Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Časté praní pokrývek a lůžkovin roztočům nesvědčí

-
Častější praní lůžkovin v porovnání s předchozími lety mají na svědomí obrovské osvětové kampaně, jejichž důvodem se stal mini-aturní živočich - roztoč. Ten se sice nestal třídním nepřítelem, ale jeho tělo o velikosti sotva 0,1 až 0,35 mikronu a jeho exkrementy patří k nejčastějším alergenům, které trápí současnou populaci. Snížit výrazně jeho výskyt v bytě lze zejména častým praním lůžkovin. Generační cyklus roztočů, kteří se živí hlavně šupinkami kůže a lupy, je totiž pouze sedm až deset dní.

I PŘIKRÝVKY PATŘĺ DO HORKÉ VODY
Za týden nabídne člověk roztočům v posteli kolem pěti gramů svého odpadu, a to bohatě stačí uživit až deset tisíc roztočů. A tak není divu, že se v takové „restauraci“ roztočům líbí - v porovnání s ostatními částmi bytu je v posteli stonásobně vyšší výskyt roztočů. Lékaři proto doporučují časté praní lůžkovin, a to včetně přikrývek. To byl také jeden z důvodů, proč se z domácností začaly postupně vytrácet prachové peřiny. Mezi peřím se drobným živočichům skvěle daří a navíc peří samo funguje u mnohých jedinců jako nepříjemný alergen.
Peřiny proto nahradily zejména přikrývky a polštáře plněné dutým vláknem. Tak se označují speciálně upravená polyesterová vlákna. Je jich celá řada typů, ale jedno mají společné - hřejí podle potřeby. V létě nebo v přetopených ložnicích vás zahřejí „tak akorát“, v zimě vám bude pod nimi teplo. To nejlépe dokazuje skandinávský trh, kde si na přetápění opravdu nepotrpí. Kolem 80 procent skandinávských domácností přitom používá právě přikrývky z dutého vlákna. Ti, kteří mají přesto obavy ze zimy, mohou zvolit deky z dutého vlákna s označením Thermo. Ty se vyrábějí technologií používanou při výrobě spacích pytlů, tedy pomocí takzvaných teplých švů a vzduchové izolační mezivrstvy.
Výrobci přikrývek z dutých vláken dlouho doporučovali praní jen v teplotách do 40 stupňů Celsia - to však na roztoče nestačilo. Podle Petra Czaderny z ostravské firmy Lina C lze totiž roztoče zničit až při teplotách nad šedesát stupňů. Praní při této teplotě musí přitom trvat kolem 50 až 60 minut. Duté vlákno prané jen do 40 stupňů před roztoči nechrání. Proto se v poslední době prosazují na trhu výrobky z dutého vlákna například z řady Classic se značkou Scan quilt, které je možné v případě potřeby dokonce vyvářet či sterilizovat. Praní je však lepší, protože s vodou se z přikrývek vyplaví i zbytky mrtvých roztočů a jejich exkrementy. Rozdíl v ceně mezi standardní přikrývkou a typem určeným i na vyváření není až tak velký. Zatímco standardní přikrývku z dutého vlákna pořídíte asi za 850 až 1000 korun, provedení Classic přijde asi na 1100 korun. Polštář Classic stojí kolem 800 korun. „Jeho výhodou je nejen to, že jej můžete prát při vyšších teplotách, ale i jeho náplň. Plní se totiž dutým, prostorově tvarovaným vláknem ve tvaru kuličky. Proto je velmi jemný, jakoby načechraný a připomíná tak polštáře z prachového peří,“ vysvětluje Ivana Vachková z firmy Silex.
Obdobně jako duté vlákno je možné vyvářet při teplotách kolem 95 stupňů Celsia výrobky s označením Happydorm, případně je také sterilizovat při teplotách kolem 140 stupňů.

MĺSTO ŽEHLENĺ STAČĺ PRÁDLO DOBŘE POVĚSIT
Mnohem častěji než přikrývky je však nutné prát ložní prádlo. Jenže mandlovat nebo žehlit damaškové povlečení či lněná prostěradla už nikoho příliš neláká. Stále větší zájem je proto o ložní soupravy ze stoprocentní česané bavlny, označované jako mako-jersey či mako-satén. „Pokud je dobře pověsíte, nemusíte je už ani žehlit,“ radí Martina Krejčová z firmy Stella Ateliers.
Povlečení na jednu postel se na pultech obchodů nebo v nabídkových katalozích objevuje přibližně v cenách 1100 až 1800 korun.
Obdobně se chovají i výrobky z krepu. Tady je však třeba dát pozor na takzvané výhodné koupě. Zatímco tuzemské zboží s označením QZ neboli značkou zaručené kvality žehlit nemusíte a i po četném praní bude vypadat dobře, levná asijská produkce vám takovou službu rozhodně neudělá. Kvalitní krepové povlečení vás přijde asi na 600 až 800 korun.
Žehlit nemusíte ani povlečení z materiálu z královédvorské Tiby, kterému se říká bavlněná wafle. Jeho struktura totiž připomíná právě tuto pochoutku. Za povlečení na jednu postel - tedy za cíchu a jeden polštář - zaplatíte podle prodejce asi 600 až 1100 korun. Materiál s waflovou strukturou dodává ložnímu prádlu příjemný omak, vzdušnost i hřejivost.
Bez žehličky se samozřejmě obejdete i u prostěradel z bavlněného jerseye nebo froté. U kvalitních výrobků však musíte počítat s tím, že vás prostěradlo na jednu postel přijde asi na 400 až 500 korun, na dvoulůžko si rezervujte částku přibližně dvojnásobnou.

