Hodnota starších bytů v centru Prahy rostla za sledované období o pět až dvacet procent

Hodnota starších bytů v centru Prahy rostla za sledované období o pět až dvacet procent | foto: Orco IPB Real

Ceny v Praze klesají jen někde. Drama se nekoná

  • 50
Ceny starších bytů klesly o dvacet i třicet procent. Taková tvrzení se v posledních měsících objevovala často. Nechali jsme si tedy udělat cenovou tabulku starších bytů v Praze, v níž jsme porovnali ceny bytů z podzimu loňského roku a z letošního jara. A výsledek? Žádné dramatické snížení se nekoná.

Ovšem kromě panelových bytů. Ty opravdu klesly o desítky procent. Ale ostatní starší byty v cihlové zástavě si cenu více méně drží. V některých místech dokonce rostly.

Chcete-li koupit nemovitost, neváhejte. Nyní můžete vyjednat nejlepší podmínky za posledních několik let.

Kromě stále vyhledávaného bydlení v samém centru a jeho nejbližším okolí jsou to kupodivu některé okrajové části metropole jako Černý Most, Hloubětín či Nebušice, kde se ceny zvedly oproti loňskému roku o dvanáct, respektive osmnáct procent.

A to není málo. Zatímco loni jste tu pořídili starší byt v průměru za
3 080 000 korun, dnes byste za něj dali o čtyři sta tisíc více.

Cenové tabulky pro MF DNES zpracoval Institut regionálních informací. Přehled ukazuje průměrný starší byt 3+1 o rozloze 68 m2, opotřebení 40 procent.


Ceny spadly jen o dvě procenta

"Z uvedené statistiky vyplývá, že ceny bytů se ve sledovaném období snížily jen velmi mírně. V průměru ne více než o dvě procenta. Takovéto snížení je stále v rozsahu možné statistické chyby," přiznává Milada Kadlecová z Institutu regionálních informací, která tak upozorňuje na to, že ve většině lokalit se vůbec ceny propadnout nemusely a zůstaly na své loňské hodnotě.

Existují však místa, kde je propad vidět. A nemalý. Patří mezi ně Břevnov, Bubeneč, kupodivu Dejvice, Střešovice či Liboc. Loni byste tam bydlení pořídili průměrně za 3 800 000, dnes by stačilo o půl milionu méně. A to odborníky překvapuje, neboť právě v těchto lokalitách ještě loni předpovídali cenový růst. Stal se však pravý opak.

"Důležité je ovšem poznamenat, že ve zpracovaných údajích z monitoringu byly zahrnuty pouze údaje zaznamenané do systému v prosinci loňského roku a dále v lednu a v únoru roku letošního," vysvětluje Milada Kadlecová.

Starší byty

Ve většině lokalit hlavního města o něco levněji než vloni. Ale propad není dramatický. Někde dokonce za starší byt budete muset připlatit.

Dá se tedy očekávat, že právě probíhající pokles cen, který hlásí realitní trh, se objeví v údajích Institutu regionálních informací až na konci května.

"Pokud ale tyto informace realitních kanceláří nejsou pouze nepřesným vnímáním či očekáváním trhu. To znamená sice odborným odhadem, ale bez jakékoli systematické analýzy," uvažuje odbornice.

Stále oblíbené centrum

Co asi nikoho příliš nepřekvapí, je neustálý růst cen v centru Prahy. Malá Strana, Josefov, Staré i Nové Město rozhodně žádný cenový pokles nezaznamenaly. Naopak. Hodnota starších bytů rostla za sledované období o pět až dvacet procent. Na Starém Městě překročila dokonce již pětimilionovou hranici.

Přesto i tady se dá určitá realitní krize sledovat: ceny rostly výrazně pomaleji než v předešlých letech. Nyní se pohybují nad hranicí čtyř milionů, což je pochopitelně nejvíce v celém hlavním městě.

Naopak nejnižší ceny najdete na okraji - v Dubči, Hájku, Kolodějích či Uhříněvsi, kde srovnatelný byt pořídíte do tří milionů korun.

Ovšem pozor - v mnohých okrajových částech Prahy se téměř neobchoduje. To znamená, že nikdo starší nemovitosti neprodává ani nekupuje.

