Byty v Milovicích. V počtu zahájených staveb patří Středočeskému kraji celorepublikově třetí místo

Byty v Milovicích. V počtu zahájených staveb patří Středočeskému kraji celorepublikově třetí místo | foto: Context

Byty se staví, kde se dá

  • 1
Ve Středočeském kraji se loni postavilo více než osm a půl tisíce bytů. Nestačí to

Je mu třicet a pracuje jako účetní. Petr Bašek má dvě malé děti a manželka Jarmila je na mateřské. Po svatbě bydleli u rodičů v Dobříši. Místa bylo málo, a proto se rozhodli pro vlastní byt. Stěhovali se loni na podzim.

Baškovi jsou jednou z více než osmi tisíc středočeských rodin, které se loni měly možnost nastěhovat do vlastního bytu. Stavební firmy loni v kraji dokončily 8 599 bytů. To je o 2 622 více než v roce 2006.

I když se staví, kde se dá, zatím to nestačí. V loňském roce se proto začalo s výstavbou dalších více než osmi tisíc bytů.
 
"Počet zahájených staveb letos výrazně klesat nebude. Poptávka je stále velká,“ uvedl ředitel mnichovohradišťské MH reality Dušan Jaroš.

A to i přes to, že ceny bytů a domků stoupnou až o desítky tisíc korun. Souvisí to s navýšením sazby DPH, která loni byla pět procent, letos už devět.

Nárůst zakázek potvrzují vedle realitních kanceláří i stavební firmy. "Ve středních Čechách se tolik staví mimo jiné i proto, že tu lidé mají oproti jiným regionům poměrně dost peněz,“ uvedla spolumajitelka mladoboleslavské stavební firmy Luka Kateřina Nejedlá.

Staví se hlavně na jaře
Podle ní zájem o stavění souvisí i s ročním obdobím. Přes zimu je útlum, na jaře lidé o stavbách přemýšlejí více.

V počtu zahájených staveb patří Středočeskému kraji celorepublikově třetí místo. Nejvíce bytů vzniká v rodinných domech. V loňském čtvrtém čtvrtletí jich bylo
1 217 z celkového počtu zahájených a 1 721 z celkového počtu dokončených.

Rodinné domy se staví především v okolí Prahy. "Je to proto, že v Praze žije nejvíc lidí. Ti chtějí bydlet v okolí metropole,“ uvedl Dušan Jaroš.

"Lidé se více stěhují na jihozápad od Prahy, kde je hezká příroda, než na severovýchod od metropole, kde stojí více továren,“ podotkla Markéta Šichtařová.

Chybějí školy i obchody
Některá středočeská města se už ale snaží výstavbu regulovat. Občanská vybavenost totiž neodpovídá masivnímu přílivu nových obyvatel. Problém představuje především nevyhovující infrastruktura i nedostatek míst v základních a mateřských školách.

Například v Kutné Hoře by ale v příštím roce měla vzniknout celá nová čtvrť. Čtyřpodlažní domy, ubytovny, rezidenční vily i obchody. To vše slibuje firma postavit.
Na městském pozemku o rozloze 21 hektarů, větší než průmyslová zóna, postaví jakési městečko ve městě.

V jiných středočeských obcích si služby zajišťují sami obyvatelé. Jako v Květnici v okrese Praha-západ. Tam se před několika lety nastěhoval i Petr Bílek. V obci tenkrát žilo asi 150 starousedlíků, dnes zde bydlí zhruba 4 500 lidí. Bílek byl přitom první, kdo v obci začal stavět.

"Chtěl jsem pryč z Prahy,“ vzpomíná. Když počet obyvatel začal v Květnici stoupat, všiml si, že lidé se nemají ani kde sejít. "Napadlo mě, že budou časem zoufalí. Nic tady nebylo,“ podotýká. Proto si otevřel spolu s bratrem restauraci.

,