Časté praní pokrývek a lůžkovin roztočům nesvědčí

-
Častější praní lůžkovin v porovnání s předchozími lety mají na svědomí obrovské osvětové kampaně, jejichž důvodem se stal mini-aturní živočich - roztoč. Ten se sice nestal třídním nepřítelem, ale jeho tělo o velikosti sotva 0,1 až 0,35 mikronu a jeho exkrementy patří k nejčastějším alergenům, které trápí současnou populaci. Snížit výrazně jeho výskyt v bytě lze zejména častým praním lůžkovin. Generační cyklus roztočů, kteří se živí hlavně šupinkami kůže a lupy, je totiž pouze sedm až deset dní.

I PŘIKRÝVKY PATŘĺ DO HORKÉ VODY
Za týden nabídne člověk roztočům v posteli kolem pěti gramů svého odpadu, a to bohatě stačí uživit až deset tisíc roztočů. A tak není divu, že se v takové „restauraci“ roztočům líbí - v porovnání s ostatními částmi bytu je v posteli stonásobně vyšší výskyt roztočů. Lékaři proto doporučují časté praní lůžkovin, a to včetně přikrývek. To byl také jeden z důvodů, proč se z domácností začaly postupně vytrácet prachové peřiny. Mezi peřím se drobným živočichům skvěle daří a navíc peří samo funguje u mnohých jedinců jako nepříjemný alergen.
Peřiny proto nahradily zejména přikrývky a polštáře plněné dutým vláknem. Tak se označují speciálně upravená polyesterová vlákna. Je jich celá řada typů, ale jedno mají společné - hřejí podle potřeby. V létě nebo v přetopených ložnicích vás zahřejí „tak akorát“, v zimě vám bude pod nimi teplo. To nejlépe dokazuje skandinávský trh, kde si na přetápění opravdu nepotrpí. Kolem 80 procent skandinávských domácností přitom používá právě přikrývky z dutého vlákna. Ti, kteří mají přesto obavy ze zimy, mohou zvolit deky z dutého vlákna s označením Thermo. Ty se vyrábějí technologií používanou při výrobě spacích pytlů, tedy pomocí takzvaných teplých švů a vzduchové izolační mezivrstvy.
Výrobci přikrývek z dutých vláken dlouho doporučovali praní jen v teplotách do 40 stupňů Celsia - to však na roztoče nestačilo. Podle Petra Czaderny z ostravské firmy Lina C lze totiž roztoče zničit až při teplotách nad šedesát stupňů. Praní při této teplotě musí přitom trvat kolem 50 až 60 minut. Duté vlákno prané jen do 40 stupňů před roztoči nechrání. Proto se v poslední době prosazují na trhu výrobky z dutého vlákna například z řady Classic se značkou Scan quilt, které je možné v případě potřeby dokonce vyvářet či sterilizovat. Praní je však lepší, protože s vodou se z přikrývek vyplaví i zbytky mrtvých roztočů a jejich exkrementy. Rozdíl v ceně mezi standardní přikrývkou a typem určeným i na vyváření není až tak velký. Zatímco standardní přikrývku z dutého vlákna pořídíte asi za 850 až 1000 korun, provedení Classic přijde asi na 1100 korun. Polštář Classic stojí kolem 800 korun. „Jeho výhodou je nejen to, že jej můžete prát při vyšších teplotách, ale i jeho náplň. Plní se totiž dutým, prostorově tvarovaným vláknem ve tvaru kuličky. Proto je velmi jemný, jakoby načechraný a připomíná tak polštáře z prachového peří,“ vysvětluje Ivana Vachková z firmy Silex.
Obdobně jako duté vlákno je možné vyvářet při teplotách kolem 95 stupňů Celsia výrobky s označením Happydorm, případně je také sterilizovat při teplotách kolem 140 stupňů.

MĺSTO ŽEHLENĺ STAČĺ PRÁDLO DOBŘE POVĚSIT
Mnohem častěji než přikrývky je však nutné prát ložní prádlo. Jenže mandlovat nebo žehlit damaškové povlečení či lněná prostěradla už nikoho příliš neláká. Stále větší zájem je proto o ložní soupravy ze stoprocentní česané bavlny, označované jako mako-jersey či mako-satén. „Pokud je dobře pověsíte, nemusíte je už ani žehlit,“ radí Martina Krejčová z firmy Stella Ateliers.
Povlečení na jednu postel se na pultech obchodů nebo v nabídkových katalozích objevuje přibližně v cenách 1100 až 1800 korun.
Obdobně se chovají i výrobky z krepu. Tady je však třeba dát pozor na takzvané výhodné koupě. Zatímco tuzemské zboží s označením QZ neboli značkou zaručené kvality žehlit nemusíte a i po četném praní bude vypadat dobře, levná asijská produkce vám takovou službu rozhodně neudělá. Kvalitní krepové povlečení vás přijde asi na 600 až 800 korun.
Žehlit nemusíte ani povlečení z materiálu z královédvorské Tiby, kterému se říká bavlněná wafle. Jeho struktura totiž připomíná právě tuto pochoutku. Za povlečení na jednu postel - tedy za cíchu a jeden polštář - zaplatíte podle prodejce asi 600 až 1100 korun. Materiál s waflovou strukturou dodává ložnímu prádlu příjemný omak, vzdušnost i hřejivost.
Bez žehličky se samozřejmě obejdete i u prostěradel z bavlněného jerseye nebo froté. U kvalitních výrobků však musíte počítat s tím, že vás prostěradlo na jednu postel přijde asi na 400 až 500 korun, na dvoulůžko si rezervujte částku přibližně dvojnásobnou.