"Osobně si myslím, že ke koupi bytu je nyní ideální čas. Obecně lze totiž říci, že za současných podmínek lze na trhu vyjednat nejlepší ceny za posledních několik let," říká Ondřej Novotný, analytik společnosti King Sturge.

Ceny bytů jsou tu proto jen orientační. "Nejméně, nebo dokonce vůbec se neobchoduje v malých katastrech na jižním a jihovýchodním okraji Prahy, jako jsou Benice, Kolovraty, Běchovice, Křeslice nebo Nedvězí," potvrzuje Jiří Pácal, ředitel investiční firmy Central Europe Holding.

"A někde byty ve vlastnictví téměř nenajdete. Patří sem například Ďáblice, Letňany, Karlín či Radlice," doplňuje Jiří Pácal.

Přesto nelze házet všechny nemovitosti do jednoho pytle. Je obrovský rozdíl v tom, kde se byt přesně nachází.

Zda má okna do zeleně, či na rušnou ulici. V jakém je technickém stavu byt, ale i celý dům. Jak se dá z bytu dostat hromadnou dopravou do centra, zda je dobře dostupný i autem. To vše může cenu ovlivnit směrem nahoru i dolů o sta tisíce korun.

Odborníci radí: nečekejte

Jak se bude realitní trh vyvíjet dál? V současné době to není nijak veselé. Kupující čekají, zda ceny ještě poklesnou, případně tlačí, aby prodávající dále zlevňovali. Těm se však moc nechce. A to přesto, že je na trhu stále dost nemovitostí, ze kterých je možné si vybírat.

"Před rokem nebylo výjimkou složit rezervaci na byt při první prohlídce," říká David Černík, jednatel Maxima Reality. Dnes kupující více přemýšlejí, déle zvažují a pečlivěji vybírají. "Než se rozhodnou, absolvují deset i dvacet prohlídek. Na některé nemovitosti se jdou podívat i víckrát," popisuje současný stav David Černík.

krize

Pokles cen nemovitostí v Česku má málo společného s krizí na realitním trhu ve Spojených státech nebo v západní Evropě.

Co tedy dělat? Koupit hned, či později? Zbavit se bytu nyní, nebo počkat, až bude situace na realitním trhu pro prodávající příhodnější?

"Osobně si myslím, že ke koupi je nyní ideální čas. Obecně lze totiž říci, že za současných podmínek lze na trhu vyjednat nejlepší ceny za posledních několik let," potvrzuje Ondřej Novotný, analytik společnosti King Sturge.

Nečekat a koupit radí i Jiří Pácal. "Neohlížejte se na obecné prognózy vývoje cen, protože každá nemovitost je jedinečná a může mít svůj vlastní cenový příběh. Investice do bydlení je dlouhodobá a nejsou zde tolik podstatné cenové výkyvy," říká odborník.

A přidává radu i pro prodávající: "Neměli byste zbytečně odkládat nabízení nemovitosti, protože se podmínky na trhu nemusí výrazněji měnit ještě dlouho a odkladem byste mohli více ztratit než získat. Je třeba počítat s tím, že v případě nadhodnocených požadavků prodat vůbec nemusíte nebo bude prodej velmi dlouho trvat," doplňuje Jiří Pácal.

Pokles cen není důsledkem finanční krize

Předpovědět vývoj cen na realitním trhu v Praze je jako věštit z křišťálové koule. "Předpovědi vývoje cen jsou vždy problematické, protože nelze odhadnout ani vývoj základních makroekonomických faktorů a už vůbec ne, nakolik se projeví 'politická' rozhodnutí na trhu či nakolik se změní nálada, očekávaní investorů nebo individuální poptávka," vysvětluje Milada Kadlecová.

A přidává jednu zajímavou myšlenku, kterou potvrzují i další realitní odborníci. Pokles cen nemovitostí v Česku má málo společného s krizí na realitním trhu ve Spojených státech nebo v západní Evropě.

"Za snížení cen tuzemských nemovitostí, především u panelových domů a u nemovitostí v horších polohách, může hlavně velká nabídka na realitním trhu a klesající poptávka. Nabídka starších nemovitostí k bydlení je v České republice dlouhodobě nadměrná, v nepoměru k výkonu ekonomiky," vysvětluje Milada Kadlecová.