rok dopředu najednou a ve smlouvě je jasně vymezeno, že pronájemce nemá na byt žádný právní nárok) a sankce při neplacení nájmu jsou velmi vysoké.

Běžná je také kauce ve výši 2-3 nájmů při předání bytu. Byt by měl být ze strany pronajímatele udržován v provozuschopném stavu. Úpravy může dělat nájemce jen se souhlasem pronajímatele, ale většinou se nedělají.

Ceny za pronájmy sice klesly, v lukrativních lokalitách se ale stále drží.

Autoři:Nejčtenější

Když si koupíte koženou pohovku za dvacet tisíc, budete sedět na igelitu

O koženou pohovku je třeba se starat přesně podle návodu výrobce.

Zatímco poměr masa v uzeninách už vnímá většina zákazníků, jen málokoho napadne, že pro nábytek označený jako kožený...

Peklo se sousedem. Kůlnu přestavěl na továrnu s pětimetrovým komínem

1

Místo kůlny má soused na zahradě zděnou budovu, ve které podniká, vyrábí dřevěné suvenýry. Z komína se valí kouř a...Až se muž vrátí, ložnici nepozná. Manželka ji proměnila za 300 tisíc

Na novou ložnici si Tereza připravila 300 tisíc korun.

Ložnice Terezy a jejího manžela připomíná skladiště. Místnost je přeplněná starým nábytkem, nekvalitní manželskou...

Za Prahou si postavili dům snů. Obavy z dřevostavby jsou zbytečné

Stavba domu trvala pět měsíců od kopnutí do země po stěhování do hotového.

Renata a Ladislav pobývali dlouhé roky v Americe, ve dřevěném domě. Kolem nich žila spousta dalších lidí v...

Deset let stavěl dům z pohledového betonu. Inspiroval se v Japonsku

Výrazné vodorovné slunolamy podporují exotický vzhled domu a zároveň chrání...

Příběh tohoto domu je vyprávěním o cestě za snem, lásce k architektuře, ideálech a zejména o houževnatosti, se kterou...

Další z rubriky

Deset let stavěl dům z pohledového betonu. Inspiroval se v Japonsku

Výrazné vodorovné slunolamy podporují exotický vzhled domu a zároveň chrání...

Příběh tohoto domu je vyprávěním o cestě za snem, lásce k architektuře, ideálech a zejména o houževnatosti, se kterou...

Zepředu vidíte pevnost, zezadu dům s prosklenými stěnami do zahrady

Jemně perforovaná fasáda obložená pískovcem na straně hlavního vstupu směrem do...

Pokud budete chtít vstoupit do rodinného domu velké čínské rodiny žijící v Singapuru, můžete mít pocit, že vcházíte do...

Architekti, kteří preferují surové stavby. Milují beton i kov

Architektům se podařilo přesvědčit klienta, aby beton v interiéru přístavby...

Jako červená nit se projekty studia Monoform vinou surové studené materiály, beton a kov. Najdete je nejen v interiéru,...Najdete na iDNES.cz