POD PROSTĚRADLO PATŘĺ PODLOŽKA
K častému praní přikrývek a ložního prádla se vyplatí přidat i potahy matrací a takzvaných matracových chráničů. Pod tímto označením se skrývají tenké „deky“, které se používají jako mezivrstva mezi prostěradlem a matrací. Jsou důležité hlavně u malých dětí, které občas do postele zvrhnou hrníček s pitím nebo nestačí doběhnout na záchod. Ocení je i dospělí, jejichž tělo dokáže „odevzdat“ na lůžku více než jeden a půl litru potu za noc. Matracové chrániče jsou plněné dutým vláknem a stojí kolem 500 korun (při rozměrech 80 x 195 centimetrů). Vyrábějí se však i chrániče až do velikosti 200 x 200 centimetrů.
Pokud jde o snímatelné potahy, ty se kupují již s matracemi. Podle výrobce stojí kolem 1000 až 1200 korun a lze je prát v pračce. U matrací je třeba připomenout i to, že jim nejlépe svědčí rošty, nikoliv pevné podložky. Roztoči totiž mají rádi tmu a vlhko, ale nesnášejí průvan. A protože pot se musí někam odpařit, jsou „větrací“ rošty velmi důležité

Pro ty, které trápí revmatické nebo astmatické potíže, doporučují lékaři přikrývky z mykaného ovčího rouna. To totiž dokáže přijmout až třicet procent vlhkosti z okolí, aniž by se změnily jeho tepelné vlastnosti. Vlhkost se pak postupně uvolňje zpět do ovzduší. Vlněné přikrývky Merlip od lipovské firmy 2G přijdou od 692 do 2458 korun, za polštář pak zaplatíte 242 až 424 korun. Podložka pod prostěradlo vás přijde na 483 až 978 korun. Ovčí rouno se doporučuje čistit chemicky.

Autor:
  • Nejčtenější

Jak bydlí Simona Krainová: bytu v podkroví vévodí fotografie majitelky

12. dubna 2024

Architekt či designér by při navrhování interiéru měl důsledně respektovat styl a potřeby klienta....

Parkoviště na sídlišti obsadily karavany, dodávky a teď tu zakotvila loď

19. dubna 2024

Premium Po zavedení placených zón u nás ve městě se majitelé aut rozhodli, že budou využívat naše sídlištní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Český patriot zachránil barokní faru v Chudenicích. Chtěl pomoct své vlasti

15. dubna 2024

Zchátralá barokní fara v Chudenicích u Klatov měla štěstí v neštěstí, když na ni narazil český...

Roubený dům ve strmém svahu si vyžádal roky práce, zařizování a trpělivosti

18. dubna 2024

Sen o novém bydlení vznikl ve chvíli, kdy se děti rozlétly do světa a Petr s Janou zůstali v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Byt si šikovná žena proměnila i bez bourání, stačily jí dobré nápady

16. dubna 2024

Karolina je manažerkou v obchodě s interiérovým vybavením. Bez větších stavebních zásahů, s pomocí...

Při rekonstrukci mezonetu pamatovali na spotřebu energií, bourali i příčky

19. dubna 2024

Rekonstrukce bydlení je vždy velkým dobrodružstvím. To platí i o nedávné přestavbě dvoupodlažního...

Parkoviště na sídlišti obsadily karavany, dodávky a teď tu zakotvila loď

19. dubna 2024

Premium Po zavedení placených zón u nás ve městě se majitelé aut rozhodli, že budou využívat naše sídlištní...

Roubený dům ve strmém svahu si vyžádal roky práce, zařizování a trpělivosti

18. dubna 2024

Sen o novém bydlení vznikl ve chvíli, kdy se děti rozlétly do světa a Petr s Janou zůstali v...

S čím přijeli čeští designéři a výrobci ohromit Milán: židle, sklo a vany

18. dubna 2024

Týden nabitý designem čeká návštěvníky už 62. ročníku veletrhu Salone del Mobile Milano, který...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...