Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Čalouněný nábytek by měl sloužit k dokonalému odpočinku

  13:05aktualizováno  13:05
- Čalouněný nábytek nepřišel do českých a slovenských domácností ve velkém náhodou. Samozřejmou a výraznou součástí bytového vybavení se stal teprve po příchodu televize. Domácí "oltář" bylo totiž třeba sledovat v pohodlí. Kupodivu za těch několik desítek let, co čalouněný nábytek ovládl domácí interiéry, se jeho tvar příliš nezměnil, dnes se dokonce vrací některé tvary i typy používané před mnoha lety. Například domácnosti vybavované nábytkem ze šedesátých a sedmdesátých let měly (a často dodnes mají) pohovku a křesla na nožkách.
Tedy nábytek lehkého typu, takový, jaký převažuje v současném pojetí. Pohovky se tehdy rozkládaly v sedací výšce, což je opět žhavá současnost. S rozvojem čalounických materiálů, strojů a zařízení jsou ovšem současné výrobky na podstatně vyšší kvalitativní úrovni.

Co je pod potahem

O kvalitě sedacího nábytku zdaleka nerozhoduje použité čalounění, ale to, co najdete pod ním. O to by se měl zákazník zajímat především. U kvalitních výrobků se pod potahem skrývá většinou kypřící nosné polyesterové rouno, šitá čalounická výplň plněná směsí polyesterových maličkých smotků nebo peří a střihané polyuretanové pěny, které se označují jako PUR pěny. (Ty se vyrábějí v široké škále. Jejich výrobci jim dávají obchodní název doplněný volným písmenem a čtyřčíslím, například DURÉN N3025, MOLITAN N3025, MOLTOPRÉN N3025 aj. V tuzemsku se PUR pěny často označují jen obchodním označením výrobku Gumotexu Břeclav, a to "molitan". To je však úplně špatně, protože jde o chráněnou značku.) Velkou část čalounění tak tvoří zpravidla "sendvič" z různých druhů PUR pěny tvarované a slepované do přesných tvarů, dále pak pružinová kostra a pružné rošty z vlnitých pružin. Kostra výrobku bývá ze dřeva a kovu, kov se používá i na nožky a podnoží (obr. 1). Po období lehkých pohovek na nožkách zaplavily v sedmdesátých a osmdesátých letech domácnosti mohutné celočalouněné výrobky sedící na koberci jako velké želvy královské. Byly těžké a jejich majitelé s nimi mohli pohybovat po bytě jen díky malým kluzákům, které nahradily nožky. Těžké kostry z dřevotřískových desek částečně zastoupily skořepiny z vysokolehčeného polystyrénu. Chovaly se jako skořápka vajíčka - když praskly, už je nikdo neopravil. To vše je již naštěstí minulostí. Architekti předvídali návrat k vzdušnosti a lehkosti již dříve - jak je vidět na ukázkách (obr. 2, 3) u expozice Výzkumného a vývojového ústavu nábytkářského na brněnském Veletrhu spotřebního zboží na jaře 1990.

