Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Byty v Praze: co nás čeká?

aktualizováno 
V metropoli letos začne výstavba tisíců nových bytů. Už teď jsou jasné lokality, známé jsou i ceny za metr čtvereční. Lidé, kteří se chystají pořídit si nové bydlení, si v Praze budou moci vybírat ze tří tisíc nově postavených bytů. Plánují je postavit jedny z největších tuzemských developerských společností.

První projekt s názvem Nová Harfa celkem se dvěma tisícovkami bytů má vyrůst ve Vysočanech, v druhém případě to bude tisíc dvě stě bytových jednotek s názvem Nové Zahradní Město.

„Prodej bytů v projektu Nová Harfa bude zahájen na podzim letošního roku, předpokládáme, že většinu bytů budeme klientům nabízet v cenové relaci nižší než třicet tisíc korun za metr čtvereční,“ uvedl ředitel obchodního oddělení společnosti FINEP Pavel Rejchrt.

Předpokládaná výše celkové investice do projektu Nová Harfa je přibližně 2 miliardy korun. Nová Harfa bude vznikat ve čtyřech etapách, kompletní dokončení všech bytů předpokládá společnost FINEP v horizontu tří nebo čtyř let. V nabídce budou byty o velikostech od 1+kk po 4+kk. Většina bytů, zhruba 65 procent, bude o velikosti 2+kk.

Vysočany se stanou centrem
Vysočany tak procházejí velkou proměnou, která se dá přirovnat ke „zmrtvýchvstání“ Smíchova. Stejně jako Vysočany, i Smíchov byl dlouhou dobu vnímán především jako průmyslová čtvrť. Nyní je jednou z nejvyhledávanějších částí Prahy.

„Musíme si uvědomit, že v Praze 8 a 9 za posledních deset let zcela vymizel těžký průmysl, který zde ovládal velké oblasti. Tato nesmírně perspektivní část Prahy, která je přímo navázána na centrum a je spojena metrem i s ostatními dopravními stavbami, by se měla rozvíjet v kontextu potenciálu, který opravdu má,“ uvedl náměstek primátora Jan Bürgermeister.

AKTUÁLNÍ CENY BYTŮ


Z Vysočan se má stát během dvou let jedno z významných městských center. Na téměř dvou stech padesáti hektarech zde vyroste několik rozsáhlých bytových i obchodně-administrativních projektů. Z dříve průmyslové lokality se tak podle urbanistického záměru města stane atraktivní městská čtvrť s dvěma tisíci nových bytů.

Území, které projde velkou proměnou, je vymezeno dvěma osami Kolbenovou a Poděbradskou ulicí, celou oblastí protéká potok Rokytka. Jádrem výstavby se stane náměstí OSN a oblast v okolí stanice metra BKolbenova. Továrny ČKD a další průmyslové stavby postupně nahradí víceúčelové centrum Zelený ostrov.

„Pro Vysočany postavíme bytový projekt Nová Harfa. Přibližně dva tisíce bytů na sedmi hektarech zastavěné plochy znamená, že jde o dosud největší bytový projekt v Praze po roce 1989,“ tvrdí Michal Kocián, předseda představenstva společnosti FINEP, s tím, že se z této čtvrti stává atraktivní lokalita.

„Pro srovnání - za celý rok 2003 se v Praze začalo stavět 5702 bytů,“ dodal Michal Kocián.

Do města, či za město?
Projekt Nové Zahradní Město nabídne byty o dispozicích 1+kk až 4+kk, od 27 do 136 metrů čtverečních. Ceny začnou na 27 900 korunách za metr čtvereční, nejlevnější byt přitom přijde zhruba na 872 tisíc korun.

Výstavba počítá se třemi fázemi - už v prosinci příštího roku má být předáno prvních 528 bytů.

I přes výstavbu tisíců nových bytů v Praze však roste zájem lidí o koupi parcely na stavbu rodinného domku na okraji hlavního města. Vyplývá to z odpovědí pražských realitních kanceláří pro ČTK. Poptávka po parcelách vzrostla proti minulému roku údajně až o pětinu.

Cena za metr čtvereční nového domku může být i o několik tisíc korun nižší než u nového bytu.

Nový domek se standardním vybavením o velikosti 80 metrů čtverečních s garáží a bez podsklepení přijde podle jednatele společnosti Akropolis Reality Daniela Krejči na okraji Prahy na 1,2 až 1,5 milionu korun. Zhruba pětisetmetrový pozemek může stát kolem 750 tisíc korun.

Domek včetně pozemku tak v některých okrajových lokalitách Prahy stojí kolem dvou milionů korun. Cena staršího panelového bytu 3+1 se přitom nyní podle realitních kanceláří pohybuje kolem 1,5 až 1,6 milionu korun.

V metropoli letos začne výstavba tisíců nových bytů.

Autor:Nejčtenější

Pětičlenná rodina si postavila za Prahou skvělý dům za 2 miliony korun

Rodině se v domě bydlí skvěle, je pro ně ideálně velký.

Manželé s třemi dětmi si koupili na východ od Prahy pozemek o rozloze 1 000 metrů čtverečních a postavili na něm...

V září zbourali chatu a v březnu se stěhovali do dobře promyšleného domu

Dům byl dodán na klíč jako celek. Jedinou subdodávkou majitelů byla kuchyně.

Jednoduchý návrh a dobrá lokalita nedaleko Prahy společně stvořily příjemnou dřevostavbu. Dům pojme rodinné oslavy o...Jana se zbavila staré ložnice. Nová ve stylu art deco vyšla na 80 tisíc

Majitelka dodala do proměny novou postel, kterou si již dříve pořídila.

V tomto dílu pořadu o bydlení uvidíte přeměnu ložnice ve stylu art deco a rytmu charlestonu. Návrhář Petr Šlejmar...

Byt 2+kk září i díky architektce barvami. Veselé bydlení pro mladý pár

Partneři si přáli světlý interiér. Architektka zvolila pastelovou modrou, která...

Na víkend se většinou mizí z města do přírody. Kateřina s partnerem Petrem to mají naopak. Dvakrát v měsíci vyrážejí...

Několik let opravovali dům z 15. století, dnes je v něm i galerie

Odpočinkový kout obývacího pokoje pod křížovou klenbou je zařízen dvěma...

Na pohled nenápadný rohový domek v samotném srdci Tábora překvapí, jak je uvnitř prostorný a jak neobyčejně příjemné a...Další z rubriky

Stodola, kde si muži plní své touhy aneb Továrna na splněné sny

Stodolu postavili roku 1887 z lámaného kamene, který se těžil v nedalekém lomu....

Zajímavě zrekonstruovanou stodolu na Českobudějovicku pojednal majitel velmi originálním způsobem. Vznikl tak...

Dům na pilotách se záplav Dunaje nebojí. Ten mu jen „olízne břicho“

Povrchy konstrukcí se nelakovaly; napouštěly se speciálními oleji tak, aby...

Ani několikrát rozvodněný Dunaj nezaplavil podlahy domu, který vyrostl v těsné blízkosti jeho vod. Dům/chata stojí na...

Zlomené srdce léčí v obytné sanitce. Proměna mu trvala čtyři měsíce

Na střeše sanitky, která má na stěnách i stropě izolaci, je terasa s posezením...

Ian Dow z Kalifornie se po rozchodu se snoubenkou a úrazu na motorce rozhodl zcela překopat svůj život. Koupil si...Najdete na iDNES.cz