POD PROSTĚRADLO PATŘĺ PODLOŽKA
K častému praní přikrývek a ložního prádla se vyplatí přidat i potahy matrací a takzvaných matracových chráničů. Pod tímto označením se skrývají tenké „deky“, které se používají jako mezivrstva mezi prostěradlem a matrací. Jsou důležité hlavně u malých dětí, které občas do postele zvrhnou hrníček s pitím nebo nestačí doběhnout na záchod. Ocení je i dospělí, jejichž tělo dokáže „odevzdat“ na lůžku více než jeden a půl litru potu za noc. Matracové chrániče jsou plněné dutým vláknem a stojí kolem 500 korun (při rozměrech 80 x 195 centimetrů). Vyrábějí se však i chrániče až do velikosti 200 x 200 centimetrů.
Pokud jde o snímatelné potahy, ty se kupují již s matracemi. Podle výrobce stojí kolem 1000 až 1200 korun a lze je prát v pračce. U matrací je třeba připomenout i to, že jim nejlépe svědčí rošty, nikoliv pevné podložky. Roztoči totiž mají rádi tmu a vlhko, ale nesnášejí průvan. A protože pot se musí někam odpařit, jsou „větrací“ rošty velmi důležité

Pro ty, které trápí revmatické nebo astmatické potíže, doporučují lékaři přikrývky z mykaného ovčího rouna. To totiž dokáže přijmout až třicet procent vlhkosti z okolí, aniž by se změnily jeho tepelné vlastnosti. Vlhkost se pak postupně uvolňje zpět do ovzduší. Vlněné přikrývky Merlip od lipovské firmy 2G přijdou od 692 do 2458 korun, za polštář pak zaplatíte 242 až 424 korun. Podložka pod prostěradlo vás přijde na 483 až 978 korun. Ovčí rouno se doporučuje čistit chemicky.

Autor:
  • Nejčtenější

Zázrak v Mirošovicích. Zámek na spadnutí zachránila až odvážná starostka

18. března 2024

Mirošovice v Ústeckém kraji v současnosti spadají pod obec Hrobčice, ale v minulosti patřily k...

Původní dům si odvezl kamarád. Pak si postavili nejlepší bydlení v životě

14. března 2024

Na svažitém pozemku pod lesem a s výhledem do kraje si manželé postavili dřevostavbu. Nejdřív ale...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V jednoduchosti je krása, moderní dřevostavba do Beskyd skvěla zapadla

16. března 2024

V malebném prostředí Moravskoslezských Beskyd stojí rodinný dům, který je dokonalým příkladem...

Svou dřevěnou chatu u Sázavy milují, inspiraci našli ve Finsku

12. března 2024

Kamila a Roman se svými syny vždy snili o útočišti, kde by mohli trávit víkendy a uniknout z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sen o domě s velkou zahradou a výhledem se mu splnil, až když se ho vzdal

13. března 2024

Seriál Vždy jsem chtěl bydlet na kopci, nejlépe s výhledem na hory a zároveň vodu, odkud se ozývá křik...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Útulný interiér v pudrových barvách dokáže doslova pohladit

19. března 2024

Lidé se s oblibou stěhují do okolí větších měst, kde hledají klid, přírodu a také dostatek...

KVÍZ: Každý z těchto slavných domů má svůj jedinečný příběh. Otestujte se

19. března 2024

I domy mají své osudy, slavné obyvatele či neopakovatelné události, které se v nich odehrály. Znáte...

Ze stěn staré chaty musela nejdřív pomocí písku zmizet akrylová barva

18. března 2024

Chata stará více než sto let rozhodně nebyla na „odpis“, jednu zásadní chybu ovšem měla. Tou bylo...

Zázrak v Mirošovicích. Zámek na spadnutí zachránila až odvážná starostka

18. března 2024

Mirošovice v Ústeckém kraji v současnosti spadají pod obec Hrobčice, ale v minulosti patřily k...

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...