Na co si sednout, či spíše lehnout

Současné trendy jsou v zásadě dva: buď se byty vybavují skladebným, na sebe navazujícím sezením vytvářejícím takzvané obytné ostrovy. O tom již byli čtenáři na stránkách MF DNES informováni. Nebo se do pokoje umisťuje několik pohovek a křesel jednoho či více typů. Většinou jde o výrobky funkčně velmi zajímavé, které mají možnost přizpůsobit se jakémukoliv přání svých majitelů. Bývají roztahovací, polohovací, s výsuvnou podložkou, s nafukovací bederní opěrkou zabudovanou do čalounění apod. Příklady jsou na obr. 4a, 5a, b, 6 a, b, c, d. O bytovém čalouněném nábytku by totiž mělo platit, že má být relaxační. Člověk žijící ve stálém shonu a tempu si potřebuje dokonale - a to nejlépe vleže - odpočinout. Vyhovuje mu měnit polohy těla, aniž by přitom z pohovky nebo křesla vůbec povstal. Proto bývají pohovky a křesla polohovatelné mechanicky i elektricky. Doplňují se i mnoha polštáři. Čalounění by mělo člověku lahodit, uklidňovat jej, působit na všechny jeho smysly. Proto tvary mají řád, rytmičnost, opakovatelnost, barvy jsou nevýrazné, nevzrušivé - i doplňkové polštáře bývají jen tón v tónu nebo v zastřených barvách či jen strukturně odlišené od stejnobarevného potahu. Struktury potahu působí příjemně nejen na pohled, ale zejména při dotyku. Textil má měkký "vlněný" stejnoměrný nebo naopak příjemně strukturní (ale opět měkký) omak. Člověk se také rád dotýká přírodních usní s dobře zpracovaným, často také strukturním povrchem, perforací nebo prostřihy. Struktury se ostatně objevují také na kobercích, prostřihy a průhledy na záclonách a dekoracích. Očekává se, že začátek příštího tisíciletí bude ve znamení právě těchto strukturních materiálů, lesků, prolínání světel a dalších efektů vyplývajících z používání různých nití a přízí při výrobě vysoce kvalitních potahových textilií. Proti špinění potahových textilií a koberců nabídla firma DU PONT vlákna potažená teflonem. Potahové textilie, u nichž byly použity, mají záruku proti ušpinění při dodržení návodu na údržbu pět let. Pokud si pořídíte módní světlý čalouněný nábytek bez úpravy proti pošpinění, máte šanci postarat se o dodatečnou ochranu sami nebo s pomocí profesionální firmy. K typickým způsobům patří například nástřiky pomocí přípravků Scotchard TM Protector nebo Guardsman.

Autor:Nejčtenější

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Byt pro mladého muže, který nemá čas na uklízení a nesnáší dekorace

Chladnější dojem ze šedé kuchyňské linky či některých šedě natřených stěn...

Dvoupokojový byt v druhém bratislavském obvodu splňuje všechny praktické požadavky pracovně vytíženého majitele a díky...Z bývalého zámku Schwarzenbergů budou byty. Památkáři se dohodli

Vizualizace: dvůr získá uvnitř parkovou úpravu, vrátí se do něj i kašna s vodou.

V Praze je spousta vhodných pozemků pro bytovou výstavbu, a to nikoli jen zelených ploch či parkovišť. Ty některé...

Z uličního „trpaslíka“ vznikl moderní dům, který oživila žlutá barva

Okno ve štítové stěně sousedního objektu muselo být zachováno, proto nebylo...

Dům se špatnou dispozicí i špatným stavem konstrukcí a nedostatkem obytného prostoru či dvojgaráž na zahradě, kam se...

Lubor s Helenou si navrhli bungalov, sedlovou střechu nařídili úředníci

Obě křídla domu se zřetelně odlišují různými materiály a barvou fasády,...

Lubor s Helenou se po prozkoumání cen bytů a starších domů v Praze a okolí rozhodli, že bude nejlepší postavit si...

Další z rubriky

Představy mladých o bydlení: záclony nemusí, zato obchod v domě ano

Takto si představují mladí ideální bydlení: záclony nejsou potřeba, kolo jako...

Za našich mladých let tohle nebývalo! Tak tuto větu lze slyšet často. Je pravdivá, zejména generace takzvaných...

Lubor s Helenou si navrhli bungalov, sedlovou střechu nařídili úředníci

Obě křídla domu se zřetelně odlišují různými materiály a barvou fasády,...

Lubor s Helenou se po prozkoumání cen bytů a starších domů v Praze a okolí rozhodli, že bude nejlepší postavit si...

V hlubokých lesích se skrývá krásný dům. Slibuje úžasné ticho a klid

Stromový dům stojí v anglickém Devonu. Black Wolf Treehouse je elegantním...

Stromový dům stojí v anglickém Devonu. Black Wolf Treehouse je elegantním místem pro ty, kteří touží po klidu na...Najdete na iDNES.cz